Podsumowanie lig: Unicaja lepsza w "polskim" meczu

• Data publikacji: 15.03.2021, 11:08

W minionym tygodniu rozegrano kolejne serie meczów w najlepszych europejskich ligach koszykarskich. W Hiszpanii doszło do starcia drużyn z reprezentantami Polski naprzeciw siebie. Unicaja Malaga wygrała z Herbalife Gran Canarią.

Liga hiszpańska

Polskich kibiców najbardziej interesowało starcie Unicajy Malagi z Herbalife Gran Canarią. Zespół Adama Waczyńskiego podejmował drużynę, w której grają AJ Slaughter i Aleksander Balcerowski. W lepszych nastrojach do meczu przystąpili goście, którzy awansowali do fazy play-off Eurocupu. Unicaja odpadła z tych rozgrywek. W lidze ACB lepiej spisuje się zespół z Malagi i potwierdził to w tym spotkaniu 26. kolejki. Już po kilku minutach gospodarze mieli dwucyfrową przewagę. Gran Canaria nieraz odrabiała straty, ale Unicaja ponownie odskakiwała. Ekipa z Andaluzji wygrała 82:76 i z bilansem 12-12 utrzymuje miejsce w najlepszej ósemce ligi. Adam Waczyński przez 12 minut nie zdobył żadnego punktu, oddając tylko jeden niecelny rzut za trzy punkty. Kolejny świetny mecz zagrał AJ Slaughter, który rzucił 22 punkty. W pierwszej piątce wyszedł także Aleksander Balcerowski, który zdobył sześć oczek, ale miał problemy z faulami.

Po raz drugi w składzie Retabetu Bilbao Basket nie znalazł się Jarosław Zyskowski. Zespół z Kraju Basków przegrał 89:95 z Movistarem Estudiantes, w meczu ważnym w kontekście utrzymania. Wyniki innych spotkań nie ułożyły się po myśli Retabetu. Acunsa sprawiła dużą niespodziankę, pokonując 78:60 Walencję. Coosur Real Betis wygrał 69:61 z MoraBanciem Andora. Tym samym Bilbao spadło na ostatnie miejsce w tabeli. We wspomnianym, przegranym przez Andorę spotkaniu Tomasz Gielo wyszedł w pierwszym składzie, nie zdobył punktów, po czterech minutach opuścił boisko i na nie już nie wrócił.

Hitem kolejki był mecz TD Systems Baskonia z Realem Madryt. Goście szybko wypracowali dużą przewagę, która w drugiej połowie wynosiła już 20 punktów. W końcówce Baskonia zmniejszyła rozmiary porażki. Mecz zakończył się wynikiem 85:74 dla lidera ligi, który odniósł 23. zwycięstwo w sezonie. Dla trzeciej w tabeli ekipy z Kraju Basków to szósta porażka. Liderami Realu byli Gabriel Deck (18 punktów) i dominujący pod tablicami Walter Tavares (16 punktów i 12 zbiórek).

Liga niemiecka

Wspaniałą grę kontynuuje Michał Michalak. W dwóch ostatnich meczach Mitteldeutscher Syntainics Polak zdobył 27 i 25 punktów, utrzymując prowadzenie w klasyfikacji najlepszego strzelca ligi. Najpierw "Wilki" wygrały 85:73 z Oliver Wurzburg w zaległym meczu 18. kolejki. Kilka dni później ekipa polskiego koszykarza wyraźnie przegrała 78:105 z faworyzowanym Hamburg Towers. Mitteldeutscher jest tuż nad strefą spadkową, ale ma nad nią aż trzy wygrane zapasu.

Serię trzech porażek przerwali Crailsheim Merlins. I to w meczu z liderem MHP Riesen Ludwigsburg, dla którego to dopiero druga porażka w całym sezonie. Ważna okazała się druga kwarta, którą "Czarodzieje" wygrali 26:8, a w drugiej połowie utrzymali przewagę. Mnóstwo emocji było w meczu między trzecim i piątym zespołem, czyli Bayernem Monachium i EWE Oldenburg. Dzięki dobrze rozegranej końcówce gospodarze wygrali 108:102, a ważną trójkę trafił Paul Zipser. Wcześniej, w zaległym spotkaniu Oldenburg pokonał w Berlinie Albę.

Wyniki meczów:

Syntainics Mitteldeutscher - Oliver Wurzburg 85:73 (18. kolejka)
Lowen Brunszwik - Bayern Monachium 79:94 (8. kolejka)
Alba Berlin - EWE Oldenburg 81:89 (20. kolejka)
MHP Riesen Ludwigsburg - Niners Chemnitz 96:60 (20. kolejka)

Liga włoska

De Longhi Treviso odniosło 10. zwycięstwo w sezonie i zajmuje 7. miejsce w tabeli. Zespół Michała Sokołowskiego wygrał 84:78 z Fortitudo Bolonią. Zespół z Treviso zapewnił sobie wygraną dopiero w samej końcówce. Sokołowski zdobył aż 15 punktów, grając aż przez 34 minuty. Na boisko nie wszedł występujący w Olimpii Mediolan, Jakub Wojciechowski. Lider tabeli zrehabilitował się po ubiegłotygodniowej porażce z Trento i wygrał w Brescii 99:92.

De Longhi Treviso - Fortitudo Bolonia 84:78
Germani Brescia - Olimpia Mediolan 92:99

Liga VTB

Dla polskich kibiców najważniejsze były kolejne dwa zwycięstwo Enei Zastalu Zielona Góra. Wyniki innych meczów były korzystne dla mistrza Polski, który jest już pewny awansu do fazy play-off. Liderem jest Zenit St. Petersburg. Ekipa Mateusza Ponitki przegrała jednak po wyrównanym meczu 78:81 z Chimkami Moskwa. Ponitka zdobył 11 punktów.

Zenit St. Petersburg - Chimki Moskwa 78:81
Lokomotiw Kubań Krasnodar - Awtodor Saratow 104:89
Kalev/Cramo - Unics Kazań 49:76
Niżny Nowogród - Tsmoki Mińsk 78:57

Liga francuska

Trudne zadanie czekało Le Portel z Mateuszem Wojciechowskim w składzie. Zespół ten przegrał u siebie 71:81 z liderem z Monako. Wojciechowski zdobył osiem punktów. Wydarzeniem tygodnia w Jeep Elite był debiut Thomasa Heurtela w LDLC Asvel Villeurbanne. Francuz w kontrowersyjnych okolicznościach pożegnał się z Barceloną i potem trafił do Lyona, gdzie może grać tylko w lidze francuskiej, a w Eurolidze już nie. W swoim pierwszym meczu zdobył 9 punktów, a jego ekipa przegrała 76:84 z Dijon. Kilka dni później LDLC Asvel przerwał serię porażek (w Eurolidze uległ Albie Berlin) i triumfował 83:60 w Limoges. Thomas Heurtel zdobył 15 punktów i był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny.

LDLC Asvel - Dijon 76:84
Le Portel - Monako 71:81
Limoges - LDLC Asvel 60:83