Euroliga: hit dla CSKA, świetny mecz Ponitki

• Dodał: Filip Munyama
  • Data publikacji: 20.03.2021, 10:30

W 30. kolejce Euroligi obejrzeliśmy między innymi dwa zacięte spotkania drużyn z góry tabeli. Bayern triumfował jednym punktem w starciu z Anadolu Efes, a CSKA zwyciężyło z Realem Madryt. W Rosji ekipa Zenitu St. Petersburg uległa Baskonii po fatalnej czwartej kwarcie, ale z dobrej strony pokazał się Mateusz Ponitka, który był najlepszym strzelcem zespołu.

W Monachium doszło do starcia dwóch rewelacji sezonu. Bayern z 18 zwycięstwami podejmował Efes, który miał jedno zwycięstwo więcej. Widowisko zdecydowanie nie zawiodło. Mecz był niezwykle wyrównany, a o końcowym zwycięstwie Bawarczyków zadecydowały ostatnie sekundy. Na 10 sekund przed końcem Efes na prowadzenie 79:78 wyprowadził nieazwodny Vasilije Micić, jednak chwilę później przy rzucie za trzy faulowany był Vladimir Lucić. Serb wykorzystał dwa z trzech wolnych i ustalił wynik spotkania na 80:79. W ostatniej akcji spotkania przed szansą na odmienienie losów meczu stanął jeszcze Shane Larkin. Amerykanin został jednak efektownie zablokowany przez Nicka Weilera-Babba i to gospodarze mogli cieszyć się z wygranej. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z Niemiec zrównała się liczbą zwycięstw z ekipą Efesu. Bohaterem Bawarczyków był wspomniany Lucić, który oprócz kluczowych wolnych zanotował na swoim koncie aż 18 punktów.

W Petersburgu byliśmy świadkami bardzo ważnych zawodów w kontekście walki o playoffy. Ósmy Zenit podejmował dziewiątą Baskonię. Przez pierwsze trzy kwarty wydarzenia na parkiecie kontrolowali gospodarze. Ekipa Xaviego Pascuala wchodząc do czwartej kwarty prowadziła 59:45. Ostatnia ćwiartka okazała się jednak prawdziwym wstrząsem dla Zenitu. Gospodarze zaliczali dużo strat i nie trafiali ważnych rzutów, a ekipa gości była bezlitosna. Na minutę przed końcem meczu po przechwycie Luki Vildozy akcją 2+1 popisał się Achille Polonara i mieliśmy remis 72:72. Chwilę później Vildoza trafił za trzy wyprowadzając gości na prowadzenie, którego już nie wypuścili. Baskonia wygrała czwartą kwartę aż 34:16 i dzięki temu triumfowali w całym meczu 79:75. To zwycięstwo bardzo przybliża gości do ekipy z Petersburga. Hiszpańska drużyna ma teraz 16 zwycięstw i 14 porażek przy 16 zwycięstwach i 13 porażkach Zenitu. Walka o miejsce w playoffach między tymi ekipami może rozgrywać się do ostatniej kolejki. Najlepszym zawodnikiem gości w tym spotkaniu był Alec Peters, który rzucił 17 punktów. Świetny mecz dla Zenitu zagrał Mateusz Ponitka, który miał 15 oczek, 5 zbiórek i 5 asyst.

Czwartkowy wieczór przyniósł nam też starcie pomiędzy euroligowymi markami - Realem Madryt i CSKA Moskwa. Trochę gorzej dysponowani w tym sezonie gospodarze niedobrze weszli w mecz i rosyjska ekipa po pierwszej połowie prowadziła 55:41. W drugiej odsłonie spotkania goście powiększyli nawet przewagę do 20 punktów, ale wtedy Królewscy ruszyli do odrabiania strat. Na początku czwartej kwarty ekipie Pablo Laso udało się zmniejszyć przewagę gospodarzy do wyniku 76:70, ale na więcej nie było już ich stać tego dnia i ostatecznie CSKA triumfowało 96:89 i umocniło się na drugim miejscu w tabeli. Do zwycięstwa mocno przyczynił się duet Will Clybuurn, który zanotował razem 45 punktów na świetnej skuteczności. Nie zawiódł również podkoszowy Johannes Voigtmann, który miał 18 punktów i 9 zbiórek.