Pierwsza duża niespodzianka na ME w piłce wodnej

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 18.07.2018, 23:08

Druga kolejka turnieju męskiego na Mistrzostwach Europy w piłce wodnej przyniosła pierwszą sporą niespodziankę i kilka zaciętych wyrównanych starć. Kilka drużyn może być już spokojnych o pozostanie w walce o medale.

Grupa A

Sporej niespodzianki doczekaliśmy się w meczu Węgry - Włochy. Wicemistrzowie świata przegrali w pokaźnych wymiarach i szans na bezpośredni awans do ćwierćfinału (daje go tylko pierwsze miejsce w grupie, drużyny z drugich i trzecich miejsc walczą "na krzyż" o wejście do czołowej ósemki). Węgrzy pierwszą bramkę rzucili dopiero w drugiej kwarcie, kiedy na włoskim koncie było ich już sześć. Faworyci razili nieskutecznością, z taką grą o medalach mogą raczej zapomnieć. W meczu teoretycznie dwóch słabszych drużyn mieliśmy bardzo zacięty bój, którego stawką była szansa uniknięcia gry o miejsca 13-16. W tej rywalizacji minimalnie lepsi okazali się Niemcy, decydującą bramkę zdobywając niespełna dwie minuty przed końcową syreną.

Grupa B

Tu niespodzianek nie było. Czarnogórcy bez większego wysiłku pokonali Maltę, a gospodarze turnieju, Hiszpanie uporali się z Francuzami, choć zwycięstwo przyszło im bez trudu. W pierwszej kwarcie tego meczu padła tylko jedna bramka, co w waterpolo nie zdarza się zbyt często. Teraz Hiszpanie i Czarnogóra zagrają w piątek o pierwsze miejsce w grupie, a Francuzi z Maltą o miejsce trzecie.

Grupa C

W tej grupie też sytuacja jest klarowna. Drugie zwycięstwa w drugich występach w Barcelonie odniosły faworyzowane drużyny Chorwacji i Grecji i za dwa dni zmierzą się w bezpośrednim starciu o pierwsze miejsce w grupie.Turcja i Holandia zagrają o awans do baraży o ćwierćfinały. Turcy są wyraźnie najsłabszą drużyną grupy, z meczu z Chorwatami wyszli z pokaźnym bagażem bramkowym. Holendrzy Grekom postawili trudne warunki, ale na wygraną zabrakło im umiejętności.

Grupa D

W tej grupie byliśmy świadkami dwóch dość wyrównanych gier. Serbowie dwoma bramkami pokonali Rosjan, którzy faworyzowanym rywalom stawiali zaciekły opór, potrafili doprowadzić momentami do remisu, a ostatnią kwartę nawet wygrali. Zmusili Serbów do gry na najwyższych obrotach. W meczu dwóch teoretycznie słabszych zespołów Rumuni pokonali Słowaków, a o wyniku zadecydowało tak naprawdę pierwsze osiem minut.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.