Ekstraklasa: domowe zwycięstwo Piasta

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 07.03.2021, 15:47

Piast Gliwice wygrał 2:1 ze Stalą Mielec w pierwszym niedzielnym meczu 20. kolejki ekstraklasy. Gospodarzom po raz kolejny udało się odwrócić losy spotkania na swoją korzyść.

Gliwiczanie mieli za sobą dobry tydzień, w którym zanotowali dwie wygrane. Najpierw pokonali na wyjeździe Jagiellonię Białystok, a później wyeliminowali w ćwierćfinale Pucharu Polski Legię Warszawa. Dużo gorzej przestrzeni sezonu wypada Stal. Drużyna Leszka Ojrzyńskiego zamykała ligową tabelę.

Spotkanie świetnie zaczęli goście. W ósmej minucie fatalnie skiksował Piotr Malarczyk, po którego niefortunnej interwencji piłkę przejął Aleksandar Kolew i wykończył sytuację sam na sam z bramkarzem. Dobrą szansę na podwyższenie rezultatu miał Mateusz Mak. Pomocnik Stali nieczysto trafił w piłkę i uderzył obok słupka. W pierwszej połowie mecz był mało atrakcyjny, a zdecydowanie większe oczekiwania można było mieć od graczy Piasta, którzy zaprezentowali się rozczarowująco.

Na drugą część gry trener Waldemar Fornalik desygnował dwóch nowych zawodników: Patryka Lipskiego i Tiago Alvesa. Po przerwie gospodarze wyglądali już dużo lepiej. W ciągu dziesięciu minut swoje okazje zmarnowali Jakub Świerczok, Aleksander Pyrka  i Alves. Nieoczekiwanie drużyna z Mielca powinna prowadzić 2:0. Świeżo wprowadzony Maciej Jankowski nie zdołał pokonać leżącego Frantiska Placha. Chwilę później goście przekonali się że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Z rzutu wolnego trafił Lipski i na tablicy wyników widniał remis. Na dwadzieścia minut przed końcem Tiago Alves  dał Gliwiczanom prowadzenie. Dla Portugalczyka był to trzeci mecz z rzędu z golem. Piast nie wypuścił prowadzenia do końca i mógł się cieszyć z trzech punktów. Na wyróżnienie zasługiwała znakomita postawa Placha i instynkt trenerski Fornalika, który wpuścił na boisko strzelców obu bramek.

Piast Gliwice - Stal Mielec 2:1 (0:1)

Bramki: 61' Lipski, 71' Alves - 8' Kolew

Piast: Plach - Konczkowski, Malarczyk (82' Huk), Czerwiński, Holubek - Sokołowski, Jodłowiec (46' Lipski), Pyrka (69' Steczyk), Chrapek (75' Milewski), Vida (46' Alves) - Świerczok

Stal: Strączek - Granlund, Matras, Żyro, Flis, Getinger - Forsell (72' Prokić), Tomasiewicz, Domański (72' Dadok) - Mak (57' Zjawiński), Kolew (57' Jankowski)

Żółte kartki: 71' Zjawiński, 87' Flis

Sędzia: Dominik Kos