Snowboard - PŚ: liderzy zwyciężają w ostatnich zawodach

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 20.03.2021, 17:45

Po ostatnich zawodach sezonu w snowboard crossie poznaliśmy zwycięzców Kryształowej Kuli. Zarówno w Veysonnaz jak i w klasyfikacji generalnej zwyciężyli Czeszka Ewa Samkowa oraz Austriak Alessandro Haemmerle.

Ostatnie zawody Pucharu Świata w tym sezonie rozegrano w szwajcarskim ośrodku Veysonnaz. Rywalizacja zapowiadała się niezwykle emocjonująco, ponieważ do końca nie było wiadomo, kto wygra  Kryształową Kulę za snowboard cross. W klasyfikacji generalnej Ewa Samkowa i Michela Moioli zgromadziły tyle samo punktów (350), a więc wszystko miało się wyjaśnić w sobotę (20 marca). U panów przewaga Alessandro Haemmerle nad drugim Eliotem Grondinem wynosiła 62 punkty, jednak wszystko było jeszcze możliwe.

W rywalizacji kobiet niepokonana tego dnia była Ewa Samkowa, która w wielkim finale stoczyła z Michele Mioli fantastyczną walkę. Ostatecznie Włoszka musiała zadowolić się drugim miejscem i tą samą pozycją na koniec sezonu. Trzecie miejsce w Veysonnaz zajęła tegoroczna mistrzyni świata Charlotte Bankes. Kryształową Kulę zdobyła Ewa Samkowa (450 punktów), która trzy razy wygrywała zawody PŚ w tym sezonie. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 20 punktów zajęła Michele Mioli, a na trzecim miejscu z liczbą 302. oczek skończyła Faye Gulini. Co ciekawe, tylko jeden punkt mniej miała Julia Pereira, co pokazuje jak wyrównany był sezon.

Wyniki snowboard cross kobiet:

1. Ewa Samkowa (Czechy)
2. Michela Moioli (Włochy)
3. Charlotte Bankes (Wielka Brytania)
4. Julia Pereira (Francja)
5. Lindsey Jacobellis (Stany Zjednoczone)

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Ewa Samkowa (Czechy) 450 pkt.

2. Michela Moioli (Włochy) 430

3. Faye Gulini (Stany Zjednoczone) 302

4. Julia Pereira De Sousa Mabileau (Francja) 301

5. Charlotte Bankes (Wielka Brytania) 285

O tym, kto wygra klasyfikacje generalną mężczyzn, dowiedzieliśmy się już w półfinale, ponieważ wicelider Eliot Grondin nie przeszedł tego etapu rywalizacji. Tym samym Alessandro Haemmerle mógł być już spokojny o końcowy triumf, jednak nie odpuścił i pokazał, że jest najlepszy w tym sezonie. Austriak zwyciężył swój każdy bieg i także w finale był niepokonany. Drugie miejsce zajął Hagen Kearney, a trzeci był Merlin Surget. Kryształowa Kula powędrowała do wcześniej już wspomnianego Alessandro Haemmerle, który trzy razy zwyciężał w zawodach i zgromadził 430 punktów. Drugi Eliot Grondin zdobył 304 punkty, a na trzecie miejsce dzięki podium w Veysonnaz awansował Merlin Surget (252 punkty).