Tenis - ATP Doha: sensacyjny triumf Basilaszwilego
MacKrys/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 13.03.2021, 18:10

Nikoloz Basilaszwili został zwycięzcą turnieju ATP 250 w Dosze. Gruzin w finałowym pojedynku, sensacyjnie pokonał Roberta Bautiste 7:6, 6:2. Basilaszwili do zdobycia czwartego triumfu w karierze potrzebował półtorej godziny.

Skład sobotniego finału w Dosze budził duże zaskoczenie. W decydującym pojedynku turnieju zmierzyli się Roberto Bautista-Agut i Nikoloz Basilaszwili. Pierwszy z nich na drodze do finału pokonał m.in.: Andrieja Rublewa i Dominica Thiema, natomiast Gruzin pokonał w ćwierćfinałowym meczu Rogera Federera.

Początek pierwszego seta udowodnił, że będzie to wyrównany mecz. Obaj tenisiści zgodnie wygrywali swoje gemy serwisowe, które nie przynosiły żadnych breakpointów. Ostatecznie do rozstrzygnięcia pierwszego seta potrzebny był trzynasty gem, którego rozpoczęło 6 wygranych z rzędu punktów przez returnujących. Jako pierwszy swój serwis w tiebreaku utrzymał Gruzin, a chwile później przechylił szalę zwycięstwa w pierwszej partii na swoją korzyść.

W drugiej odsłonie meczu ponownie dobrze spisywali się serwujący, ale w szóstym gemie pierwszą szansę na przełamanie wykorzystał Basilaszwili. Gruzin niespodziewanie objął prowadzenie 4:2 i stanął przed szansą na zamknięcie tego pojedynku w drugim secie. 42. w światowym rankingu zawodnik pewnie utrzymał serwis, a po chwili ponownie przełamał serwis Hiszpana. Tym samym, to Nikoloz Basilaszwili zgarnął czek opiewający na kwotę 103 tysięcy dolarów.