Tenis - ATP Buenos Aires: Schwartzman zwycięzcą turnieju!
sirobi 2019

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 07.03.2021, 21:22

Diego Schwartzman w finałowym starciu turnieju ATP 250 w Buenos Aires pokonał w dwóch setach swojego rodaka Francisco Cerundolo. Dla 28-latka jest to czwarty wygrany turniej z cyklu ATP w karierze, ale dopiero pierwszy na argentyńskiej ziemi. Schwartzman wygrał zmagania w stolicy Argentyny bez straty seta.

Droga do finału, jaką przebyli obaj zawodnicy, bardzo mocno się różniła. Francisco Cerundolo swoją przygodę z turniejem rozpoczął w kwalifikacjach, w których był już jedną nogą poza turniejem. Ostatecznie 22-latek udanie przebrnął fazę eliminacyjną, a w turnieju głównym jego drabinka ułożyła się na tyle niekorzystnie, że na jego drodze stanęło czterech wymagających przeciwników. Młody Argentyńczyk finalnie uporał się z każdym rywalem i niespodziewanie zdołał awansować do finału. W przeciwieństwie do swojego rodaka, Diego Schwartzman na swojej drodze do finału stawił czoła tylko trzem przeciwnikom. Półfinalista ubiegłorocznego Rolanda Garrosa zaczynał turniej od drugiej rundy, a w każdym pojedynku pokonywał swoich rywali bez straty seta.

Zgodnie z przewidywaniami Diego Schwartzman narzucił swoje twarde warunki gry od pierwszej wymiany tego meczu. Rozstawiony z "1" rozpoczął od wygrania czterech z rzędu gemów. Cerundolo w gemie numer pięć zachował czujność przy swoim podaniu, broniąc trzech break pointów. Wygrany gem przez zawodnika z poza czołowej setki rankingu w żaden sposób nie zmienił obrazu tej części spotkania. Starszy z Argentyńczyków wygrał kolejne dwa gemy i zapisał pierwszą partię na swoje konto.

Początek drugiej odsłony to niemal powtórka z pierwszego seta. Tym razem Schwartzman objął prowadzenie 3:0 i wszystko zapowiadało na szybkie zakończenie pojedynku. Młodszy z finalistów jednak nie zamierzał się poddawać i przełamał serwis rywala po raz pierwszy w tym spotkaniu. Cerundolo przy wyniku 2:3 nie wykorzystał szans przy swoim serwisie na wyrównanie stanu drugiego seta. Schwartzman skrupulatnie wykorzystał moment dekoncentracji swojego rodaka i po chwili zakończył seta wynikiem 6:2.

Dla Diego Schwartzmana jest to czwarty wygrany turniej rangi ATP w karierze. Triumf w Buenos Aires dla mierzącego 170 centymetrów tenisisty ma wyjątkową wartość, ponieważ 28-latek do dnia dzisiejszego nie wygrał zawodów tej rangi w swoim kraju.