FIBA Europe Cup: Stal Ostrów melduje się w półfinale, eliminując Belfius Mons
Andrzej Romański/EBL

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 25.03.2021, 19:59

Po pokonaniu holenderskiego Den Bosch w 1/8 finału, na kolejnym etapie rozgrywek koszykarze Arged BMSlam Stali Ostrów Wielkopolski mierzyli się z belgijskim Belfius Mons. Było to kolejne dobre spotkanie w wykonaniu zawodników polskiego zespołu, dzięki czemu awansowali do półfinału tych rozgrywek. Najlepiej w Stali spisał się James Florence, który zdobył 16 punktów, miał jedną zbiórkę i dwie asysty.

Mecz rozpoczął się bardzo ciekawie. Od razu na prowadzenie wyszli koszykarze drużyny z Belgii, ale na trafienie Ajdina Penavy szybko odpowiedział Jakub Garbacz, który był faulowany przy rzucie dystansowy i wykorzystał wszystkie trzy rzuty osobiste. Stal stopniowo powiększała swoją przewagę za sprawą Josipa Sobina, Denzela Anderssona oraz Treya Kella do nawet ośmiu punktów. Belfius Mons jednak dobrze zakończyło pierwszą część gry i dzięki wsadowi Skylara Spencera przegrywali tylko jednym punktem. W drugiej kwarcie zdecydowanie do ataku rzucili się ostrowianie i już po kilku akcjach wypracowali dwucyfrową przewagę. Wtedy serial punktowy 9:0 zaliczyła drużyna z Belgii i znowu wynik był na granicy. W drugiej kwarcie dobrze punktowali James Florence oraz Kell, jednak do przerwy przewaga ostrowian wynosiła tylko dwa punkty.

Trzecią kwartę ponownie bardzo dobrze rozpoczęli koszykarze Stali. Akcje Sobina, Kella, Smitha i Garbacza pozwoliły na podwyższenie przewagi, ale rywale ani myśleli się poddawać. Zdecydowanie zaostrzyli defensywę nie pozwalając na stworzenie zbyt wielu dobry pozycji ostrowianom. Pomimo tego zawodnicy polskiej drużyny zdołali wygrać kolejną kwartę i przed decydującą częścią gry prowadzili 53:47. Bardzo dobrze Stal zaczęła też czwartą kwartę, celne trójki Florence'a i Kella pozwoliły odskoczyć na 12 punktów i kontrolować spotkanie. Belfius jednak mocno zaatakował i po kilku kolejnych akcjach Stal prowadziła tylko 59:56. Wtedy z pomocą przyszedł Jarosław Mokros, który trafił dwie bardzo ważne trójki, wprowadzając ponownie spokój w poczynaniach Stali. Koszykarze z Belgii próbowali jeszcze wywrzeć presję w końcówce, ale na nic się to zdało, bo to Stal Ostrów Wielkopolski zwyciężyła i awansowała do półfinału FIBA Europe Cup, a ich rywalem będzie drużyna CSM Oradea z Rumunii, która wygrała z Reggianą.

Belfius Mons - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 66:73 (19:20, 16:17, 12:16, 19:20)

Belfius Mons: Barnes 15, Spencer 14, Smith 14, Durham 8, Penava 6, Lambot 5, Mortant 2, Cage 2, van Caeneghem 0

Stal Ostrów: Florence 16, Sobin 12, Kell 10, Smith 10, Garbacz 7, Ogden 7, Mokros 6, Andersson 3, Green 2.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.