MŚ w snowboardzie i narciarstwie dowolnym: rywalizacja w Big Air na zakończenie
Max Khokhlov / flickr

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 17.03.2021, 08:00

Poznaliśmy nowych mistrzów świata w konkurencji Big Air. W Aspen na nartach zwyciężyli Rosjanka Anastazja Tatalina i Szwed Oliwer Magnusson. Natomiast na snowboardzie najlepsi byli Kanadyjczycy Lauri Blouin oraz Mark McMorris.

Ostatnią konkurencją podczas mistrzostw świata w amerykańskim Aspen był wtorkowy (16 marca) Big Air. Zawody rozegrano na zasadzie trzech skoków, z czego liczyły się dwa najlepiej punktowane przez sędziów. Rywalizacja rozpoczęła się od prób narciarek. Zdecydowanie najlepsze skoki tego dnia oddawała  Anastazja Tatalina, która otrzymała łączną notę 184,50. Dla Rosjanki jest to życiowy sukces, ponieważ nigdy wcześniej nie stała nawet na podium Pucharu Świata. Jej rodaczka Lena Prusakowa, która zdobyła srebrny medal, była gorsza aż o 19 punktów. Podium uzupełniła multimedalistka tych mistrzostw - Chinka Ailing Eileen Gu (złoto w halfpipie i slopestylu), która zdobyła 161,50 punktów.

Wyniki Big Air - narciarstwo kobiet:

1. Anastazja Tatalina (Rosyjska Federacja Narciarska) 184,50
2. Lana Prusakowa (Rosyjska Federacja Narciarska) 165,50
3. Ailing Eileen Gu (Chiny) 161,50

4. Megan Oldham (Kanada) 158,75

U panów rywalizacja była bardziej wyrównana, ponieważ pierwsza piątka zmieściła się stracie 6,50 punktów do zwycięzcy. A jest nim Oliwer Magnusson, który otrzymał notę 185,25 i zdobył złoty medal. Zaledwie 2,25 punkty za Szwedem znalazł się Kanadyjczyk Edouard Therriault (183,00 pkt.). Trzecie miejsce  przypadło Szwajcarowi Kimowi Gubserowi (180,75 pkt.). Dla wszystkich zawodników z podium jest to pierwszy mistrzowski krążek.

Wyniki Big Air - narciarstwo mężczyzn:

1. Oliver Magnusson (Szwecja) 185,25
2. Edouard Therriault (Kanada) 183,00
3. Kim Gubser (Szwajcaria) 180,75

4. Mac Forehand (Stany Zjednoczone) 180,00

Na zakończenie swoje skoki w Big Air oddały snowboardzistki i snowboardziści. U kobiet poziom był niezwykle wyrównany, ponieważ druga zawodniczka straciła do mistrzyni tylko jeden punkt, a trzecia trzy punkty. Najlepsza okazała się doświadczona Laurie Blouin, która jest mistrzynią świata w slopestylu sprzed czterech lat. Kanadyjka wygrała z wynikiem 177,75. Drugie miejsce zajęła tegoroczna mistrzyni świata w slopestylu Zoi Sadowski Synnott (176,75 pkt.). Dla młodej Nowozelandki jest to już czwarty medal na takiej imprezie. Trzecie miejsce zainkasowała Japonka Miyabi Onitsuka (174,75 pkt.), czyli mistrzyni świata w slopestylu sprzed sześciu sezonów.

Wyniki Big Air - snowboard kobiet:

1. Laurie Blouin (Kanada) 177,75
2. Zoi Sadowski-Synnott (Nowa Zelandia) 176,75
3. Miyabi Onitsuka (Japonia) 174,75

4. Anna Gasser (Austria) 170,25

Jako ostatni zaprezentowali się snowboardziści. Tam rywalizacja wcale nie była gorsza niż ta u pań. Podium zmieściło się w tej samej stracie trzech punktów. Zwyciężył utytułowany Mark McMorris z wynikiem 179,25. Kanadyjczykowi brakowało do kolekcji złotego medalu mistrzostw świata, ponieważ miał już dwa, ale brązowe i to w slopestylu. Jego kolega z reprezentacji Max Parrot był gorszy tylko o jeden punkt i zdobył srebro (178,25 pkt.). Najniższy stopień podium zajął aktualny mistrz świata w slopestylu Marcus Kleveland z Norwegii (176,25 pkt.).

Wyniki Big Air - snowboard mężczyzn:

1. Mark McMorris (Kanada) 179,25
2. Max Parrot (Kanada) 178,25
3. Marcus Kleveland (Norwegia) 176,25

4. Ruki Tobita (Japonia) 166,50

Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolny i snowboardzie w Aspen przechodzą do historii. Wyłoniło się podczas ich trwania kilka młodych gwiazd, które na pewno zdominują rywalizację w przyszłych sezonach, a wśród nich Ailing Eileen Gu, Zoi Sadowski Synnott czy Nico Porteous. W klasyfikacji narodów zwyciężyły Chiny przed Szwajcarią i Rosyjską Federacją Narciarską. Najbliższe zawody Pucharu Świata również odbędą się w Aspen, a rozpoczną się od sobotniego slopestylu (20 marca).

Tytus Olszewski – Poinformowani.pl

Tytus Olszewski

Miłośnik ogólnie pojętego sportu, a przede wszystkim narciarstwa alpejskiego oraz tenisa ziemnego. Zawodnik amator oraz trener narciarstwa. Na codzień studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w wolnych chwilach lubi pisać artykuły. Redaktor w Poinformowani.pl oraz radiu UJOT FM.