Short track - MŚ: rozdano pierwsze medale

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 06.03.2021, 20:06

Rywalizacja na mistrzostwach świata w short tracku rozgrywanych w holenderskim Dordrechcie nabrała rumieńców. W sobotę zostali wyłonieni mistrzowie na dystansach 500 i 1500 metrów kobiet i mężczyzn. Nie brakowało też polskich akcentów w wykonaniu Natalii Maliszewskiej oraz Nicoli Mazur.

1500 metrów kobiet

Walkę o medale rozpoczęły zmagania na 1500 metrów pań. Najpierw łyżwiarki rywalizowały w półfinałach. W pierwszym z nich mogliśmy oglądać Natalię Maliszewską. Dużo działo się na lodzie w biegu Polki, bo po kraksie wyścig został powtórzony. Maliszewska dzielnie walczyła, ale ostatecznie uplasowała się na siódmej - ostatniej pozycji. W finale triumfowała fantastyczna Suzanne Schulting, zwyciężając z czasem 2:36.884. Holenderka najpierw pewnie zwyciężyła swój bieg półfinałowy. Ze srebra cieszyła się Kanadyjka Courtney Sarault, która osiągnęła rezultat 2:37.089. Podium dopełniła kolejna z reprezentantek gospodarzy Xandra Velzeboer, osiągając w finale czas 2:37.109.

1500 metrów mężczyzn

W rywalizacji panów na tym dystansie dominował Charles Hamelin z Kanady, który w finale osiągnął rezultat 2:18.143 i mógł cieszyć się ze złotego krążka. Ciekawostką jest, że Kanadyjczyk w półfinale upadł przez błąd innego zawodnika, ale decyzją sędziów dostał kwalifikację do finału A. Srebrny medal zdobył reprezentant Holandii - Itzhak de Laat. Holender, który zwyciężył swój bieg półfinałowy, w ostatnim wyścigu uzyskał czas 2:18.202. Na ostatnim stopniu podium uplasował się startujący pod flagą Rosyjskiej Federacji Łyżwiarskiej Siemion Jelistratow - 2:18.296. Rosjanin do finału awansował bez problemów, zwyciężając w swojej grupie półfinałowej.

500 metrów kobiet

Rywalizacja na dystansie 500 metrów rozpoczęła się od ćwierćfinałów, tam mogliśmy oglądać dwie polskie reprezentantki - Nicolę Mazur oraz Natalię Maliszewską. Obie Polki wystąpiły w trzecim biegu, który zwyciężyła Florence Brunelle z Kanady. Maliszewska stawiana w gronie faworytek do medalu, zameldowała się na mecie jako druga, ale została ukarana przez sędziów dyskwalifikacją za popełnienie błędu. Tym samym do półfinału awansowała Nicola Mazur, która na mecie była tuż za Natalią.

Mazur w swoim biegu półfinałowym zajęła trzecią pozycję co dało jej prawo do startu w finale B. Tam Polka zajęła trzecie miejsce z czasem 43:492, co przełożyło się na świetną ósmą pozycję na dystansie 500 metrów. Tytuł mistrzyni świata ponownie przypadł niesamowitej Suzannie Schulting, która po kolei wygrywała każdy swój bieg na tym dystansie. Holenderka w finale osiągnęła wynik 42.661. Srebrny krążek wywalczyła Włoszka Arianna Fontana z rezultatem 42.719, a podium dopełniła kolejna z reprezentantek gospodarzy - Selma Poutsma. Holenderska łyżwiarka w finale osiągnęła czas 42.850.

500 metrów mężczyzn

Na dystansie 500 metrów panów najlepszy był reprezentant Węgier - Shaoang Liu. Węgier wygrał wszystkie swoje biegi w tej konkurencji, a w tym finałowym uzyskał wynik 40.524. Z kolejnego medalu na tych mistrzostwach mógł cieszyć się Siemion Jelistratow, który tym razem wywalczył srebrny krążek. Rosjanin osiągnął rezultat 40.603. Podium dopełnił Włoch - Pietro Sighel, który cieszył się z brązu, meldując się na mecie z czasem 40.673.

1. Shaoang Liu (HUN) 40.524

2. Siemion Jelistratow (RSU) 40.603

3. Pietro Sieghel ( ITA) 40.673

4. Dylan Hoogerwerf (NED) 40.720

Sztafeta 3000 metrów kobiet - półfinały

Zwieńczeniem drugiego dnia mistrzostw była rywalizacja sztafet. W zmaganiach pań mogliśmy oglądać polską ekipę, w której skład wchodziły: Natalia Maliszewska, Nicola Mazur, Kamila Stormowska oraz Gabriela Topolska. Polki wystąpiły w drugim półfinale i po upadku Kamili Stormowskiej zajęły w nim ostatnią pozycję, uzyskując awans do finału B. W finale A zameldowały się natomiast reprezentacje Holandii, Włoch, Francji oraz Rosyjskiej Federacji Łyżwiarskiej.

Sztafeta 5000 metrów mężczyzn - półfinały

Jako ostatni na lód weszli panowie, aby rywalizować w sztafecie na dystansie 5000 metrów. Do finału A awansowały ekipy Holandii, Węgier, Włoch oraz Rosyjskiej Federacji Łyżwiarskiej. Polacy nie startowali w tej konkurencji. Finały w sztafetach odbędą się w niedzielę.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.