Piłka Nożna - el. MŚ: Belgia udanie rozpoczyna eliminacje

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 24.03.2021, 22:37

Spotkanie 1. kolejki eliminacji Mistrzostw Świata grupy E strefy europejskiej pomiędzy Belgią a Walią zakończyło się zwycięstwem gospodarzy. Po bramkach De Bruyne, Hazarda i Lukaku triumfowali oni 3:1.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się podczas Euro 2016. W ćwierćfinale zaskakująco triumfowali wtedy Walijczycy, którzy zwyciężyli 3:1. Od tego momentu kadry obu reprezentacji częściowo się zmieniły i w tej rywalizacji Belgowie będą dość zdecydowanym faworytem. Na ich korzyść przemawia również fakt, że w rankingu FIFA są liderami, zaś ich przeciwnicy znajdują się na osiemnastej lokacie.

Już od pierwszych minut meczu to gospodarze kontrolowali grę, jednak to Walia jako pierwsza zdobyła bramkę. W 11. minucie przepiękną, zespołową akcję ładnym uderzeniem wykończył Harry Wilson. Po tym zdarzeniu Belgowie przycisnęli drużynę z Wysp Brytyjskich jeszcze mocniej i dwanaście później zdobyli wyrównującego gola. Danny’ego Warda pokonał Kevin De Bruyne, który popisał się celnym strzałem z dystansu. „Smoki” nie otrząsnęły się dobrze po stracie bramki, a przegrywali już 2:1. W 28. minucie Thorgan Hazard uderzeniem głową zdobył swoją piątą bramkę w barwach kadry narodowej. Do końca pierwszej połowy obraz gry się nie zmienił, jednak „Czerwone Diabły” nie zdobyły kolejnych bramek.

W drugich 45 minutach gra bardzo się wyrównała i w końcu Walijczycy doszli do głosu. Niezłe okazje mieli m.in. Daniel James, Gareth Bale, czy Kevin De Bruyne. W 73. minucie wynik na 3:1 podwyższył Romelu Lukaku, który bez najmniejszych problemów wykorzystał rzut karny. Do końca meczu nie wydarzyło się już nic wielkiego i ostatecznie w Brukseli to gospodarze zwyciężyli 3:1.

Wynik ten spowodował, że Belgia udanie rozpoczęła marsz po awans na Mistrzostwa Świata w Katarze. Dla Walii porażka ta z kolei oznacza to, że w kolejnych meczach muszą zacząć poważnie punktować.

Belgia – Walia 3:1 (2:1)

Bramki: 22’ De Bruyne, 28’ Hazard, 73’ Lukaku(k.) – 11’ Wilson

Belgia: Courtois – Vertonghen, Vermaelen (46’ Denayer), Alderweireld – Tielemans, Denodncker, De Bruyne, Meunier – Hazard (83’ Castagne), Lukaku, Mertens (90+2' Trossard)

Walia: Ward – Rodon, Lawrence, Mepham – Williams, Ampadu, Allen (8’ Morrell), Wilson (66’ T. Roberts), C. Roberts – Bale (84’ Moore), James

Żółte kartki: 76’ Hazard

Sędzia: Cuneyt Cakir