Piłka ręczna - el. ME 2022 kobiet: rozlosowano grupy kwalifikacyjne

• Dodał: Aleksandra Suszek
  • Data publikacji: 25.03.2021, 11:00

Karty zostały rozdane! W czwartkowym losowaniu EHF poznaliśmy grupy kwalifikacyjne do mistrzostw Europy kobiet, które odbędą się w 2022 roku w trzech krajach - Słowenii, Macedonii Północnej i Czarnogórze.

W turnieju standardowo weźmie udział szesnaście reprezentacji z całej Europy. Bezpośredni awans na mistrzostwa Starego Kontynentu już przed eliminacjami mają cztery drużyny. Norweżki swoją przepustkę otrzymały automatycznie po zwycięstwie w czempionacie rok temu. Wówczas pokonały obrończynie tytułu - reprezentantki Francji. Trzy pozostałe ekipy mają zapewniony występ w mistrzostwach jako gospodarze. Czarnogóra w 2020 roku na turnieju zajęła ósme miejsce, natomiast Słowenia odległą 16. lokatę. Macedonia Północna nie startowała w ogóle.

Choć sytuacja na świecie wciąż nie jest całkowicie stabilna, Europejska Federacja postanowiła zorganizować losowanie na nadchodzący turniej eliminacyjny. Zaplanowane eliminacje mają być inne, niż w zeszłym roku. Wówczas bowiem przerwano zmagania szczypiornistek po rozegraniu dwóch rund drugiej fazy przez dynamiczny rozwój pandemii. Ze względu na fakt, że chęć uczestniczenia w czempionacie wyraziła spora część państw europejskich, konieczne było stworzenie tak zwanych preeliminacji, w których zmierzą się najsłabsze drużyny Europy. Zwycięzcy tych trzech turniejów trafią do poszczególnych grup eliminacyjnych.

Polki w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2022 zmierzą się z reprezentantkami Rosji, Szwajcarii oraz Litwy. Największymi rywalkami dla Biało-Czerwonych z pewnością będą sąsiadki ze Wschodu, które są obecnymi mistrzyniami olimpijskimi. Na turnieju europejskim w 2020 roku zajęły co prawda dopiero 5. miejsce, ale dwa lata wcześniej zdobyły tytuł wicemistrzyń. Pozostałe rywalki mogą zaskoczyć, ale nie należy oczekiwać od nich zbyt wiele. Zarówno Szwajcarki, jak i Litwinki nie mają zbyt bogatego CV, jeśli chodzi o występy na imprezach rangi światowej oraz europejskiej.