Skoki narciarskie - PŚ: Ryoyu Kobayashi zwycięża w Planicy!
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 25.03.2021, 16:45

W czwartkowym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy zwyciężył Ryoyu Kobayashi. Wraz z nim na podium stanęli Markus Eisenbichler i Karl Geiger. Najlepszy z Polaków - Piotr Żyła ukończył rywalizację na miejscu dziesiątym.

Zmagania na Letalnicy nie zaczęły się dobrze. Groźnie wyglądający upadek Daniela Andre Tandego sprawił, że cała skocznia ucichła. Norweg, po silnym podmuchu z boku skoczni, runął na zeskok i nieprzytomny został zniesiony ze skoczni. Po kilkunastu minutach grozy, oznajmiono, że zawodnika w stanie stabilnym przetransportowano do szpitala. Więcej informacji mamy poznać późnym popołudniem.

Mimo nieciekawej atmosfery konkurs rozpoczęto zgodnie z planem. Jako pierwszy z Polaków na belce startowej pojawił się Jakub Wolny, który po 215-metrowym skoku uplasował się na miejscu 19. Andrzej Stękała, po nieco dłuższym skoku (216,5 m), zajmował 22. lokatę. Piotr Żyła plasował się najwyżej z naszych reprezentantów, gdyż na półmetku zmagań znajdował się na miejscu piętnastym. Ogromnym zaskoczeniem był brak Dawida Kubackiego i Kamila Stocha. Polacy, po skokach o odległościach 200,5 metra, zajęli kolejno 31. i 32. miejsce.

W serii finałowej zabrakło także lidera Pucharu Świata - Halvora Egnera Graneruda, który poleciał na odległość 199,5 metra i zakończył zmagania jako 37. Awansu nie uzyskali także inni dobrzy zawodnicy – Marius Lindvik (200 m) i Philipp Aschenwald (201,5 m).

Świetny skok oddał Ryoyu Kobayashi. Japończyk po skoku na odległość 235,5 metra zapewnił sobie pozycję lidera. Na drugim miejscu, z prawie trzynastopunktową stratą do rywala, plasował się Domen Prevc (231 m). Niewiele do niego tracił trzeci Bor Pavlovcic (231,5 m). Szansę na rywalizację o podium mieli Michael Hayboeck (230,5 m) i Markus Eisenbichler (232,5 m), którzy zajmowali ex aequo czwartą lokatę.

Drugi skok Andrzeja Stękały był zdecydowanie lepszy. Polak poleciał na odległość 225,5 metra i zakończył rywalizację na miejscu 18. Jeszcze ładniejszy skok oddał Kuba Wolny, który lądując na odległości 231. metrów uplasował się na miejscu czternastym. Piotr Żyła oddał skok o pół metra krótszy od kolegi z drużyny, tym samym kończąc zmagania jako dziesiąty.

Ryoyu Kobayashi utwierdził wszystkich, że jest w dobrej formie i celuje w zdobycie Kryształowej Kuli za loty. Japończyk oddał niesamowity skok na odległość 244,5 metra, tym samym wygrywając zawody i zostając liderem klasyfikacji Pucharu Światach w lotach narciarskich. Równie znakomite skoki Markusa Eisenbichlera (238,5 m) i Karla Geigera (238 m) sprawiły, że to Niemcy ostatecznie zajęli miejsca na podium. Bor Pavlovcic (228,5 m) i Domen Prevc (222 m) ostatecznie zajęli piąte i ósme miejsce. Mimo wszystko drużyna słoweńska jest w dobrej dyspozycji, gdyż aż 10 jej zawodników znalazło się w finałowej trzydziestce. Wśród nich znalazł się m.in. Lovro Kos, który po raz pierwszy w karierze zdobył punkty Pucharu Świata.