MŚ w snowboardzie i narciarstwie dowolnym: freestylowa rywalizacja w Aspen rozpoczęta

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 13.03.2021, 08:00

Pierwszy dzień zmagań podczas mistrzostw świata w snowboardzie i narciarstwie dowolnym w Aspen za nami. Nie brakowało zaskoczeń i świeżej krwi na podium. Snowboardowymi mistrzami świata w konkurencji slopestyle zostali Zoi Sadowski Synnot i Marcus Kleveland. Złote medale w halfpipie na nartach zdobyli Nico Porteous oraz Ailing Eileen Gu.

W piątek (12 marca) w amerykańskim kurorcie Aspen rozpoczęła się ostatnia część przeniesionych z  Zhangjiakou mistrzostw świata w snowboardzie oraz narciarstwie dowolnym. Już w środę i czwartek (10 i 11 marca) rozpoczęły się kwalifikacje do poszczególnych konkurencji. W piątek rywalizację rozpoczęły snowboardzistki i snowboardziści w slopestylu. Zwyciężyła obrończyni tytułu Nowozelandka Zoi Sadowski Synnot, która otrzymała od sędziów notę 85,95 punktów. Srebrny medal z wynikiem 81,10 zdobyła podwójna mistrzyni olimpijska Jamie Anderson, a brązowy Tessa Coady (78,13 pkt.), dla której jest to pierwszy mistrzowski krążek.

Wyniki slopestyle - snowboard kobiet:

1. Zoi Sadowski Synnott (Nowa Zelandia) 85,95

2. Jamie Anderson (Stany Zjednoczone) 81,10

3. Tess Coady (Australia) 78,13

4. Enni Rukajarvi (Finlandia) 77,90

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny był Norweg Marcus Kleveland, który zdobył 90,66 punktów i osiągnął największy sukces w karierze. 22-latek pokonał mistrza olimpijskiego w Big Air Sebastiena Toutanta (82,53 pkt.) oraz Rene Rinnekangasa (82,51 pkt.), który nigdy wcześniej nie stał nawet na podium Pucharu Świata.

Wyniki slopestyle - snowboard mężczyn:

1. Marcus Kleveland (Norwegia) 90,66

2. Sebastien Toutant (Kanada) 82,53

3. Rene Rinnekangas (Finlandia) 82,51

4. Redmond Gerard (Stany Zjednoczone) 82,28

Drugą konkurencją tego dnia, tyle że na nartach, był halfpipe. Mistrzynią świata została Chinka Ailing Eileen Gu, która tego dnia była zdecydowanie najlepsza i otrzymała równo 93 punkty. Dla tej 17-letniej zawodniczki jest to pierwszy w karierze start na mistrzostwach świata. Poziom zawodów był bardzo wysoki o czym świadczą małe różnice punktowe. Srebrna medalistka Rachael Karker (pierwszy mistrzowski medal) zdobyła 91,75 punktów, a trzecia Zoe Atkin niewiele mniej, bo 90,50.

Wyniki halfpipe - narty kobiet:

1. Ailing Eileen Gu (Chiny) 93,00

2. Rachael Karker (Kanada) 91,75

3. Zoe Atkin (Wielka Brytania) 90,50

4. Hanna Faulhaber (Stany Zjednoczone) 86,75

U panów rywalizacja także była wyrównana. Złoty medal zdobył Nowozelandczyk Nico Porteous, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, otrzymał od sędziów notę 94,50. Na podium stanął także doświadczony Simon d'Artois - 91,25 punktów oraz Birk Irving - 89,75. W sobotę (13 marca) freestylowców czeka slopestyle (narty) oraz halfpipe (snowboard).