Narciarstwo dowolne - PŚ: ostatnie zawody sezonu. Smith i Howden z Kryształowymi Kulami!
Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / Flickr

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 21.03.2021, 16:45

W ostatnich zawodach sezonu w Veysonnaz zwyciężyli Sandra Naeslund oraz Florian Wilmsmann. Kryształowe Kule za klasyfikacje generalną już wcześniej zapewnili sobie Fanny Smith oraz Reece Howden.

Jedenaste indywidualne, a zarazem ostatnie ski crossowe zawody Pucharu Świata rozegrano w szwajcarskim kurorcie Veysonnaz. Co prawda zwycięzcy w klasyfikacji generalnej, czyli Fanny Smith oraz Reecea Howdena byli wyłonieni już wcześniej, jednak ostatnie zawody to dobra okazja do potwierdzenia dominacji. Od powrotu Sandry Naeslund do rywalizacji (zawody w Reiteralm) podziwialiśmy fantastyczną walkę z Fanny Smith. To właśnie te dwie zawodniczki zdominowały końcówkę sezonu, a potwierdzeniem tego były niedzielne (21 marca) zawody. Wspomniane panie wygrały wszystkie swoje biegi po drodze do wielkiego finału, w którym minimalnie lepsza okazała się młodsza Naeslund. Trzecie miejsce zajęła Alizee Baron. O tym, kto wygra Kryształową Kulę, było już wiadomo od jakiegoś czasu, ponieważ Fanny Smith wypracowała ogromną przewagę na początku sezonu. Szwajcarka zgromadziła łącznie 945 punktów i wyprzedziła drugą Alizee Baron aż o 450 oczek. Francuzka bardzo dobrze wykorzystała nieobecność dotychczasowej wiceliderki Marielle Thompson, która tym samym spadła na trzecie miejsce. Czwarta Marielle Berger Sabbatel zabrakło zaledwie jednego punktu do podium. Dla Smith jest to trzecie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej.

5. Katrin Ofner (Austria) 439

U mężczyzn najlepiej spisał się Florian Wilmsmann, dla którego jest to drugie zwycięstwo w sezonie. W finale wyprzedził doświadczonego Jonathana Midola oraz swojego rodaka Tima Hromka, dla którego było to pierwsze podium w sezonie. Lider Reece Howden niespodziewanie odpadł juz w ćwierćfinale, w którym zajął trzecie miejsce. Ten wyniki nie przeszkodził młodemu Kanadyjczykowi w wygraniu Kryształowej Kuli, której był pewny już wcześniej. Zdobył łącznie 691 punktów i o 286 wyprzedził drugiego Jonasa Lenherra. Trzeci Bastien Midol zgromadził 395 oczek, a czwarty Florian Wilmsman o tylko dwa mniej.