Tauron 1. Liga: podsumowanie spotkań 29. kolejki

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 28.03.2021, 14:50

Za drużynami Tauron 1. Ligi spotkania przedostatniej kolejki fazy zasadniczej rozgrywek. Większość z nich kończyła się zwycięstwami faworytów, jednak nie zabrakło ciekawych rezultatów jak potknięcie drużyny w czołówki tabeli. Choć zespoły, które w fazie play-off powalczą o mistrzostwo są już znane, kwestia ćwierćfinałowych par pozostaje nadal otwarta.

W jedynym piątkowym pojedynku kolejki Lechia Tomaszów Mazowiecki podejmowała u siebie ZAKSĘ Strzelce Opolskie. W pierwszej partii delikatną przewagę na boisku mieli przyjezdni, którzy zakończyli ją zwycięstwem 23:25. Drugi set układał się po myśli gospodarzy, którzy mimo udanej pogoni gości i doprowadzeniu do remisu w końcowej fazie wygrali ją po walce na przewagi 26:24. Kolejne dwie odsłony również zapisali na swoim koncie zawodnicy Lechii pozwalając w nich zdobyć rywalom po 21 oczek. Wyrównane spotkanie drużyn z dolnej części tabeli zakończyło się tym samym tryumfem gospodarzy 3:1, a najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został przyjmujący Dawid Sokołowski.

W jednym z sześciu sobotnich pojedynków kolejną wygraną odniósł lider tabeli z Politechniki Lublin. Wyjazdowe zwycięstwo z Avią Świdnik nie przyszło jednak łatwo. Przez większość pierwszej partii z przodu byli gospodarze, jednak im bliżej jej końca, tym rywale grali coraz pewniej, co przełożyło się na budowanie przewagi i końcowy tryumf do 22. Najbardziej wyrównany był drugi set, który zwycięsko po walce na przewagi ponownie zakończyli przyjezdni wygrywając 24:26. W trzeciej odsłonie świdniczanie po efektownej pogoni byli o krok od doprowadzenia od wyrównania w końcówce stanu gry, jednak ostatni punkt w tym secie i w całym spotkaniu zdobyli lublinianie. Goście odnieśli tym samym osiemnaste już zwycięstwo bez straty seta w sezonie, co pozwoliło im na utrzymanie pozycji na czele tabeli. Tytuł MVP powędrował do najlepiej punktującego przyjmującego Davida Mehicia.

Większych problemów w swoim pojedynku nie miała z kolei depcząca liderowi po piętach Visła Bydgoszcz, która podejmowała u siebie Mickiewicza Kluczbork. Gospodarze już od pierwszych piłek narzucili mocne tempo stopniowo odskakując rywalom, by premierową partię zapisać na swoim koncie wynikiem 25:18. W drugiej odsłonie przyjezdni najbardziej zbliżyli się do bydgoszczan zdobywając 21 oczek. Pewne było jednak, że ekipa z Kluczborka nie ugra zbyt dużo w tym pojedynku, a pewni swego gospodarze wygrywając trzeciego seta 25:19 cieszyli się z kolejnego zwyciężonego pojedynku do zera. Przekonujący tryumf dał przełożył się na utrzymanie przez nich pozycji wicelidera rozgrywek, a tytuł MVP powędrował do najlepiej punktującego przyjmującego Jana Galabova.

Potknięcie zaliczyła zamykająca podium tabeli ekipa z Bielska-Białej, która w wyjazdowym meczu mierzyła się z AZS-em Kraków. Już pierwszy set zapowiadał emocjonujące spotkanie. Choć bielszczanie mieli okazję na objęcie prowadzenia, rywale nie pozwolili im na wykorzystanie piłki setowej wygrywając partię po grze na przewagi 26:24. W drugim secie stopniowo przewagę budował BBTS, który zwyciężając do 19 doprowadził do wyrównania. Kolejna odsłona to lepsza gra gospodarzy zakończona tryumfem 25:18. Ekipa AZS-u zapisała na swoim koncie również czwartego seta wynikiem 25:21. Krakowianie odnosząc zwycięstwo 3:1 zakończyli tym samym marzenia bielszczan o wygraniu fazy zasadniczej, a największy wkład miał w to przyjmujący Kamil Dębski, który zdobywając 19 punktów został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu.

Takim samym rezultatem zakończył się również pojedynek w Częstochowie, w którym Norwid podejmował KRISPOL Wrześnie. Gospodarze od pierwszych piłek mieli przewagę nad rywalami, by pierwszą partię zakończyć zwycięstwem do 22. W drugim secie różnica była już bardziej wyraźna, co pokazuje też końcowy rezultat 25:19. Trzecia odsłona to już znacznie bardziej wyrównana walka i zwycięstwo przyjezdnych, którzy pod koniec odskoczyli rywalom zwyciężając 20:25. Choć początek czwartej partii również był bardzo zacięty jej druga połowa należała już go gospodarzy, którzy wygrywając ją do 19 zapisali na swoim koncie kolejne ligowe zwycięstwo. MVP spotkania wybrano rozgrywającego częstochowskiej ekipy Tomasza Kowalskiego.

Niepodziewane problemy w swoim spotkaniu mieli siatkarze KPS-u Siedlce, którzy rywalizowali u siebie z ligowym outsiderem z Jaworzna. Nie zapowiadała tego pierwsza partia, w której gospodarze zdominowali rywali wygrywając 25:11. Drugi set był już zdecydowanie bardziej wyrównany, ale w końcówce odskakiwać zaczęli przyjezdni, którzy finalnie zapisali go na swoją korzyść wynikiem 20:25. Kolejne odsłona ponownie toczyła się pod dyktando siedlczan, którzy pozwolili ekipie MCK-S-u zdobyć 15 oczek. Choć wydawało się, że siatkarzom KPS-u uda się dogonić przyjezdnych i zakończyć spotkanie, górą w czwartej partii byli jaworznianie, którzy wygrywając 23:25 doprowadzili do tie-breaka. Mimo ambitnej walki nie udało im się sprawić sensacji, a gospodarze wyszarpali zwycięstwo wygrywając 15:13. Najlepszym zawodnikiem został rozgrywający Szymon Bereza.

Podziałem punktów musiała się również zadowolić Gwardia Wrocław, która w wyjazdowym pojedynku mierzyła się z Olimpią Sulęcin. Pierwszy set wygrali przyjezdni 22:25, ale jego przebieg i wyrównana walka zapowiadały dużo emocji. W drugim górą byli gospodarze, którzy odskakując w końcówce cieszyli się ze zwycięstwa do 22. Sulęcinianie po świetnym początku kolejnej odsłony stoczyli wyrównaną walkę z rywalami, którą finalnie zakończyli takim samym rezultatem. Czwarty set padł jednak łupem wrocławian, którzy wygrywając 21:25 doprowadzili do wyrównania i tie-breaka. W nim siatkarze Gwardii nie dali już rywalom żadnych szans zwyciężając do 7 i ciesząc się z kolejnego tryumfu, a MVP spotkania został wybrany przyjmujący Łukasz Lubaczewski.

Wyniki 29. kolejki rozgrywek Tauron 1. Ligi:

Lechia Tomaszów Mazowiecki - ZAKSA Strzelce Opolskie 3:1 (23:25, 26:24, 25:21, 25:21)

Polski Cukier Avia Świdnik - LUK Politechnika Lublin 0:3 (22:25, 24:26, 23:25)

BKS Visła Bydgoszcz - Mickiewicz Kluczbork 3:0 (25:18, 25:21, 25:19)

AZS AGH Kraków - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (26:24, 19:25, 25:18, 25:21)

Exact System Norwid Częstochowa - KRISPOL Września 3:1 (25:22, 25:19, 20:25, 25:19)

KPS Siedlce - MCKiS Jaworzno 3:2 (25:11, 20:25, 25:15, 23:25, 15:13)

Olimpia Sulęcin - eWinner Gwardia Wrocław 2:3 (22:25, 25:22, 25:22, 21:25, 7:15)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.