Piłka nożna - reprezentacja U-21: Polacy rozgromili Arabię Saudyjską!

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 26.03.2021, 15:29

W pierwszym meczu kontrolnym podczas zgrupowania młodzieżowej reprezentacji Polski w hiszpańskim San Pedro Del Pinatar ekipa prowadzona przez Macieja Stolarczyka mierzyła się z kadrą narodową Arabii Saudyjskiej do lat 20. Polski zespół potwierdził swoją wyższość nad drużyną z Zatoki Perskiej i zwyciężył 7:0. Trzy bramki w tym spotkaniu zdobył napastnik Pogoni Szczecin Adrian Benedyczak. Na listę strzelców wpisali się również Maciej Żurawski, Sebastian Walukiewicz, Krzysztof Kubica i Filip Marchwiński. Zgrupowanie w Hiszpanii jest etapem przygotowań do eliminacji mistrzostw Europy U-21 2023, które wystartują we wrześniu. Polacy o awans na turniej rozgrywany w Rumunii i Gruzji powalczą z Niemcami, Węgrami, Izraelem, Łotwą oraz San Marino.

Podopieczni Macieja Stolarczyka byli faworytami tego spotkania i już w 25. sekundzie mogli objąć prowadzenie. Po uderzeniu Mateusza Praszelika i niefortunnej interwencji golkipera Saudyjczyków Saada Youssefa piłka uderzyła w słupek. Biało-Czerwoni dążyli do szybkiego zdobycia bramki i dopięli swego w 8. minucie. Dzięki przechwytowi Mateusza Praszelika futbolówka trafiła do Bartosza Białka. Napastnik VFL Wolfsburg odegrał ją do Macieja Żurawskiego, który strzałem zza pola karnego otworzył wynik. Chwilę później po nieudanym przerzucie Mateusza Bogusza Omar Dakhel ruszył w stronę pola karnego Polaków, jednak jego szarża została powstrzymana przez Kamila Kruka. W 19. minucie składną akcję Polaków zakończył trafieniem Bartosz Białek, ale ten gol nie został uznany, ponieważ arbiter zasygnalizował spalonego. Kilkadziesiąt sekund później blisko swojego drugiego gola był Maciej Żurawski, ale jego atomowe uderzenie z woleja przeszło tuż nad poprzeczką. W kolejnym fragmencie młodzi reprezentanci Polski mieli problemy z tworzeniem klarownych okazji. W 36. minucie po strzale Bartosza Białka z rzutu wolnego futbolówka trafiła w poprzeczkę. Później po niepewnej interwencji Cezarego Miszty Rayan Fallath uderzył z ostrego kąta, lecz jego próba została zablokowana przez polską defensywę. W ostatniej akcji pierwszej części Polacy powiększyli przewagę. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mateusza Praszelika najlepiej w polu karnym odnalazł się Sebastian Walukiewicz i precyzyjnym strzałem głową doprowadził do wyniku 2:0.

Na drugą połowę reprezentacja Polski wyszła kompletnie inną jedenastką. W 49. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego byliśmy świadkami sporego zamieszania w polu karnym Arabii Saudyjskiej, które jednak nie zakończyło się golem. Polacy mieli ogromną przewagę nad przeciwnikami i w  57. minucie zdobyli trzecią bramkę. Po dograniu Kacpra Smolińskiego futbolówka trafiła do Adriana Benedyczaka. W sytuacji sam na sam napastnik Pogoni minął golkipera rywali i z kilku metrów umieścił piłkę w siatce. Drużyna prowadzona przez Macieja Stolarczyka kontynuowała dobrą grę i wykorzystywała braki techniczne i taktyczne rywali. W 68. minucie po pomyłce golkipera Saudyjczyków swoją pierwszą bramkę w narodowych barwach zdobył Krzysztof Kubica. Chwilę później dzięki skutecznemu wykończeniu Filipa Marchwińskiego polski zespół prowadził już 5:0. W ostatnim kwadransie rywalizacja zaostrzyła się, a sfrustrowani reprezentanci Arabii Saudyjskiej wyładowywali swoją złość na przeciwnikach, wykonując nierozważne i niepotrzebne wślizgi. W 80. minucie Daniel Szelągowski został sfaulowany w polu karnym, a hiszpański arbiter podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Adrian Benedyczak i pewnym strzałem doprowadził do rezultatu 6:0. W 87. minucie Omar Dakhel wygrał pojedynek z Wiktorem Pleśnierowiczem i miał świetną szansę na zdobycie bramki honorowej dla swojej ekipy, ale mocno przestrzelił. Ostatnie słowo należało do Biało-Czerwonych. Po dośrodkowaniu Daniela Szelągowskiego Adrian Benedyczak pokonał bramkarza rywali strzałem głową, kompletując hat-tricka, a spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem Polaków 7:0.

W następnym sparingu podczas zgrupowania w Hiszpanii reprezentacja Polski do lat 21 zmierzy się z rówieśnikami z Austrii (29 marca, 15:00).

Polska U-21 - Arabia Saudyjska U-20 7:0 (2:0)

Bramki: 7' Żurawski, 45+2' Walukiewicz, 57' Benedyczak, 68' Kubica, 70' Marchwiński, 80' Benedyczak (k.), 90' Benedyczak

Polska: (I połowa) Miszta - Kruk, Walukiewicz, Kiwior - Kamiński, Praszelik, Bogusz, Żurawski, Karbownik - Białek, Szymczak.

(II połowa) Dziekoński - Kubica, Paluszek, Nawrocki - Szelągowski, Biegański (78' Pleśnierowicz), Marchwiński, Smoliński (78' Łęgowski), Grabowski - Benedyczak, Kocyła.

Arabia Saudyjska: Youssef (46' Tolah) - Qumayra, Asiri, Almutairi, Alanazi - Dakhel, Alharibi, Almashhari, Almuraky (62' Aljohani), Alarjan (37' Alhassan) - Fallath (86' Mohammed).

Żółta kartka: Asiri

Czerwona kartka: 84' Almutairi (za oplucie rywala)

Sędzia: Alfonso Ros Gomez