Puchar Polski Kobiet: finał dla koszykarek Arki Gdynia i CCC Polkowice!
Dawid Lis

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 06.03.2021, 22:02

Koszykarki Arki Gdynia i CCC Polkowice zmierzą się w finale Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Gdynianki w półfinale pokonały ekipę Pszczółki Lublin, natomiast polkowiczanki po zaciętym boju ograły Basket Bydgoszcz 70:68.

VBW Arka Gdynia to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w Polsce. Gdynianki Puchar Polski zdobywały dziewięciokrotnie, a mistrzostwo Polski aż dwunastokrotnie. Przez sezon zasadniczy Energa Basket Ligi Kobiet podopieczne trenera Gundarsa Vetry przeszły bez porażki. W półfinale Suzuki Pucharu Polski na drodze doświadczonej ekipy z Gdyni stanęły koszykarki Pszczółki Lublin, które w ćwierćfinale po emocjonującym pojedynku ograły Eneę Gorzów Wlkp. Pierwsze punkty w półfinałowym spotkaniu na swoim koncie zapisały koszykarki Pszczółki, zza łuku trafiła liderka ekipy, Morgan Bertsch. Po stronie mistrzyń Polski od samego początku dobrze spisywała się Alice Kunek. Ta część meczu była bardzo wyrównana, a żadna z ekip nie zdołała wypracować sobie przewagi wyższej niż dwa oczka. Ostatecznie pierwsza odsłona zakończyła się wynikiem 22:21 na korzyść gdynianek. Obraz gry w drugich dziesięciu minutach nie ulegał zmianie, na parkiecie oglądaliśmy wymianę ciosów pomiędzy obiema ekipami. Po stronie gdynianek dobrze funkcjonował rzut z dystansu, celnie punktowała snajperka drużyny, Alice Kunek. W połowie kwarty podopieczne trenera Gundarsa Vetry wypracowały sobie sześciopunktową przewagę. Pszczółka z nawiązką odrobiła jednak straty, notując serię 9-0 i o przerwę na żądanie poprosił trener ekipy z Gdyni. Końcówka tej odsłony spotkania była zdecydowanie lepsza w wykonaniu Arki, głównie za sprawą celnych „trójek” Kunek i dobrej gry Laury Miskiniene. Lublinianki nie znalazły sposobu na powstrzymanie liderek gdyńskiego zespołu i w przerwie meczu to Arka prowadziła 46:39. Po powrocie na parkiet podopieczne trenera Gundarsa Vetry prezentowały bardzo skuteczną, zespołową koszykówkę, a to sprawiło, że różnica punktowa między obiema ekipami wzrosła do szesnastu oczek. Gdynianki tę przewagę roztrwoniły. Pszczółka zniwelowała straty do czterech punktów dzięki celnej „trójce” Niedźwiedzkiej na niespełna minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty. W ostatnich dziesięciu minutach półfinałowego pojedynku koszykarki z Lublina szybko złapały komplet przewinień i zawodniczki Arki często stawały na linii rzutów wolnych. Skutecznie punktowała również Kunek, która w całym spotkaniu rzuciła aż pięć „trójek” i zanotowała na swoim koncie 30 oczek. W ostatnich sekundach przewaga gdynianek niebezpiecznie stopniała. Pszczółka nie zdołała jednak wyrwać mistrzyniom Polski zwycięstwa i to Arka Gdynia zameldowała się w finale Suzuki Pucharu Polski.

CCC Polkowice triumf w Pucharze Polski świętowało trzykrotnie. W tym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet polkowiczanki mogą pochwalić się świetnym bilansem 16-4. W półfinałowym starciu pucharowym z Basketem Bydgoszcz, to koszykarki CCC były stawiane w roli faworytek. Początek spotkania nie był najlepszy w wykonaniu podopiecznych trenera Karola Kowalewskiego, ale równie nieskutecznie grały bydgoszczanki. Po sześciu minutach na tablicy widniał remis 6:6. Polkowiczanki w pierwszej kwarcie trafiły zaledwie trzy rzuty z gry i to Basket Bydgoszcz wygrał tę partię 13:8. Niewiele zmieniło się w drugiej odsłonie meczu, festiwal niecelnych prób koszykarek CCC Polkowice trwał w najlepsze. „Pomarańczowe” gubiły się w obronie, a to bezlitośnie wykorzystywały podopieczne trenera Piotra Kulpekszy. W połowie tej kwarty przewaga bydgoszczanek wzrosła do szesnastu oczek. Lepsza końcówka w wykonaniu zawodniczek z Polkowic pozwoliła na zmniejszenie strat do rywalek, ale w przerwie półfinałowego spotkania i tak z wynikiem 38:28 prowadziły bydgoszczanki. Na parkiet koszykarki CCC powróciły jednak odmienione. Polkowiczanki poprawiły skuteczność rzutową oraz grę w defensywie, rozpoczynając trzecią kwartę od serii 7-0. Niecałych pięciu minut potrzebowały podopieczne trenera Karola Kowalewskiego, by odrobić straty i na tablicy widniał remis po 41. Na minutę przed końcem przedostatniej partii CCC Polkowice po raz pierwszy w tym spotkaniu objęło prowadzenie. Ostatnia kwarta półfinałowego starcia zwiastowała wiele emocji. Na parkiecie Gdynia Arena oglądaliśmy wymianę ciosów między obiema ekipami, a po stronie polkowiczanek odpowiedzialność za zdobywanie punktów na swoje barki wzięła Aaryn Ellenberg. Zacięta rywalizacja trwała do ostatnich sekund, jednak presję końcówki spotkania lepiej wytrzymały podopieczne trenera Karola Kowalewskiego. Polkowiczanki zameldowały się w finale Suzuki Pucharu Polski, w którym zmierzą się z Arką Gdynia.

Wyniki półfinałów:

VBW Arka Gdynia – Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 85:81 (22:21, 24:18, 16:19, 23:23)

CCC Polkowice – KS Basket 25 Bydgoszcz 70:68 (8:13, 20:25, 25:16, 17:14)