Podsumowanie lig: zwycięstwa Unicajy, Gran Canarii i Treviso

• Data publikacji: 22.03.2021, 11:10

W polskiej lidze sezon zasadniczy prawie dobiegł końca. W innych krajach do play-offów zostało jeszcze trochę czasu, ale z kolejki na kolejkę stawka jest coraz większa i rywalizacja o najlepsze miejsca jest coraz bardziej widoczna. Udział w niej mają także polscy koszykarze.

Liga hiszpańska

Na początku 27. kolejki ligi ACB Unicaja Malaga grała w Santiago de Compostela z miejscowym Monbusem Obradoiro. Mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy mieli dwucyfrową przewagę. Unicaja odrobiła straty, a praktycznie przez całą drugą połowę prowadziła. W końcówce od stanu 76:83 Obradoiro wyrównało. Do remisu doprowadził już bardzo doświadczony Albert Olivier. Goście z Malagi mieli jeszcze szansę na odpowiedź i wykorzystali ją. Dokładnie równo z końcową syreną trafił Dario Brizuela i Unicaja wygrała 85:83, utrzymując przy okazji 8. miejsce w tabeli. Adam Waczyński w 14 minut zdobył pięć punktów.

Herbalife Gran Canaria z małymi problemami pokonała 90:81 Acunsę. Tym razem AJ Slaughter nie zagrał tak dobrze, jak w poprzednich meczach. Reprezentant Polski w 21 minut rzucił jedynie pięć punktów. Dwa oczka więcej rzucił Aleksander Balcerowski, który musiał opuścić boisko z powodu popełnienia pięciu fauli. Gran Canaria z bilansem 10-15 jest jedenasta w tabeli i może jeszcze walczyć o play-offy. Tuż przed ekipą z Wysp Kanaryjskich w tabeli plasują się MoraBanc Andora i BAXI Manresa. Wyżej jest zespół z Andory, który zwyciężył w bezpośrednim starciu tych drużyn. MoraBanc gonił wynik przez większą część gry i doprowadził do dogrywki, w której okazał się lepszy. Nie zagrał Tomasz Gielo. Polak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że z powody kontuzji stopy będzie pauzował przez kilka tygodni.

Trzeci raz z rzędu Jarosław Zyskowski nie znalazł się w składzie Retabetu Bilbao Basket. Ostatni zespół w tabeli przegrał 72:85 w derbach Kraju Basków z TD Systems Baskonią. Aż 25 punktów zdobył Zoran Dragić. Mistrzowie Hiszpanii plasują się w tabeli jedynie za Realem Madryt (łatwo wygrał z Realem Betis) i Barceloną, która w ligowym hicie nadspodziewanie łatwo wygrała 80:64 z Walencją. Liderem ekipy z Katalonii był Alex Abrines, który rzucił 23 punktów, trafiając aż siedem trójek.

Wyniki meczów 27. kolejki:

Monbus Obradoiro - Unicaja Malaga 83:85
Walencja - Barcelona 64:80
MoraBanc Andora - BAXI Manresa 92:86 (po dogrywce)
Casademont Saragossa - Movistar Estudiantes 104:113 (po dogrywce)
Herbalife Gran Canaria - Acunsa 90:81
Real Madryt - Coosur Real Betis 95:77
Retabet Bilbao Basket - TD Systems Baskonia 72:85
Lenovo Teneryfa - UCAM Murcia 85:78 (26. kolejka)

Liga niemiecka

W minionym tygodniu Syntainics Mitteldeutscher przegrali dwa mecze z czołowymi zespołami Bundesligi - 82:96 z Albą Berlin i 89:100 z Brose Bamberg. Michał Michalak zdobył odpowiednio 12 i 21 punktów. Polski koszykarz ma średnią 20,4 punktu na mecz i jest liderem klasyfikacji strzelców. "Wilki" plasują się tuż za strefą spadkową. Liderem nadal jest Ludwigsburg.

Liga włoska

De Longhi Treviso wygrało ważny mecz na wyjeździe z Vanoli Basket Cremona. Ekipa Michała Sokołowskiego zajmuje 7. miejsce w tabeli i jest w dobrej sytuacji w kontekście walki o awans do play-offów. Zwycięstwo w Cremonie nie przyszło łatwo. W drugiej kwarcie goście prowadzili różnicą ponad dwudziestu punktów. Jednak w czwartej kwarcie zespół Treviso przez kilka minut nie zdobył punktów i rywale odrobili straty. Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. De Longhi przegrywali 84:85. Niecelny rzut oddał Michał Sokołowski, ale skuteczną dobitką i co najważniejsze w czasie oddał Nicola Akele. Tym samym Treviso sięgnęło po zwycięstwo. Sokołowski w 33 minuty zdobył 15 punktów.

Vanoli Basket Cremona - De Longhi Treviso 85:86

Liga francuska

Po dwóch kolejnych porażkach daleko od czołowej ósemki jest Le Portel. Drużyna Mateusza Wojciechowskiego przegrała 82:88 z Chalons-Reims i 75:89 z Chalon/Saone. Wojciechowski zdobył odpowiednio jeden i pięć punktów. Po zwycięstwie nad Cholet na czele tabeli umocniło się Monako. Z Orleans przegrał drugi w tabeli zespół z Dijon.

Chalons-Reims - Le Portel 88:82
Chalon/Saone - Le Portel 89:75

Liga VTB

Z perspektywy polskich kibiców ciekawie zapowiadał się mecz Zenitu St. Petersburg z Parmą Perm. Naprzeciwko siebie stanęli bracia Ponitka. Zenit wygrał 89:84. Z Polaków skuteczniejszy był Marcel Ponitka, który zdobył 13 punktów. Jego starszy brat dla lidera ligi rzucił cztery punkty. Mateusz Ponitka zanotował cztery punkty także w wygranym meczu 84:71 z Jenisejem Krasnojarsk. Parma przegrała zaś 68:85 z Lokomotiwem Kubań Krasnodar. Marcel Ponitka zdobył dwa punkty.

CSKA Moskwa - Chimki Moskwa 92:73
Zenit St. Petersburg - Parma Perm 89:84
Lokomotiw Kubań Krasnodar - Parma Perm 85:68
Zenit St. Petersburg - Jenisej Krasnojarsk 84:71
Tsmoki Mińsk - Astana 78:80