Volta a Catalunya: czasówka dla Dennisa, Almeida nowym liderem
Marc / Flickr.com

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 23.03.2021, 17:12

Australijczyk Rohan Dennis (INEOS Grenadiers) został zwycięzcą indywidualnej jazdy na czas rozgrywanej w ramach drugiego etapu wyścigu Volta a Catalunya. Drugie miejsce na etapie zajął Remi Cavagna (Deceuninck-Quick Step), a podium zamknął jego kolega z zespołu Joao Almeida. Portugalczyk został także nowym liderem wyścigu.

Drugiego dnia wyścigu Volta a Catalunya kolarze mierzyli się z etapem jazdy indywidualnej na czas. Trasa liczyła 18 kilometrów, a jej przebieg nie przewidywał przeszkód, które mogłyby sprawić trudności zawodnikom specjalizującym się w samotnej walce z czasem. Większość odcinka prowadziła po płaskim terenie, który jedynie momentami lekko unosił się w górę, by po chwili znów delikatnie opadać. Dzisiejszy etap był ważną próbą dla kolarzy, którzy myślą o walce w klasyfikacji generalnej wyścigu, bowiem różnice powstałe w jego trakcie mogły mieć znaczący wpływ na dalsze losy rywalizacji.

Pierwszym zawodnikiem, który objął prowadzenie, a którego wymieniano w gronie faworytów do zwycięstwa na etapie był mistrz Francji w jeździe indywidualnej na czas - Remi Cavagna. Kolarz ekipy Deceuninck-Quick Step wykręcił czas 22:32 i o 33 sekundy wyprzedził swojego kolegę z zespołu Josefa Cernego. Francuza na prowadzeniu zmienił dopiero kilkadziesiąt minut później były mistrz świata w czasówce - Rohan Dennis (INEOS-Grenadiers), który na metę wpadł z czasem o pięć sekund lepszym.

Na rampie startowej zaczęli pojawiać się zawodnicy, których strata do lidera po wczorajszym etapie wynosiła 26 sekund, co zwiastowało rozpoczęcie walki o koszulkę lidera oraz dogodną pozycję w klasyfikacji generalnej przed górskimi etapami. Z trzecim czasem na mecie zameldował się kolarz UAE-Team Emirates Brandon McNulty. Amerykanin uzyskał czas 22:56. Niedługo później o sekundę jego rezultat poprawił Joao Almeida (Deceunick-Quick Step) i został wirtualnym liderem wyścigu. Z faworytów wymienianych w kontekście walki o klasyfikację generalną dobre czasy uzyskali również Steven Kruijswijk (23:00), Richie Porte (23:02) oraz Adam Yates (23:02). Koszulki lidera nie udało obronić się wczorajszemu zwycięzcy etapowemu Andreasowi Kronowi. Duńczyk stracił do prowadzącego Dennisa 2:01.

Już do końca nikomu nie udało się poprawić czasu prowadzącego Australijczyka. Rohan Dennis wygrał etap, o pięć sekund pokonując Remiego Cavagna, a trzecie miejsce zajął Joao Almeida. Portugalczyk został także nowym liderem wyścigu. Na drugim miejscu, z takim samym czasem sklasyfikowany został Brandon McNulty. Trzecie miejsce, z trzema sekundami straty zajmuje Luis Leon Sanchez.