Piłka nożna - el. MŚ: Hiszpania traci punkty na starcie eliminacji!
Дмитрий Неймырок, Football.ua/ Wikimedia Commons

• Dodał: Rafał Judka
  • Data publikacji: 25.03.2021, 22:41

Niespodzianka w pierwszej kolejce eliminacji do Mundialu w 2022 roku w Katarze w grupie B. Hiszpania tylko remisuje z Grecją 1:1. Gospodarze przeważali na przestrzeni całego spotkania i prowadzili po pierwszej połowie za sprawą Alvaro Moraty. W drugiej części spotkania goście wyrównali jednak z rzutu karnego za sprawą Bakasetasa.

Hiszpanie podejmowali w Granadzie Greków jako zdecydowani faworyci. Goście z kolei walczyć będą prawdopodobnie ze Szwecją o drugie miejsce w grupie, które daje miejsce w barażach. Luis Enrique przyzwyczaił do wielu zmian w składzie. I tym razem nie było inaczej. W bramce zobaczyliśmy bramkarza Athleticu Unai Simona, a na środku obrony wystąpił nie grający regularnie w Manchesterze City Eric Garcia.

Pierwsze minuty to zdecydowana przewaga gospodarzy, ale nie przerodziło się to w groźne sytuacje bramkowe. Hiszpanie rozgrywali piłkę na 40. metrze na połowie Greków, a ci próbowali bezskutecznie wyprowadzać kontry. Pierwszą ciekawszą okazję miał Koke w 14. minucie, który próbował dwa razy uderzać z pola karnego, ale dwukrotnie strzały zostały zablokowane. Do 32. minuty na boisku nie działo się nic ciekawego. Właśnie wtedy Dani Olmo uderzył z lewej strony pola karnego w poprzeczkę, a chwilę później Koke znakomicie zagrał za plecy obrońców do Alvaro Moraty, który nie zmarnował dogodnej sytuacji. Zawodnik Juventusu w pierwszym kontakcie przyjął piłkę, a w drugim oddał silny strzał z bliskiej odległości, z którym nie poradził sobie Vlachodimos.

Po przerwie dwóch świeżych zawodników wprowadził trener Grecji John van' t Schip. Nie przerodziło się to jednak na zmianę sposobu gry gości na początku drugiej połowy. Enrique dał z kolei odpocząć wracającemu dopiero do pełni sprawności Ramosowi ,wprowadzając Inigo Martineza. I to właśnie po jego zagraniu w 56. minucie sędzia Guida podyktował rzut karny. Hiszpan, wybijając piłkę wślizgiem, zahaczył o kolano przeciwnika. Jedenastkę pewnie wykonał Bakasetas i Hiszpanie znowu musieli walczyć o wyjście na prowadzenie. Gospodarze potrzebowali zmian, więc już chwilę później na boisku pojawił się Pedri i Gil. Hiszpanie przenieśli ciężar gry na skrzydła, skąd próbowali dośrodkowywać futbolówkę w pole karne, szukając tam Moraty, lecz żadna z piłek nie zmierzała do bramki. Świetną, płaską piłkę w polu karnym dostał wprowadzony na boisko Oyarzabal, ale nie trafił w nią, będąc tuż przed bramką. Do końca spotkania gospodarze nie zdołali jednak zdobyć zwycięskiej bramki. Możemy więc mówić o sporej niespodziance w pierwszej kolejce. Hiszpanie nie powinni na przestrzeni całych eliminacji mieć problemów z awansem, ale dla Grecji ten remis może być bardzo ważny w walce o baraże.

Hiszpania - Grecja 1:1 (1:0)
Bramki: 33’ Morata - 57’ Bakasetas
Hiszpania: Simon - Llorente, Ramos (46’ Martinez), Garcia, Gaya - Olmo (64’ Pedri), Rodri, Koke (72’ Alcantara) - Torres (72’ Oyarzabal), Morata, Canales (64’ Gil)
Grecja: Vlachodimos - Bakakis, Papadopoulos, Tzavellas, Tsimikas (80’ Kyriakopoulos) - Mantalos (46’ Tzolis), Zeca, Bouchalakis - Limnios (46’ Siopis), Bakasetas (78’ Giakoumakis), Masouras (65’ Fortounis)
Żółte kartki: 56’ Martinez - 81’ Zeca, 83’ Giakoumakis
Sędzia: Marco Guida