Rugby - P6N: wielki mecz na Stade de France!

• Data publikacji: 22.03.2021, 09:55

W sobotę, 20 marca, rozegrano ostatnią kolejkę Pucharu Sześciu Narodów. Swoje mecze wygrały reprezentacje Szkocji, Irlandii i Francji. W dalszym ciągu nie znamy jednak ostatecznego triumfatora rozgrywek, gdyż do rozegrania pozostała zaległy mecz Francuzów ze Szkotami.

Szkocja - Włochy 52:10 (24:10)

Pierwsze sobotnie spotkanie rozegrane zostało na Murrayfield w Edynburgu. Zgodnie z oczekiwaniami wygrała je pewnie reprezentacja Szkocji. Warto jednak zaznaczyć, że początek meczu był wyrównany, a pierwsze przyłożenie w 5. minucie zdobyli Włosi i do 20. minuty utrzymywali dystans, co zmieniło się razem z żółtą kartką Moriego. Jednak z biegiem czasu Szkoci wypracowywali coraz to większą przewagę, aby ostatecznie wygrać różnicą aż 42 punktów.

Przyłożenia: 10', 43' (Hogg - podwyższenie) Cherry, 13', 70' van der Merwe (Hogg x2), 20' Graham, 27' Jones (Hogg), 52' Steele (Hogg), 64' Johnson (Hogg) - 5' Bigi (Garbisi)

Rzuty karne: 16' Garbisi

Żółte kartki: 19' Mori, 51' Negri da Oleggio, 60' Ioane

Sędzia: P. Gauzere

Irlandia - Anglia 32:18 (20:6)

W drugim meczu Irlandczycy dość pewnie poradzili sobie z Anglikami. Już po pierwszej połowie przewaga reprezentacji Irlandii wynosiła 14 punktów. W 63. minucie Aki dostał czerwoną kartkę, przez co Irlandczycy do końca meczu musieli radzić sobie w osłabieniu. Dodatkowo w 77. minucie Murray otrzymał żółtą kartkę i opuścił boisko do końca spotkania (zawodnik otrzymując żółtą kartę dostaje karę dziesięciu minut - przyp. red.), jednak ze względu na niewielką ilość czasu pozostającą do końca spotkania, Anglicy, poza jednym przyłożeniem w 78. minucie, nie byli w stanie wykorzystać gry w przewadze dwóch zawodników. Porażka ta dla Anglików oznacza, że zajęli oni dopiero 5. miejsce w tegorocznym Pucharze Sześciu Narodów, a warto przypomnieć, że przed startem turnieju to właśnie Anglia razem z Francją była wymieniana jako faworyt.

Przyłożenia: 21' Earls (Sexton), 36' Conan (Sexton) - 63' Youngs, 78' May (Daly)

Rzuty karne: 17', 29', 50', 61', 68', 73' Sexton - 8', 26' Farrell

Żółte kartki: 77' Murray

Czerwone kartki: 63' Aki

Sędzia: M. Raynal

Francja - Walia 32:30 (17:17)

Ostatni sobotni mecz był zdecydowanie najciekawszym, nie tylko w tej kolejce, w tym turnieju czy w tym roku, ale jednym z najlepszych w ostatnich latach. Cięzar spotkania był olbrzymi, gdyż Walijczycy mieli okazję zapewnić sobie wygraną w Pucharze Sześciu Narodów, a Francuzi przedłużyć nadzieję na wygraną. Sam mecz polecamy obejrzeć wszystkim miłośnikom rugby. Po 1. połowie mieliśmy remis 17:17. Drugą połowę świetnie zaczęli Walijczycy, którzy lo 58. minutach prowadzili 30:20. Gdy już wydawało się, że nic "Czerwonym Smokom" nie zabierze końcowego triumfu do głosu doszli Francuzi, którzy w 76. minucie przyłożyli z podwyższeniem i doprowadzili do wyniku 30:27 dla Walii. Decydujące przyłożenie w ostatnich sekundach zdobył Dulin i dał wygraną "Trójkolorowym".

Przyłożenia: 5' Taofifenua (Jalibert), 13' Dupont (Jalibert), 76' Ollivon (Ntamack), 80' Dulin - 11' Biggar (Biggar), 17' Navidi (Biggar), 49' Adams (Biggar)

Rzuty karne: 33', 53' Ntamack - 24', 45', 58' Biggar

Żółte kartki: 58' Haouas - 71' Faletau, 72' Williams

Czerwone kartki: 67' Willemse

Sędzia: L. Pearce

Do rozegrania pozostał jeszcze zaległy pojedynek Francuzów ze Szkotami. Odbędzie się on w najbliższy piątek, 26 marca. Francuzi do triumfu w całym turnieju potrzebują wygranej przewagą minimum 21 punktów i czterech przyłożeń lub wygraną dokładnie 20 punktami i sześcioma przyłożeniami. Każdy inny rezultat da wygraną w turnieju reprezentacji Walii.