Podsumowanie lig: dogrywka na Wyspach Kanaryjskich, genialny Slaughter

• Data publikacji: 08.03.2021, 09:50

Rozegrana została 25. kolejka ligi ACB. Ciekawie było na Wyspach Kanaryjskich, gdzie Herbalife Gran Canaria pokonała do dogrywce Movistar Estudiantes. Do zwycięstwa przyczynili się reprezentanci Polski, a szczególnie AJ Slaughter, który zdobył aż 38 punktów.

Liga hiszpańska

Od samego początku meczu AJ Slaughter pod nieobecność drugiego rozgrywającego Andrewa Albicy'ego odgrywał kluczową rolę w zespole Gran Canarii. Pierwsza połowa starcia Herbalife'u z Movistarem Estudiantes była wyrównana i zakończyła się wynikiem 43:40. Trzecia kwarta należała do gości, którzy prowadzili 66:55. Jeszcze na niecałe cztery minuty przed końcem ekipa z Madrytu prowadziła 80:69. Gospodarze pod wodzą Slaughtera ruszyli do odrabiania strat i doprowadzili do remisu. Po 40 minutach było 85:85 i doszło do dogrywki. W niej lepsza okazała się Gran Canaria, która triumfowała 97:94. Najlepszy mecz w karierze rozegrał AJ Slaughter. Reprezentant Polski zdobył aż 38 punktów i był zdecydowanym liderem swojej drużyny. Aleksander Balcerowski z powodu problemów z faulami grał tylko przez ponad osiem minut i zdobył sześć punktów.

Termin przełożonego już z 23. kolejki meczu Heredy San Pablo Burgos z MoraBanciem Andorą ponownie został zmieniony. Tym razem tylko o jeden dzień, bo w ekipie gospodarzy pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał Ken Horton. Spotkanie odbyło się w niedzielę i po 16. zwycięstwo w sezonie sięgnął zespół z Burgos. San Pablo przez większość meczu kontrolowało sytuację na parkiecie, z wyjątkiem momentu, kiedy praktycznie straciło dużą przewagę. Ostatecznie ponownie gospodarze odskoczyli i zwyciężyli 82:68. Tomasz Gielo zdobył 10 punktów dla gości z Andory.

Strefę spadkową opuścił Retabet Bilbao Basket. Zespół z Kraju Basków po wyrównanej walce wygrał 86:84 z Coosurem Realem Betisem i przeskoczył tę drużynę w tabeli. Decydujące punkty spod kosza w końcówce zdobył Ondrej Balvin. Chwilę później Ludde Hakanson zablokował rzut Jerome'a Randle'a na zwycięstwo. Ekipie Bilbao nie pomógł Jarosław Zyskowski, który nie znalazł się w składzie. Nie zagrał też Adam Waczyński, ponieważ mecz jego Unicajy Malagi z Barceloną został przełożony. Liderem tabeli jest Real Madryt, który z małymi problemami wygrał 74:58 w Murcji.

Wyniki meczów 25. kolejki:

Herbalife Gran Canaria - Movistar Estudiantes 97:94 (po dogrywce)
Retabet Bilbao Basket - Coosur Real Betis 86:84
UCAM Murcia - Real Madryt 58:74
Monbus Obradoiro - TD Systems Baskonia 78:87
Walencja - BAXI Manresa 112:82
Casademont Saragossa - Joventut Badalona 95:100
Urbas Fuenlabrada - Acunsa 78:74

Hereda San Pablo Burgos - MoraBanc Andora 82:68 (23. kolejka)
Monbus Obradoiro - Movistar Estudiantes 87:91 (18. kolejka)

Liga niemiecka

Zwycięstwo i porażka to bilans tego tygodnia w wykonaniu Syntainics Mitteldeutscher. Najpierw "Wilki" przerwały serię porażek, pewnie pokonując w ważnym meczu 102:81 JobStairs Giessen. Genialnie zagrał Aleksandar Marelja, który zdobył 30 punktów. Drugim strzelcem gospodarzy był Michał Michalak, który rzucił 18 punktów. Już w meczu 22. kolejki Mitteldeutscher przegrali 91:93 z Lowen Brunszwik. W pierwszej połowie przewagę mieli gospodarze, ale trzecią kwartę goście z Brunszwiku wygrali 30:15. "Wilki" goniły wynik, ale ostatecznie przegrały 91:93. Zespół Michalaka miał nawet okazję na wyrównanie przy trzech punktach straty, ale Polak został sfaulowany przez rywala. Trafił pierwszy rzut wolny, a drugi specjalnie spudłował. Piłka wypadła za linię i została przyznana gospodarzom. Jednak do końca zostało pół sekundy, a do tego rywale przejęli piłkę. Mitteldeutscher jest tuż nad strefą spadkową z dwoma zwycięstwami przewagi nad Giessen. Prowadzi MHP Riesen Ludwigsburg, którzy pokonali 98:87 czwarty w tabeli EWE Oldenburg.

Liga włoska

Ważne zwycięstwo odniosło DeLonghi Treviso. Zespół Michała Sokołowskiego po ciekawym meczu pokonał 78:72 Unahotels Reggio Emilię. Na początku czwartej kwarty Treviso przegrywało 49:61, ale zaliczyło serię 17:0. Ważne rzuty w ostatniej minucie trafili najlepsi na parkiecie DeWayne Russell (24 pkt.) i Matteo Imbro (17 pkt.). W ostatniej części meczu do zdobywania punktów włączył się także Sokołowski. Reprezentant Polski zakończył spotkanie z dorobkiem siedmiu oczek, a jego drużyna wygrała 78:72 i jest tuż nad strefą spadkową. Niespodziewanie Olimpia Mediolan przegrała 60:61 na wyjeździe z Dolomiti Energą Trento. Jakub Wojciechowski nie pojawił się na parkiecie. Jego zespół nadal pewnie prowadzi w tabeli.

DeLonghi Treviso - Unahotels Reggio Emilia 78:72
Dolomiti Energa Trento - Olimpia Mediolan 61:60

Liga francuska

Mathieu Wojciechowski zagrał przez 19 minut i zdobył dziewięć punktów dla Le Portel w przegranym 60:85 meczu z Levallois. Zespół Wojciechowskiego w tabeli zajmuje 10. miejsce. Blisko porażki był lider z Monako. Drużyna ta dopiero po dogrywce pokonała 102:95 przedostatni w lidze Elan Bearnais.

Levallois - Le Portel 85:60