Kombinacja norweska - PŚ: zwycięstwo Riibera na zakończenie sezonu
Flawia Krawczyk

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 21.03.2021, 15:27

Ostatnie zawody Pucharu Świata sezonu 2020/21 w kombinacji norweskiej padły łupem Jarla Magnusa Riibera. Norweg niedzielnym zwycięstwem w Klingenthal potwierdził swoją dominację tej zimy i sięgnął po Kryształową Kulę. Rywalizacja odbyła się bez udziały polskich reprezentantów.

Pierwsza część finałowej rywalizacji tego sezonu została zdominowana przez Ryote Yamamoto. Japończyk wykorzystał wyśmienicie dobre warunki atmosferyczne jakie panowały w dniu dzisiejszym na skoczni w Klingenthal, lądując jako jedyny poza rozmiarem skoczni (143 m). Na drugim miejscu w konkursie skoków uplasował się Jarl Magnus Riiber (139,5 m), który ze względu na nieco gorsze warunki w porównaniu do Yamamoto, zanotował stratę 7 sekund do Japończyka. Podium w tej fazie zawodów uzupełnił rodak Riibera - Espen Bjoernstad (139 m). Norwegów na starcie do drugiej części dzieliły tylko dwie sekundy. Dużą negatywną niespodziankę swoim kibicom sprawił Akito Watabe (123,5 m), który podczas swojego skoku miał najmniej korzystne warunki, w wyniku czego serię skoków ukończył na 14. miejscu i stracił szansę na drugą pozycje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wyniki skoków

Początek biegu to skuteczna pogoń w wykonaniu Norwegów, którzy bardzo szybko dogonili Yamamoto. Za plecami czołowej trójki mocne tempo nadali Fabian Riessle oraz Johannes Lamparter. Na półmetku rywalizacji wspomniana dwójka do najlepszych zawodników traciła 25 sekund. Na dalszych miejscach utworzyła się grupa pościgowa w skład, której wchodzili m.in.: Vinzenz Geiger, Akito Watabe, Ilkka Herola czy Eric Frenzel. W drugiej części zmagań na trasie biegowej w Klingenthal wyraźnie osłabł Yamamoto, który na siódmym kilometrze został doścignięty przez Lampartera i Riesslego. Norwedzy wspólnymi siłami kontrolowali sytuacje, a losach zwycięstwa zadecydował finisz, na którym lepszy od Bjoernstada okazał się Riiber i po raz 9. w tym sezonie został triumfatorem zawodów Pucharu Świata. Na trzecim stopniu podium uplasował się Fabian Riessle.

Zmagania zimowych dwuboistów podczas Pucharu Świata w sezonie 2020/21 dobiegły końca. Bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem sezonu był Jarl Magnus Riiber. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej sklasyfikowany został Vinzenz Geiger, zaś na trzecim stopniu podium uplasował się Akito Watabe.