Lekkoatletyka - HME: kolejny medal dla Polski, dobry dzień Wiesiołka w wieloboju
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

Lekkoatletyka - HME: kolejny medal dla Polski, dobry dzień Wiesiołka w wieloboju

  • Dodał: Adam Kowalski
  • Data publikacji: 06.03.2021, 21:33

Trzeci medal dla Polski, trzeci srebrny, zdobywa Justyna Święty-Ersetic! Polka w bardzo trudnym finale na dystansie 400 metrów gorsza tylko od fenomenalnej Femke Bol (Holandia). Szóstym sprinterem w Europie zostaje Remigiusz Olszewski. Bardzo dobry dzień wieloboju ma za sobą Paweł Wiesiołek. To były najważniejsze z polskiego punktu widzenia wydarzenia 3. dnia zawodów w Toruniu.

 

Kolejny srebrny medal dla Polski na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu zdobyła dla nas fenomenalna Justyna Święty-Ersetic. Finałowy bieg na 400 metrów nie był łatwy dla Polki. Było bardzo szarpane tempo, nasza zawodniczka została w pewnym momencie przyblokowana i niemal przez cały dystans biegła po drugim torze, co nieco wydłuża dystans biegu. Ostatecznie udało jej się pokonać wszystkie zawodniczki oprócz świetnej Femke Bol. Holenderka wyglądała na bardzo spokojną i dobiegła do mety w czasie 50,63 sekundy, który jest nowym rekordem Holandii. Czas Justyny Święty-Ersetic - 51,41 sekundy. 

 

Od samego rana rywalizowali również nasi sprinterzy w biegu na 60 metrów. Swój bieg eliminacyjny bardzo pewnie wygrał Remigiusz Olszewski, który przeciął linię mety w czasie 6,68 sekundy. Dominik Kopeć również przeszedł etap eliminacji, ale musiał do końca czekać na to co zrobią rywale. Ostatecznie czas 6,69 sekundy dał mu awans z czasem. Podobnie było w przypadku Przemysława Słowikowskiego, ale jego czas 6,68 sekundy był najlepszy wśród "lucky losers". W półfinale jednak nie było już tak kolorowo. Dominik Kopeć zajął ostatnie, 8. miejsce w swoim biegu z czasem 6,69 sekundy. Przemysław Słowikowski walczył dzielnie, ale starczyło to tylko na 5. miejsce w serii - 6,68 sekundy. Największe nadzieje wiązaliśmy ze startem Remigiusza Olszewskiego i zdecydowanie emocje z jego biegiem wdawały się najbardziej we znaki. Polak nie miał łatwych rywali, ale ostatecznie zajął 3. miejsce i jako szczęśliwy przegrany ze świetnym czasem 6,60 sekundy awansował do finału biegu na 60 metrów. Niestety w finale można mówić o dużym niedosycie, gdyż Olszewski zajął 6. miejsce, co jest oczywiście świetnym wynikiem, ale z czasem 6,66 sekundy. Czas z półfinału dałby mu w Toruniu medal! Mimo wszystko gratulujemy. 

 

Trzeciego dnia Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu swoja rywalizację rozpoczęli również wieloboiści. Paweł Wiesiołek bardzo dobrze rozpoczął swój start, uzyskując w biegu na 60 metrów czas 6,95 sekundy (0,01 sekundy gorszy od rekordu życiowego). Skok w dal również poszedł mu bardzo dobrze, gdyż trzykrotnie przekroczył barierę 7 metrów. Ostatecznie najlepszy był wynik z pierwszego skoku - 7,31 metra. W pchnięciu kulą Polak też zaprezentował się bardzo dobrze uzyskując w ostatniej próbie 15,27 metra. W czwartej konkurencji ponownie nie było wpadki. Wiesiołek skakał bardzo pewnie i ostatecznie zakończył konkurs skoku wzwyż na 2,01 metra. Pierwszy dzień Polak zakończył z dorobkiem 3407 punktów, które daje mu 5. miejsce. Do końca rywalizacji zostały jeszcze trzy konkurencje - bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce oraz bieg na 1000 metrów. 

 

W półfinale biegu na 800 metrów świetnie spisali się wszyscy nasi zawodnicy. Najszybciej w całych eliminacjach pobiegł Mateusz Borkowski, który poprawił w nich swój rekord życiowy, śrubując go do poziomu 1:45,79 minuty. Polak musiał się w tym biegu trochę przepychać, ale robił to jak najbardziej czysto. Inaczej uważał obóz Szweda Kramera, który źle dobrał taktykę i na ostatnich metrach stracił miejsce w finale. Skandynawowie złożyli protest i początkowo Borkowski został wyrzucony z finału. Polacy odwołali się od tego i słusznie Borkowski został przywrócony. Walki o medale nie odpuści również Patryk Dobek, który wszedł w dystans 800 metrów "z buta". Świetnie zaplanowany bieg i pewny awans do półfinału - 1:47,56. W finale mamy również Adama Kszczota, który pokazał, że nie odpuści walki o kolejną "blachę" z halowej imprezy. Czas Polaka w eliminacjach 1:47,98. Wszystkich trzech zobaczymy w finale i będziemy stanowić w nim 50% stawki (w finale pobiegnie sześciu zawodników). Wśród Pań skuteczność wyniosła 2/3. Pokaz formy dały Joanna Jóźwik (2:03,15) oraz Angelika Cichocka (2:03,18). Polki wygrały swoje półfinały i zasygnalizowały, że w niedzielnym finale interesować je będą tylko medale. Są naprawdę dobrze przygotowane do tych zawodów. Sztuka awansu nie udała się Annie Wielgosz, która zakończyła swoją rywalizację na 15. miejscu (2:05,29). 

 

Eliminacje w biegu na 60 metrów przez płotki mają za sobą już nasze zawodniczki i nasi zawodnicy. Skuteczność? 100%. Na pierwszy ogień poszła Pia Skrzyszowska i zaprezentowała się fenomenalnie. Wygrana seria i czas 7,96 sekundy, który jest jej nowym rekordem życiowym. Swój bieg wygrała również Karolina Kołeczek. Czas 7,98 sek i potwierdzenie bardzo wysokiej formy. Wśród męskiej części polskich płotków najlepiej spisał się Damian Czykier, który z uśmiechem wygrał swoją serię eliminacyjną ze świetnym czasem 7,57 sekundy. Bardzo dobrze również w eliminacjach spisał się debiutujący na tak wielkiej imprezie Krzysztof Kiljan. Polak był w swojej serii 3. i z czasem 7,73 sekundy. Do półfinału awansował również 4. w swoim biegu Artur Noga - 7,84 sekundy. 

 

Niestety w finale konkursu skoku o tyczce nie zobaczymy Pawła Wojciechowskiego, który jest obrońcą tytułu Halowego Mistrza Europy sprzed dwóch lat. Polak zakończył dzisiejsze eliminacje na wysokości 5,35 metra. Dużo lepiej poszło Piotrowi Liskowi i Robertowi Soberze. Polacy bardzo długo musieli walczyć o udział w jutrzejszym finale, gdyż poziom konkursu eliminacyjnego był bardzo wysoki. Sobera awans może zawdzięczać przede wszystkim świetnym skokom na niższych wysokościach, gdyż do ostatecznie uzyskanego 5,60 metra, zaliczał wszystko za pierwszym razem. Schody pojawiły dopiero się przy 5,70 metra, którego nie przeskoczył. Udało się to za to Liskowi, który nie miał dziś swojego dnia. Widać, że ten awans kosztował go sporą utratę sił. Miejmy nadzieję, że to mocne przetarcie wpłynie pozytywnie na formę Polaka w finale. 

 

Wyniki: 

 

Finały

 

60 metrów mężczyzn:

 

1. Lamont Marcell Jacobs (Włochy) - 6,47 sekundy (rekord życiowy, najlepszy wynik na świecie)

2. Kevin Kranz (Niemcy) - 6,60 sekundy 

3. Ján Volko (Słowacja) - 6,61 sekundy

 

 

400 metrów kobiet: 

 

1.Femke Bol (Holandia) - 50,63 sekundy

2.Justyna Święty-Ersetic (Polska) - 51,41 sekundy

3.Jodie Williams (Wielka Brytania) - 51,73 sekundy (rekord życiowy)

 

 

400 metrów mężczyzn:

 

1. Óscar Husillos (Hiszpania) - 46,22 sekundy

2. Tony van Diepen (Holandia) - 46,25 sekundy

3. Liemarvin Bonevacia (Holandia) - 46,30 sekundy

 

 

1500 metrów kobiet:

 

1.Elise Vanderelst (Belgia) - 4:18,44 minuty

2. Holly Archer (Wielka Brytania) - 4:19,91 minuty 

3. Hanna Klein (Niemcy) - 4:20,07 minuty

 

 

Skok w dal kobiet:

 

1. Maryna Bekh-Romanchuk (Ukraina) - 6,92 metra 

2. Malaika Mihambo (Niemcy) - 6,88 metra

3. Khaddi Sagnia (Szwecja) - 6,75 metra

 

 

Skok o tyczce kobiet:

 

1. Angelica Moser (Szwajcaria) - 4,75 metra (rekord życiowy)

2. Tina Šutej (Słowenia) - 4,70 metra

3. Holly Bradshaw (Wielka Brytania) - 4,65 metra

 

 

Półfinały

 

60 metrów mężczyzn:

1. Lamont Marcel Jacobs (Włochy) - 6,56 sekundy Q

2. Ján Volko (Słowacja) - 6,57 sekundy Q

3. Kevin Kranz (Niemcy) - 6,58 sekundy Q

...

5. Remigiusz Olszewski (Polska) - 6,60 sekundy q

...

17. Przemysław Słowikowski (Polska) - 6,68 sekundy

...

23. Dominik Kopeć (Polska) - 6,69 sekundy

 

 

800 metrów kobiet:

1. Keely Hodgkinson (Wielka Brytania) - 2:03,11 minuty

2. Joanna Jóźwik (Polska) - 2:03,15 minuty

3. Angelika Cichocka (Polska) - 2:03,18 minuty

...

15. Anna Wielgosz (Polska) - 2:05,29 minuty

 

 

800 metrów mężczyzn:

 

1. Mateusz Borkowski (Polska) - 1:45,79 minuty (rekord życiowy)

2. Jamie Webb (Wielka Brytania) - 1:45,99 minuty

3. Amel Tuka (Bośnia i Hercegowina) - 1:47,55 minuty

...

4. Patryk Dobek (Polska) - 1:47,56 minuty

...

8. Adam Kszczot (Polska) - 1:47,98 minuty

 

 

Eliminacje

 

60 metrów mężczyzn:

 

1.Lamont Marcell Jacobs (Włochy) - 6,59 sekundy Q

2. Andrew Robertson (Wielka Brytania) - 6,60 sekundy Q

3. Kevin Kranz (Niemcy) - 6,61 sekundy Q

...

14. Przemysław Słowikowski (Polska) - 6,68 sekundy q 

15. Remigiusz Olszewski (Polska) - 6,68 sekundy Q

...

19. Dominik Kopeć (Polska) - 6,69 sekundy q

 

 

3000 metrów mężczyzn:

1.Andrew Butchart (Wielka Brytania) - 7:46,46 minuty Q

2.Adel Mechaal (Hiszpania) - 7:46,52 minuty Q

3.Robin Hendrix (Belgia) - 7:46,76 minuty (rekord życiowy) Q

 

 

60 metrów przez płotki kobiet:

 

1. Nadine Visser (Holandia) - 7,92 sekundy Q

2. Pia Skrzyszowska (Polska) - 7,96 sekundy (rekord życiowy) Q

3. Karolina Kołeczek (Polska) - 7,98 sekundy Q

 

 

60 metrów przez płotki mężczyzn:

 

1. Andrew Pozzi (Wielka Brytania) - 7,52 sekundy Q 

2. Wilhem Belocian (Francja) - 7,52 sekundy Q

3. Damian Czykier (Polska) - 7,57 sekundy Q

...

11. Krzysztof Kiljan (Polska) - 7,73 sekundy Q

...

21. Artur Noga (Polska) - 7,84 sekundy Q

 

 

Trójskok kobiet:

 

1. Patrícia Mamona (Portugalia) - 14,43 metra Q

2. Paraskevi Papahristou (Grecja) - 14,39 metra Q

3. Senni Salminen (Finlandia) - 14,22 metra (rekord życiowy) Q

 

 

Skok o tyczce mężczyzn:

 

1. Menno Vloon (Holandia) - 5,70 metra q 

2. Oleg Zernikel (Niemcy) - 5,70 metra q

3. Piotr Lisek (Polska) - 5,70 metra q

4. Robert Sobera (Polska) - 5,60 metra q 

...

13. Paweł Wojciechowski (Polska) - 5,35 metra 

 

 

Wielobój - 1. dzień: 

 

1. Kevin Mayer (Francja) - 3571 punktów

2. Simon Ehammer (Szwajcaria) - 3538 punktów

3. Jorge Ureña (Hiszpania) - 3424 punktów 

...

5. Paweł Wiesiołek (Polska) - 3407 punktów