Rugby - P6N: Walijczycy coraz bliżej końcowego triumfu

• Data publikacji: 14.03.2021, 23:33

W weekend, 13-14 marca, rozegrano 4. kolejkę Pucharu Sześciu Narodów w rugby. Swoje spotkania wygrały reprezentacje Walii, Angli i Irlandii.

Włochy - Walia 7:48 (0:27)
W pierwszym sobotnim spotkaniu turnieju liderzy całego turnieju, reprezentacja Walii, rywalizowała na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z drużyną Włoch, która zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Zgodnie z przewidywaniami "Czerwone Smoki" nie miały najmniejszych problemów z wygraną. Walijczycy już po pierwszej połowie prowadzili wyraźnie 27:0. Włosi swoje pierwsze i jedyne punkty zdobyli w 50. minucie meczu, kiedy to przyłożenie zdobył Ioane, a podwyższył Garbisi. Dzięki wygranej Walijczycy umocnili się na prowadzeniu w Pucharze Sześciu Narodów. Dodatkowo reprezentacja Walii wygrała wszystkie dotychczas rozegrane pojedynki i ma szansę na zgarnięcie "Wielkiego Szlema", czyli nagrody dla niepokonanej drużyny.

Przyłożenia: 50' Ioane (Garbisi podwyższenie) - 7' Adams (Biggar), 13' Faletau, 20' (Biggar), 29' Owens, 41' North (Biggar), 59' Sheedy (Sheedy), 63' Zammit (Sheedy)
Rzuty karne: 2' Biggar
Żółte kartki: 6' Bigi, 56' Riccioni
Sędzia: A. Brace

Anglia - Francja 23:20 (13:17)
Zdecydowanie więcej emocji mieliśmy w drugim sobotnim meczu. Na Twickehnam Stadium Anglicy, którzy nie mają już szans na końcowy triumf, podejmowali Francuzów. Drużyna "Trójkolorowych" do tej pory była niepokonana. Spotkanie fantastycznie rozpoczęła reprezentacja Francji, która już w 1. minucie zdobyła przyłożenie z podwyższeniem. W kolejnych minutach ruszyli Anglicy, którzy w od 9 do 19 minuty zaliczyli przyłożenie z podwyższeniem i wykorzystali 2 karne, dzięki czemu wyszli na prowadzenie 13:7. Jednak po dziesięciu minutach gry ponownie przewagę wywalczyli Francuzi, którzy w 3 minuty zdobyli 10 punktów!

Na początku drugiej połowy meczu obydwie drużyny wywalczyły punkty z rzutów karnych i wynik meczu brzmiał 16:20 dla Francji. Spotkanie toczyło się dalej, ale żadna z reprezentacji nie była w stanie zdobyć punktów, aż do 75. minuty, kiedy przyłożenie zaliczył Itoje, a podwyższył Farrell. Ta akcja dała Anglikom wygraną w całym meczu.

Przyłożenia: 9' Watson (Farrell), 75' Itoje (Farrell) - 1' Dupont (Jalibert), 32' Penaud (Jalibert)
Rzuty karne: 14', 19', 52' Farrell - 29', 49' Jalibert
Sędzia: J. Peyper

Szkocja - Irlandia 24:27 (10:14)
W niedzielnym meczu P6N Szkoci bardzo chcieli pokonać Irlandczyków, aby zachować szansę na wygraną w całym turnieju. Spotkanie dobrze rozpoczęła drużyna Irlandii, która dzięki niezłej grze i skutecznych karnych Sextona, prowadziła po pierwszej połowie 10:14. Irlandczycy bardzo dobrze zaczęli również drugą część meczu i dzięki szybko zdobytym dziesięciu punktom prowadzili już 24:10. Za wygraną nie dawali jednak Szkoci, którzy dzięki dwóm przyłożeniom z podwyższeniami, w 59. i 73. minucie, doprowadzili do remisu 24:24. Wysiłki reprezentacji Szkocji zniweczył jednak karny dla Irlandii w 76. minucie meczu, który wykorzystał Sexton (piąty raz tego dnia) i dał wygraną "Koniczynkom", jednocześnie zabierając Szkotom szansę na końcowy triumf w turnieju.

Przyłożenie: 27' Russell (Russell), 59' Jones (Hogg), 73' Watson (Hogg) - 7' Henshaw, 48' Beirne (Sexton)
Rzuty karne: 11' Russell - 3', 34', 40', 54', 76' Sexton
Sędzia: R. Poite

Do końca turnieju do rozegrania pozostała jeszcze jedna kolejka, która odbędzie się w sobotę, 20 marca. Wówczas obejrzymy mecze: Szkocja - Włochy, Irlandia - Anglia i Francja - Walia. Zdecydowanie najciekawiej zapowiada się starcie Francuzów z Walijczykami, które może zdecydować o ewentualnej wygranej "Czerwonych Smoków" w całym turnieju. Dodatkowo nie jest znana jeszcze data zaległego meczu Francuzów ze Szkotami, który miał odbyć się 28 lutego, ale został odwołany ze względu na zakażenia koronawirusem w drużynie "Trójkolorowych".