Siatkówka plażowa: faworytki zagrają o tytuł, znakomici Czesi

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 11.03.2021, 19:05

Dwie najwyżej rozstawione żeńskie pary awansowały do finału 4-gwiazdkowego turnieju World Tour w siatkówce plażowej, który odbywa się w Katarze. U panów znakomicie radzą sobie Czesi – Ondrej Perusic i David Schweiner.

Bez reprezentantów Polski odbyły się czwartkowe mecze ćwierćfinałowe 4-gwiazdkowego turnieju World Tour w katarskiej Dausze.  Już na poziomie eliminacji z turniejem pożegnała się kobieca para Agata Ceynowa i Marta Łodej oraz męska Maciej Rudol i Mikołaj Miszczuk. Pierwszy mecz w turnieju głównym pań wygrały Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek, ale kolejne dwie porażki zakończyły udział Polek na pierwszej rundzie fazy pucharowej. Najdłużej z naszych par wytrzymali Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, którzy co prawda w pierwszym meczu turnieju ulegli w trzech setach parze Evandro / Guto, ale potem zwyciężyli Szwajcarów – Huberliego i Betscharta i oraz reprezentantów gospodarzy – Essama i Abdallaha. Dużą nadzieję na dobry wynik dało zwycięstwo w 1/16 finału z duetem Alison / Alvaro Filho w trzech setach, ale w drugim środowym meczu na Polaków znaleźli receptę Amerykanie – Taylor Crabb i Jacob Gibb.

Czwartkowe gry zaczęły się od 1/4 finału kobiet – ta faza przebiegła zdecydowanie pod dyktando Amerykanek. Ta nacja do najlepszej czwórki wprowadziła dwie pary: April Ross i Alexandra Klineman w dwóch setach ograły Brazylijki – Anę Patricię i Rebeccę, a mimo większych problemów Kelley Kolinske i Emily Stockman pokonały po dreszczowcu w tie-breaku (16:14) Ksenię Dabiżę i Darię Rudyk. Trzecią parą z Ameryki Północnej w najlepszej czwórce turnieju zostały Kanadyjki – Sarah Pavan i Melissa Humana-Paredes, które odprawiły – również po trzech partiach – inną rosyjską parę – Nadieżda Makroguzowa i Swietłana Kołomina. Ostatnimi półfinalistkami zostały Agatha i Duda z Brazylii, które „pomściły” Anę Patricię i Rebeccę, pokonując reprezentantki USA – Kelly Claes i Sarah Sponcil 2:0 (21:14, 21:15).  W półfinałach, które odbyły się kilka godzin później, z trzech par z Ameryki Północnej do finału awansowały dwie. W pojedynku dwóch par amerykańskich Ross i Klineman okazały się zdecydowanie lepsze od Stockman i Kolinskey, wygrywając 21:15, 21:16. W drugim spotkaniu Kanadyjki Pavan i Humana-Paredes musiały grać dwa sety na przewagi z Agathą i Dudą, ale oba wygrały – najpierw 24:22, później 26:24. Dzięki takim rozstrzygnięciom, w finale zmierzą się dwa najwyżej rozstawione duety.

Mężczyźni również zaczęli czwartek od meczów ćwierćfinałowych. Tutaj wreszcie doczekaliśmy się zaistnienia europejskiej pary i to z najbliższego sąsiedztwa naszego kraju – Czesi Ondrej Perusić i David Schweiner stoczyli bardzo zacięte spotkanie z gospodarzami – Cherifem Younousse i Ahmedem Tijanem, wygrywając w trzech setach 17:21, 21:18, 17:15. Tyle szczęścia nie mieli Łotysze – Alexander Samoilovs i Janis Smedins, którzy trafili na parę Evandro / Guto i ulegli jej łatwo 11:21, 16:21. Do półfinału awansowali też pogromcy Polaków – Crabb / Gibb, którzy pokonali Wiaczesława Krasilnikowa i Olega Stojanowskiego oraz inni Amerykanie – Nicholas Lucena i Philip Dalhausser, oni z kolei byli lepsi od Holendrów – Stevena Van de Welde i Christiaana Varenhorsta. W półfinałach panów, podobnie jak u kobiet, wystąpiły dwa amerykańskie teamy, ale nie miały one zbyt wiele szczęścia, przegrywając swoje mecze – od Crabba i Gibba lepsi okazali się Evandro i Guto (26:24, 21:23, 15:11), zaś znakomici Czesi Perusić i Schweiner wręcz rozbili parę Lucena Dalhausser (21:9, 21:17).