Short track - MP: dominacja Natalii Maliszewskiej i Rafała Anikieja

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 14.03.2021, 18:40

W dniach 13-14 marca w Gdańsku zostały rozegrane mistrzostwa Polski w short tracku, które dla łyżwiarzy i łyżwiarek rywalizujących na torze krótkim były ostatnimi zmaganiami w tym sezonie. Największymi gwiazdami weekendu byli z pewnością Natalia Maliszewska oraz Rafał Anikiej, reprezentujący Juvenię Białystok. Wyżej wymienieni zawodnicy okazali się bezkonkurencyjni w swoich kategoriach na każdym z indywidualnych dystansów.

W sobotę medale zostały rozdane na dystansach 500 oraz 1500 metrów. U kobiet od początku dominowała Natalia Maliszewska, która najpierw triumfowała na swoim koronnym dystansie, osiągając rezultat 43.718 s. Tuż za nią na mecie zameldowała się ósma zawodniczka mistrzostw świata w tej konkurencji - Nicola Mazur, reprezentująca Stoczniowiec Gdańsk. Brąz zdobyła kolejna z łyżwiarek z gdańskiego klubu - Kamila Stormowska. U panów zwyciężył Rafał Anikiej, który triumfował z czasem 41.976 s. Ze srebrnego medalu mógł cieszyć się Diane Sellier, a podium dopełnił Paweł Adamski.

Na dystansie trzykrotnie dłuższym ponownie najlepszy okazał się duet Maliszewska-Anikiej. Polska reprezentantka dominowała na torze, zdobywając kolejny złoty medal z czasem 2:42.557. Ze srebra cieszyła się Magdalena Zych, a kolejny brąz wywalczyła Kamila Stormowska. U panów Anikiej triumfował z rezultatem 2:28.171 i tym samym został liderem klasyfikacji wieloboju po pierwszym dniu zmagań. Podium uzupełnili Karol Nieścier oraz Sebastian Hydzik.

W niedzielę indywidualnie łyżwiarze zmierzyli się na 1000 merów oraz w superfinałach rozgrywanych na dystansie 3 kilometrów. We wszystkich tych konkurencjach dominowali zwycięscy sobotnich zmagań. Natalia Maliszewska najpierw zwyciężyła z rezultatem 1:41.095 dystans jednego kilometra. Za jej plecami ponownie umiejscowiła się Nicola Mazur, a swój pierwszy medal w tych mistrzostwach wywalczyła Gabriela Topolska. W superfinale srebrna medalistka mistrzostw Europy z tego roku potwierdziła swoją fantastyczną dyspozycję, a ten triumf dał jej również zwycięstwo w klasyfikacji wielobojowej.

Taki sam przebieg niedzielnych zmagań zanotował Rafał Anikiej. Dwudziestojednolatek osiągając w wyścigu finałowym na 1000 metrów wynik 1:31.579, wyprzedził drugiego Michała Niewińskiego oraz trzeciego Sebastiana Hydzika. Wyżej wymienieni zawodnicy musieli również uznać dominację Anikieja w superfinale oraz w klasyfikacji wielobojowej. Młody zawodnik Juvenii Białystok z pewnością może uznać te mistrzostwa za udane.

Rywalizację w Gdańsku zwieńczyły sztafety, ale nikt nie był w stanie przeciwstawić się hegemonii Juvenii Białystok. Białostocki klub dominował zarówno w sztafetach damskich i męskich, jak i w rywalizacji mieszanej.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.