PŚ w snowboardzie i narciarstwie dowolnym: finałowe zawody w halfpipie. Powrót Shauna Whita!
Lee LeFever / flickr

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 22.03.2021, 00:15

Finałowe zawody w halfpipie odbyły się w Aspen. W narciarstwie dowolnym zwyciężyli Rachael Karker i Aaron Blunck, a w snowboardzie Kim Chloe oraz Yuto Totsuka. Po trzech latach przerwy do rywalizacji powrócił Shaun White.

Ostatnie zawody w halfpipie rozegrano w amerykańskim kurorcie Aspen. Obiekt Buttermilk Halfpipe jest bardzo dobrze znany zawodnikom, ponieważ odbyły się na nim tegoroczne Winter X Games oraz Mistrzostwa Świata. W narciarstwie dowolnym był to pierwszy i jedyny start w sezonie. Najpierw rozpoczęły kobiety, wśród których zdecydowanie najlepsza była wicemistrzyni świata Rachael Karker, która w dwóch przejazdach zdobyła równo 93 punkty, a w ostatnim poprawiła się o 0,25 punktów. Drugie miejsce z notą 91,50 zajęła Zoe Atkin (trzecia na MŚ), a podium uzupełniła doświadczona Brita Sigourney (89,00). Świeżo upieczona mistrzyni świata Ailing Eileen Gu nie wystartowała w finale.

Narciarstwo dowolne - halfpipe kobiet:

1. Racheal Karker (Kanada) 93,25 pkt.
2. Zoe Atkin (Wielka Brytania) 91,50
3. Brita Sigourney (Stany Zjednoczone) 89,00
4. Devin Logan (Stany Zjednoczone) 85,50
5. Walerja Demidowa (Rosja) 82,75

Poziom finałowych zawodów mężczyzn był niesamowicie wysoki. Najwyższą notę 96,50 zdobył w ostatnim przejeździe podwójny mistrz świata Aaron Blunck. Drugie miejsce z wynikiem 95,00 zajął Brendan Mackay, dla którego jest to drugie podium w karierze, a zaledwie pół punktu mniej otrzymał mistrz świata  w slopestylu Nico Porteous.

Narciarstwo dowolne - halfpipe mężczyzn:

1. Aaron Blunck (Stany Zjednoczone) 96,50 pkt.
2. Brendan Mackay (Kanada) 95,00
3. Nico Poretous (Nowa Zelandia) 94,50

4. David Vise (Stany Zjednoczone) 91,25
5. Birk Irving (Stany Zjednoczone) 88,00

W snowboardzie odbyły się drugie, a zarazem ostatnie zawody w sezonie. Niepokonana tego dnia była zwyciężczyni pierwszych zawodów w Laax oraz podwójna mistrzyni świata w halfpipie Chloe Kim, która w pierwszej rundzie zdobyła 90,50 punktów. Jako druga skończyła trzecia na tegorocznych mistrzostwach Queralt Castellet (86,00), a podium uzupełniła Sena Tomita (82,50). W klasyfikacji generalnej z kompletem zwycięstw wygrała Chloe Kim (200 punktów).

Snowboard - halfpipe kobiet:

1. Chloe Kim (Stany Zjednoczone) 90,50 pkt.

2. Queralt Castellet (Hiszpania) 86,00

3. Sena Tomita (Japonia) 82,50

4. Mitsuki Ono (Japonia) 73,50

5. Elizabet Hosking (Kanada) 72,00

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Chloe Kim (Stany Zjednoczone) 200 pkt.

2. Mitsuki Ono (Japonia) 130

3. Queralt Castellet (Hiszpania) 120

4. Sena Tomita (Japonia) 120

5. Haruna Matsumoto (Japonia) 86

Jako ostatni rywalizację zakończyli mężczyźni. W zawodach po trzy letniej przerwie wystartowała legenda Shaun White, czyli trzykrotny mistrz olimpijski w halfpipie, który wystartował w celu kwalifikacji olimpijskiej. 34-letni Amerykanin pokazał, że jeszcze nie zapomniał, jak się jeździ na nartach, jednak w niedzielę (21 marca) musiał zadowolić się czwartą pozycją - najlepszą wśród Amerykanów. Zwyciężył lider PŚ oraz mistrz świata Yuto Totsuka z wynikiem 91,75. Drugi był jego rodak Raibu Katayama (86,75), a na trzecim miejscu uplasował się Andre Hoeflich (84,00), dla którego jest to pierwsze podium w karierze. "Generalkę" z kompletem punktów wygrał Yuto Totsuka.