Piłka nożna - ME U-21: zwycięzcy Hiszpanie i Niemcy, remis Włochów i Holendrów

• Data publikacji: 24.03.2021, 23:22

Podczas gdy większość oczu zwróconych jest na piłkarskie eliminacje do Mistrzostw Świata 2022, w Słowenii i na Węgrzech rozpoczęła się faza grupowa Mistrzostw Europy U-21. W pierwszych, środowych spotkaniach grupy A zmierzyły się Węgry z Niemcami i Rumunia z Holandią. W grupie B natomiast, oglądaliśmy zmagania Czechów z Włochami oraz Słowenii z Hiszpanią.

Czechy - Włochy

Spotkanie Czechów z Włochami nieoczekiwanie zakończyło się remisem. Zawodnicy Italii przez większość czasu prowadzili grę, ale nie potrafili wykorzystać swojej przewagi. W 35. minucie udało im się otworzyć wynik meczu. Znakomite prostopadłe podanie Patricka Cutrone wykorzystał Gianluca Scamacca, który bez problemów pokonał czeskiego bramkarza. Nasi południowi sąsiedzi nie stworzyli sobie zbyt wiele sytuacji do wyrównania. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania uśmiechnęło się jednak do nich szczęście. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niefortunnie interweniował Giulio Maggiore, kierując piłkę głową do własnej bramki. To był dopiero początek kłopotów Włochów. W 84. minucie arbiter wyrzucił z boiska Sandro Tonaliego i piłkarze z południa zmuszeni byli kontynuować mecz w dziesięciu. Spotkanie kończyli w jeszcze bardziej okrojonym składzie, po tym jak w doliczonym czasie gry Riccardo Marchizza obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Czechy - Włochy 1:1 0:1)

Bramki: 75' Maggiore (sam.) - 31' Scamacca

Czerwone kartki: 84' Tonali, 94' Marchizza

Słowenia - Hiszpania

Na stadionie w Mariborze współgospodarze turnieju podejmowali obrońców tytułu - Hiszpanów. Do przerwy Słoweńcy dzielnie bronili wyniku, ale po zmianie stron Hiszpanie nie pozostawili im złudzeń. Piłkarze La Furia Roja rozkręcili się na dobre, strzelając 3 bramki. Pierwszą bramkę zdobył w 53. minucie Javi Puado. Zaodnik Espanyolu popisał się silnym strzałem z szesnastego metra, czym nie dał szans golkiperowi Słowenii. Goście zaledwie chwilę po wznowieniu gry przeprowadzili kolejną składną akcję, którą wykończył Gonzalo Villar. Hiszpanie kontrolowali przebieg gry, od czasu do czasu zagrażając słoweńskiej bramce. Wynik w 89. minucie ustalił Juan Miranda.

Słowenia - Hiszpania 0:3 (0:0)

Bramki: 53' Puado, 54' Vilar, 89' Miranda

Węgry - Niemcy

Los nie oszczędził gospodarzy turnieju, gdyż drudzy z nich - Węgrzy, mierzyli się tego wieczoru z Niemcami. Podobnie jak w przypadku Słoweńców, musieli oni uznać wyższość rywala. Zarówno wynik, jak i przebieg spotkania był bliźniaczo podobny do meczu w Mariborze. Niemcy od początku narzucili swoje tempo, zmuszając Węgrów do gry defensywnej. W pierwszej połowie, pomimo miażdżącej przewagi gości utrzymał się bezbramkowy remis. W drugiej odsłonie Niemcom udało się pokonać węgierskiego bramkarza trzykrotnie. Raz za sprawą Lukasa Nmechy, a dwa kolejne trafienia dołożył asystujący przy pierwszej bramce Bote Baku. Węgrzy do końca spotkania nie potrafili odpowiedzieć i mecz zakończył się wynikiem 0:3.

Węgry - Niemcy 0:3 (0:0)

Bramki: 61' Nmecha, 66' 73' Baku

Rumunia - Holandia

W ostatnim pojedynku, podobnie jak w pierwszym, zawiedli faworyci. Holendrzy, od których spodziewano się zwycięstwa nad Rumunami muszą zadowolić się jednym oczkiem. Spotkanie było bardzo wyrównane, a wynik już w 16. minucie otworzyła Holandia. Po dośrodkowaniu Justina Kluiverta z rzutu rożnego Peer Schuurs umieścił głową piłkę w siatce. Na odpowiedź Rumunii nie musieliśmy długo czekać. Zaledwie cztery minuty później do rzutu wolnego podszedł Andrei Ciobanu i pięknym strzałem pokonał holenderskiego bramkarza. W drugiej połowie obydwa zespoły przeprowadziły kilka groźnych akcji, ale żadna z nich nie znalazła drogi do bramki i mecz zakończył się remisem.

Rumunia - Holandia 1:1 (1:1)

Bramki: 20' Ciobanu - 16' Schuurs

Już w czwartek odbędą się kolejne spotkania Mistrzostw Europy U-21. Tym razem rywalizować ze sobą będą drużyny z grup C i D. O 15:00 Anglia zmierzy się ze Szwajcarią, o 18:00 Rosja zagra z Islandią, a o 21:00 czekają nas dwa mecze: Francja - Dania i Portugalia - Chorwacja.