Liga Europy: remis na Old Trafford! Kwestia awansu pozostaje otwarta

• Dodał: Kacper Lewandowski
  • Data publikacji: 11.03.2021, 20:50

W czwartek w Lidze Europy odbyło się spotkanie dwóch uznanych marek w futbolu europejskim. W pierwszej dekadzie XX w. Manchester United i AC Milan wygrywały finały Ligi Mistrzów. Tym razem kibice obu drużyn musieli zadowolić się Ligą Europy. Po bardzo nierównym spotkaniu padł wynik 1:1. Kwestia awansu pozostaje więc nierozstrzygnięta.

Zespoły będące bohaterami czwartkowego widowiska spotykały się do tej pory dziesięć razy. Po raz pierwszy nie odbyło się to w Lidze Mistrzów albo Pucharze Mistrzów. Mecz rozpoczął się od wyraźnej przewagi drużyny z Włoch. Podopieczni Stefano Pioli'ego od razu ruszyli od gry bardzo wysokim pressingiem. Już w 5. minucie Rafael Leao umieścił piłkę w siatce Deana Hendersona. Sędzia liniowy w akcji podniósł jednak chorągiewkę, więc wróciliśmy do stanu równowagi. W trzy minuty później to podopieczni Ole Gunnara Solskjaera mieli szansę otworzyć wynik. Athony Martial dobrze przyjął piłkę na granicy pola karnego, a następnie uderzył z woleja. Świetnie zachował się Gianluiggi Donnarumma parując futbolówkę na rzut rożny. W 11. minucie znów Henderson musiał wyciągać piłkę z siatki. Angielskiego golkipera pokonał Franck Kessie. Po weryfikacji VAR znów bramka nie została uznana, ponieważ Iworyjczyk pomógł sobie w przyjęciu ręką. W kolejnych minutach nadal to AC Milan był stroną dominującą, spychając gospodarzy do głębokiej gry w defensywie. W 39. minucie po rzucie rożnym Harry Maguire miał idealną sytuację na zdobycie bramki, ale z pół metra trafił prosto w słupek. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Po gwizdku otwierającym drugą część spotkania widoczna była zmiana w grze Czerwonych Diabłów. Już w 50. minucie poskutkowała ona otwarciem wyniku przez zimowy nabytek Manchesteru United, Amada Diallo. Dla byłego gracza Atalanty Bergamo było to debiutanckie trafienie w dorosłej drużynie. Można było odnieść wrażenie, że oba zespoły wymieniły się stylami gry. Gospodarze grali wysokim pressingiem, a goście nastawili się na kontry. Fenomenalną akcję w 65. minucie rozegrał AC Milan. Piłkę idealnie na głowę otrzymał Rade Krunić, ale zbyt mocno ją uderzył przez co przeleciała tuż nad poprzeczką. W 72. minucie powinna paść bramka na 2:0. Na pustą bramkę nie trafił zupełnie niepilnowany Daniel James. Do końca spotkania oba zespoły próbowały swoich sił w akcjach ofensywnych. Przez większość czasu to Czerwone Diabły były bliższe powiększenia prowadzenia, niż Rossoneri wyrównania. Sytuacja diametralnie zmieniła się w doliczonym czasie gry. Po rzucie rożnym w 92. minucie do wyrównania głową doprowadził Simon Kjaer. Wynik ten utrzymał się do końca, więc kwestia awansu pozostaje otwarta. Wszystko wyjaśni się za tydzień na San Siro.

Manchester United – AC Milan 1:1 (0:0)
Bramki:
50' Diallo - 90+2' Kjaer
Manchester Utd: Henderson – Wan-Bissaka (74' Williams), Bailly, Maguire, Telles – McTominay, Matić – James (74' Shaw), Fernandes (74' Fred), Martial (46' Diallo) - Greenwood

Milan: Donnarumma – Calabria (74' Kalulu), Kjaer, Tomori, Dalot – Meite, Kessie – Saelemaekers (69' Castillejo), Diaz (69' Tonali), Krunić - Leao
Żółte kartki: 55' McTominay -18' Saelemaekers
Sędziował: Slavko Vincić