Piłka ręczna - kwalifikacje IO: remis Niemców ze Szwedami, zwycięstwa faworytów

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.03.2021, 00:13

W piątek 12 marca rozpoczęły się turnieje kwalifikacyjne piłkarzy ręcznych do igrzysk olimpijskich w Tokio. Już w pierwszym dniu turniejowej rywalizacji odbyło się kilka hitowych starć. Aktualni wicemistrzowie olimpijscy Francuzi pokonali Chorwatów 30:26. Z kolei wicemistrzowie świata Szwedzi zremisowali po dramatycznej końcówce z Niemcami (25:25). W innych spotkaniach pewne zwycięstwa odnieśli Norwegowie, Słoweńcy oraz Portugalczycy.

Turniej w Podgoricy

Pierwsze spotkanie podczas rywalizacji w stolicy Czarnogóry rozegrali Chilijczycy i reprezentanci Korei Południowej. Po wyrównanym początku azjatycki zespół odskoczył rywalom i w 20. minucie prowadził 10:6. Końcówka pierwszej części była niezwykle udana dla Koreańczyków, którzy na półmetku rywalizacji mieli osiem bramek przewagi (19:11). Od początku drugiej połowy drużyna z Ameryki Południowej goniła wynik i po skutecznym rzucie Estebana Salinasa zmniejszyli różnicę do dwóch trafień (29:27). Decydujące fragmenty należały do Koreańczyków, którzy wygrali 36:35. W drugim meczu faworyci turnieju Norwegowie mierzyli się z Brazylią. Skandynawowie nie pozostawili złudzeń rywalom i triumfowali 32:20. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej ekipy był niezawodny Sander Sagosen, który zapisał na swoim koncie siedem trafień.

Chile - Korea Południowa 35:36 (11:19)

Chile: Barrientos, Garcia - Ceballos 8, R. Salinas 8, Er. Feuchtmann 6, E. Salinas 6, Em. Feuchtmann 5, Frelijj 1, Ayala 1, Reyes, Illesca, Oneto, Pavez, Calleja, Codina, Donoso.

Korea Południowa: J. Park, Donguk Kim - Y. Jeong 8, K. Park 7, Lee 6, G. Kim 5, M. Ha 4, Donmyung Kim 3, Jo 2, T. Ha 1, Ku, Lim, K. Jeong, Yeon, S. Park.

Norwegia - Brazylia 32:20 (17:12)

Norwegia: Bergerud, Saeveras - Sagosen 7, Jondal 5, Bjornsen 5, O'Sullivan 4, Gullerud 3, Reinkind 2, Overby 2, Blonz 2, Fredriksen 1, Rod 1, Johannessen, Gulliksen, Myrhol, Tonnesen.

Brazylia: Almeida, da Rosa 1 - Langaro 4, Rodrigues 3, Silva 2, Pozzer 2, Borges 2, Chiuffa 2, Dutra 2, Hackbarth 1, Teixeira 1, Ponciano, Moraes, Pacheco, Petrus, Torriani.

Terminarz:

Brazylia - Korea Południowa (13 marca, 17:30)

Norwegia - Chile (13 marca, 20:00)

Brazylia - Chile (14 marca, 17:30)

Korea Południowa - Norwegia (14 marca, 20:00)

Turniej w Montpellier

Zmagania we francuskim Montpellier otworzyło spotkanie Tunezji z Portugalią. Europejczycy byli o klasę lepsi od dziesięciokrotnych mistrzów Afryki, zwyciężając 34:27. W drugim meczu Francuzi mierzyli się z Chorwacją. Obie ekipy zaprezentowały się nieco poniżej oczekiwań podczas tegorocznych mistrzostw świata w Egipcie, jednak brak kwalifikacji na turniej olimpijski byłby zarówno dla Francuzów, jak i Chorwatów ogromnym zawodem. Bezpośrednie spotkanie dwóch czołowych drużyn świata rozpoczęło się lepiej dla zespołu z Bałkanów. Po wyrównanym pierwszym kwadransie mistrzowie olimpijscy z Aten odskoczyli rywalom i schodzili na przerwę, prowadząc 15:12. Po zmianie stron Trójkolorowi dążyli do odrobienia strat, lecz udało im się doprowadzić do remisu dopiero w 49. minucie. Po celnym rzucie Timotheya N'Guessana na tablicy wyników widniał rezultat 23:23. W końcówce Francuzi zaprezentowali bardzo solidną grę i ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając 30:26.

Tunezja - Portugalia 27:34 (11:15)

Tunezja: Maggaiz, Harbaoui - Boughanmi 5, Y. Maaref 4, Bannour 4, Jbeli 3, Ben Abdallah 3, Marmoul 3, Toumi 1, Rzig 1, Mzoughi 1, Souid 1, Ben Ghali 1, Jaziri, M.Maaref, Majdoub.

Portugalia: Gaspar, Capdeville - Gomes 7, Iturriza 3, Moreira 3, Fernandes 3, Areia 3, Cavalcanti 3, Salina 3, Martins 3, Portela 2, Frade 1, Silva 1, Branquinho 1, Magalhaes 1, Silva.

Francja - Chorwacja 30:26 (12:15)

Francja: Gerard, Genty - Mem 5, Mahe 5, N'Guessan 4, Richardson 3, Descat 3, Remili 2, Tournat 2, Fabregas 2, Porte 2, Abalo 1, Guigou 1, Claire, Acquevilo, Karabatic.

Chorwacja: Pesić, Sego - Cupić 10, Martinović 5, Cindrić 3, Duvnjak 2, Kozina 2, Karacić 2, Musa 1, Mandić 1, Mamić, Strlek, Marić, Horvat, Ivić, Pavlović.

Terminarz:

Chorwacja - Portugalia (13 marca, 18:30)

Francja - Tunezja (13 marca, 21:00)

Chorwacja - Tunezja (14 marca, 18:30)

Portugalia - Francja (14 marca, 21:00)

Turniej w Berlinie

Wiele emocji przyniosło premierowe starcie berlińskiego turnieju, w którym gospodarze rywalizowali ze Szwedami. W pierwszej połowie inicjatywa była po stronie Niemców. Podopieczni Alfreda Gislasona odskakiwali rywalom, lecz nie potrafili zbudować przewagi większej niż trzybramkowa. Na półmetku rywalizacji na tablicy wyników widniał rezultat 14:13 dla Niemców. Po przerwie to Szwedzi doszli do głosu. W 48. minucie dzięki trafieniu Niclasa Ekberga Skandynawowie prowadzili 23:19. Gospodarze chcieli odrobić straty i dopięli swego w ostatnim momencie. Dwie sekundy przed końcową syreną Marcel Schiller pokonał bramkarza rywali i ustalił rezultat na 25:25. Dużo bardziej jednostronna była konfrontacja Słoweńców z Algierczykami. Drużyna z Bałkanów zdominowała brązowych medalistów mistrzostw Afryki, wygrywając 36:28.

Niemcy - Szwecja 25:25 (14:13)

Niemcy: Bitter, Heinevetter - Schiller 5, Kastening 4, Gensheimer 3, Wiencek 3, Haefner 3, Pekeler 2, Kuehn 2, Weber 1, Golla 1, Weinhold 1, Wiede, Heymann, Groetzki, Boehm.

Szwecja: Palicka, Aggefors - Lagergren 7, Pellas 5, Darj 4, Persson 2, Claar 2, D. Pettersson 1, Ekberg 1, Gottfridsson 1, Carlsbogard 1, F. Pettersson 1, Joensson, Mellegard, Lindskog, Sunnefeldt.

Słowenia - Algieria 36:28 (17:11)

Słowenia: Ferlin, Lesjak - Gajic 6, Janc 5, Skube 4, Marguc 4, Zarabec 4, Blagotinsek 3, Dolenec 3, Mazej 3, Cingesar 2, Potocnik 1, Bombac 1, Suholeznik, Ovnicek, Gaber.

Algieria: Zemouchi, Ghedbane - Berkous 7, Ayoub 5, Hadidi 4, Saker 3, Badi 3, Ensaad 2, Naim 1, Bahna 1, Boudjenah 1, Abderahim 1, Hammouche, Bellahcene, Bendjilali, Chehbour.