FIBA Europe Cup: Stal Ostrów z awansem do ćwierćfinału
Andrzej Romański/EBL

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 23.03.2021, 21:58

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski w 1/8 finału trafiła na holenderskie Den Bosch. Ostrowanie w grupie wygrali wszystkie swoje spotkania i to oni byli faworytem tego pojedynku. Zawodnicy polskiej drużyny stanęli na wysokości zagrania i pokonali Den Bosch. Najlepszym zawodnikiem meczu był James Florence, który zdobył 19 punktów, do tego dołożył jedną zbiórkę i 6 asyst.

Zawodnicy z Holandii bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie, już po kilku akcjach osiągnęli dwucyfrowe prowadzenie, a koszykarze Stali musieli zabrać się do odrabiania strat i poprawić swoją grę w defensywie. Wtedy dobrze grać zaczął najlepszy z Polaków w ekipie z Ostrowa - Jakub Garbacz. Między innymi dzięki niemu polskiej drużynie udało się zmniejszyć stratę na koniec kwarty do zaledwie czterech punktów. W drugą część spotkania ostrowianie weszli już znacznie lepiej. Skuteczne akcje Jamesa Florence'a i Taureana Greena pozwoliły im nawet wyjść na prowadzenie, którego nie oddali rywalom już do końca pierwszej połowy. Pod koniec drugiej kwarty zapunktował jeszcze Trey Kell, dzięki czemu do przerwy Stal prowadziła 45:40.

Ostrowianie chcieli w trzeciej kwarcie uciec rywalom na dystans wystarczający do zachowania spokoju i utrzymania kontroli w ostatniej części gry. Zawodnicy Stali dość równomiernie rozkładali zdobycze punktowe pomiędzy sobą, a do Smitha i Garbacza dołączyli także James Florence oraz Trey Kell. Ostatecznie misja ostrowian została wykonana połowicznie, bo choć udało im się powiększyć przewagę to jednak 9 punktów różnicy nie mogło dać pewności przed ostatnią kwartą. Początek decydującego starcia to popis graczy Stali Ostrów Wielkopolski, którzy zanotowali serial punktowy 8:0, powiększając swoją przewagę nawet do 17 punktów, co znacznie podcięło rywalom skrzydła. Największym zmartwieniem polskiej drużyny mogły być cztery szybko złapane faule i konieczność zmniejszenia agresji w defensywie, ale ich rywale momentami nie trafiali nawet z bardzo dogodnych pozycji. Den Bosch jednak rozpoczęło agresywną pogoń za Stalą i w zaledwie kilka akcji zmniejszyli stratę do siedmiu oczek na ponad trzy minuty przed końcem. Ostrowianie jednak przez cały czas utrzymywali kilkupunktową przewagę i zdołali wygrać w spotkaniu z Den Bosch, awansując do ćwierćfinału FIBA Europe Cup. Tam Stal zmierzy się w czwartek z belgijskim Belfius Mons.

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Heroes Den Bosch 92:83 (19:23, 26:17, 24:20, 23:23)

Stal Ostrów: Florence 19, Garbacz 17, Smith 15, Kell 13, Andersson 8, Ogden 6, Green 6, Kucharek 5, Mokros 3, Sobin 0

Den Bosch: Lapornik 16, Herndon 15, Mayfield 14, Van der Mars 10, Payne 10, Williams 6, van Vliet 4, Gilbert 4,  Wessels 4.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.