Healthy Ageing Tour: triumf Ellen van Dijk

• Data publikacji: 12.03.2021, 14:05

Ellen van Dijk wygrała wyścig Healthy Ageing Tour. Dobrze spisała się Marta Lach, która na ostatnim, najtrudniejszym etapie zajęła 10. miejsce, a w klasyfikacji generalnej była 18.

W Holandii odbyła się 10. edycja kobiecego wyścigu Healhty Ageing Tour. Rywalizacja rozpoczęła się od płaskiego etapu o łącznej długości 122 kilometrów na rundach dookoła toru motocyklowego w Assen.

Zgodnie z przewidywaniami etap zakończył się sprinterskim finiszem. Niestety, w końcówce doszło także do kraksy. Wygrała Belgijka Jolien d'Hoore (SD Worx) przed Brytyjką Alice Barnes (Canyon SRAM Racing) i Holenderką Karlijn Swinkels (Team Jumbo-Visma Women). Jedyna Polka startująca w tourze, Marta Lach przyjechała na 47. miejscu w peletonie.

Drugim etapem, którym była jazda indywidualna na czas, został opóźniony z powodu niekorzystnej pogody. Płaska trasa dookoła Lauwersoog liczyła 14 kilometrów.

Najlepszy okazała się Ellen van Dijk. Holenderka z grupy Trek-Segafredo Women uzyskała czas 20:53. Drugie miejsce ze stratą 26 sekund zajęła Amy Pieters (SD Worx). Za Holenderkami uplasowała się Niemka Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT Pro Cycling), tracąc 30 sekund. W klasyfikacji druga i trzecia zawodniczka miały trochę mniejsze straty do liderki z powodu zdobycia bonifikat na pierwszym etapie. Przed ostatnim, trzecim odcinkiem van Dijk miała 23 sekundy przewagi nad Pieters i 25 sekund nad Brennauer. Marta Lach w czasówce uplasowała się na 35. pozycji ze stratą 2:14. I to samo miejsce zajmowała w klasyfikacji generalnej.

Trzeci etap był najtrudniejszy. Trasa o długości 115 kilometrów prowadziła po rundach dookoła Wijster. Na każdym okrążeniu znajdował się krótki, ale stromy i brukowany podjazd.

Po pierwsze etapowe zwycięstwo sięgnęła Lonneke Uneken. Holenderka z SD Worx jechała w ucieczce dnia, a potem została samotnie na czele. Wiele kilometrów prowadziła samotnie, broniąc przewagę nad grupą faworytek. Ostatecznie Uneken zwyciężyła z przewagą minuty i 14 sekund nad Emmą Norsgard (Dania, Movistar) i Lisą Brennauer (Niemcy, Ceratizit-WNT Pro Cycling). Piętnaście sekund później na mecie pojawiła się Ellen van Dijk. Holenderka obroniła sześć sekund przewagi nad Brennauer i triumfowała w całym wyścigu. Dla zawodniczki Trek-Segafredo Women to już czwarte zwycięstwo w tej imprezie. Wcześniej zwyciężyła w 2013, 2016 i 2017 roku.

Bardzo dobrze na ostatnim etapie pojechała Marta Lach. Reprezentantka Polski zakończyła odcinek na 10. miejscu ze stratą prawie trzech minut. W klasyfikacji generalnej uplasowała się na 18. pozycji ze stratą 3:43.