Freeride World Tour: Witych z trzecim miejscem w klasyfikacji generalnej!
JEREMY BERNARD / freerideworldtour

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 23.03.2021, 17:40

Polska narciarka Zuzanna Witych zajęła czwarte miejsce w finałowych zawodach Freeride World Tour. W klasyfikacji generalnej uplasowała się na trzecim stopniu podium, a zwyciężyła Elisabeth Gerritzen.

Ostatnie zawody Freeride World Tour, czyli inaczej mówiąc freeridowy Puchar Świat, odbyły się w szwajcarskim ośrodku Verbier. Zawodników i zawodniczki czekała bardzo trudna trasa, choć start ze względu na warunki śniegowe został obniżony o 300 metrów. W finałowej rywalizacji za zwycięstwo można było zdobyć aż 15,000 punktów (zamiast 10,000 które są normalnie), dlatego Zuzanna Witych, która zajmowała trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, miała jeszcze szansę na końcowe zwycięstwo. Przypomnijmy, że polska zawodniczka debiutuje w zawodach najwyższej rangi po tym, jak awansowała do nich w zeszłym roku. W całym cyklu FWT startuje tylko dziesięć najlepszych zawodniczek na świecie, a Witych zdążyła już wygrać jedne zawody w Fieberbrunn oraz zająć czwarte i siódme miejsce w Andorze, dzięki czemu przesunęła się na trzecią pozycję w klasyfikacji i zagwarantowała sobie udział w przyszłorocznej edycji  Freeride World Tour.

W finale Xtreme Verbier Zuzanna Witych startowała jako druga spośród narciarek. Od razu po pierwszym skoku przysiadła na śniegu, ale wstała i kontynuowała jazdę. Po drodze zaliczyła jeszcze trzy skoki i dotarła do mety bez większych błędów. Sędziowie odjęli Polce punkty za kontrole i przyznali notę 63,00, co dało ostatecznie czwarte miejsce. Najlepiej tego dnia spisała się Szwajcarka Elisabeth Gerritzen, która wybrała bardzo ryzykowną linię, ale poradziła sobie wręcz bezbłędnie, za co otrzymała 88,33 punktów. Drugie miejsce zajęła Włoszka Arianna Tricomi (84,33), a trzecia była dotychczasowa liderka cyklu Norweżka Hedvig Wessel (68,63). Gerritzen (27,620 punktów) dzięki zwycięstwu przesunęła się na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej wyprzedzając Wessel o tylko 20 oczek. Zuzanna Witych zdobyła w sumie 22,800 punktów, co dało jej fantastyczne trzecie miejsce w "generalce". Do kolejnej edycji zawodów FWT zakwalifikowało się pięć zawodniczek z cyklu głównego oraz pięć z cyklu kwalifikacyjnego.

Wyniki Xtreme Verbier Ski kobiet:

1. Elisabeth Gerritzen (Szwajcaria) 88,33 pkt.

2. Arianna Tricomi (Włochy) 84,33

3. Hedviga Wessel (Norwegia) 68,63

4. Zuzanna Witych (Polska) 63,00

5. Tracy Chubb (Stany Zjednoczone) 55,33

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Elisabeth Gerritzen (Szwajcaria) 27,620 pkt.

2. Hedviga Wessel (Norwegia) 27,600

3. Zuzanna Witych (Polska) 22,800

4. Juliette Willmann (Francja) 20,915

5. Tracy Chubb (Stany Zjednoczone) 18,945

Tytus Olszewski – Poinformowani.pl

Tytus Olszewski

Miłośnik ogólnie pojętego sportu, a przede wszystkim narciarstwa alpejskiego oraz tenisa ziemnego. Zawodnik amator oraz trener narciarstwa. Na codzień studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w wolnych chwilach lubi pisać artykuły. Redaktor w Poinformowani.pl oraz radiu UJOT FM.