Skoki narciarskie - PŚ: Karl Geiger na zakończenie sezonu!
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 28.03.2021, 12:13

Karl Geiger został zwycięzcą ostatniego w tym sezonie konkursu indywidualnego Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a podium uzupełnił Markus Eisenbichler. Żadnemu z Polaków nie udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce.

Liderem po pierwszej serii został Ryoyu Kobayashi. Japończyk - pomimo obniżonego rozbiegu - poszybował na 242 metry i o 10,2 punktu wyprzedził drugiego Karla Geigera (231 m). Na trzecim miejscu znalazł się Bor Pavlovcic, który swoim fenomenalnym skokiem na odległość 249,5 metra zbliżył się do rekordu skoczni. Reakcja jury była jednak natychmiastowa i belka momentalnie powędrowała w dół. Czwarte miejsce z niewielką stratą do podium zajmował Daniel Huber (237 m), a pierwszą piątkę zamykał zdobywca Kryształowej Kuli - Halvor Egner Granerud. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków - Piotr Żyła - na półmetku zajmował 16. miejsce po skoku na odległość 226,5 metra. Dwie pozycje niżej znalazł się Dawid Kubacki (219 m). Tuż za nim znalazło się dwóch kolejnych Polaków - Andrzej Stękała (19. miejsce, 219 m) oraz Kamil Stoch (20. miejsce, 216,5 m). 26. lokatę po skoku na 212 metrów zajmował Jakub Wolny, a 29. był Klemens Murańka (200,5 m).

Japończyk nie zdołał obronić prowadzenia. Skok na 217 metrów wystarczył tylko na zajęcie drugiego miejsca. Zwycięstwo odniósł drugi po pierwszej serii Karl Geiger, który poszybował na 232,5 metra. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Markus Eisenbichler. Pierwszą piątkę zawodów uzupełnili natomiast Domen Prevc oraz Austriak Daniel Huber. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski w dzisiejszym konkursie został Piotr Żyła. Urodzony w Cieszynie skoczek w drugiej próbie poszybował na 230,5 metra, co pozwoliło mu zająć 13. miejsce. Swój wynik z pierwszej serii poprawił również Andrzej Stękała. Polak lądował na 222 metrze i zakończył zawody na 15. pozycji. Dawid Kubacki oddał skok na odległość 216 metrów i zajął 18. lokatę. Zdecydowanie gorszy skok niż w pierwszej serii zaliczył Kamil Stoch. Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej skoczył jedynie 206,5 metra i skończył sezon, zajmując 20. lokatę. Jakub Wolny, choć oddał przyzwoity skok na odległość 216,5 metra, to z powodu problemów przy podejściu do lądowania otrzymał niskie noty i ostatecznie został sklasyfikowany na ... pozycji. Klemens Murańka wylądował 189 metrze i zakończył zawody na ostatnim, 29. miejscu.

Zdobywcą Kryształowej Kuli został Halvor Egner Granerud gromadząc dorobek 1572 punktów. Tuż za jego plecami sklasyfikowany został Markus Eisenbichler - Niemiec o 235 punktów wyprzedził trzeciego Kamila Stocha. Pozostali Polacy zajęli następujące lokaty: Piotr Żyła (7. miejsce), Dawid Kubacki (8. miejsce), Andrzej Stękała (16. miejsce), Jakub Wolny (27. miejsce), Klemens Murańka (31. miejsce), Aleksander Zniszczoł (40. miejsce), Paweł Wąsek (45. miejsce), Maciej Kot (58. miejsce), Stefan Hula (74. miejsce) oraz Tomasz Pilch (76. miejsce).

W Pucharze Narodów tryumfowała Norwegia (5429 pkt.), przed Polską (4738 pkt.) oraz Niemcami (4361 pkt.). Tuż za podium uplasowała się Austria, a piąta była Słowenia. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili kolejno: Japonia, Rosja, Szwajcaria, Finlandia oraz Kanada.

W klasyfikacji Pucharu Świata w Lotach najlepszy okazał się Karl Geiger. Identyczną ilość oczek zgromadził Ryoyu Kobayashi (260 pkt.), jednak dzięki większej ilości zwycięstw to Niemiec został ogłoszony zwycięzcą cyklu. Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler (172 pkt.). Najwyższej sklasyfikowanym z Polaków był Piotr Żyła (10. miejsce).