EBLK: Arka Gdynia i CCC Polkowice coraz bliżej finału
Dawid Lis

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 28.03.2021, 20:39

W niedzielę rozegrano drugie mecze półfinałowe fazy play-off w Energa Basket Lidze Kobiet. Arka Gdynia po zaciętym spotkaniu pokonała bydgoski Basket 65:60 i jest już od krok od awansu do finału. Koszykarki CCC Polkowice wysoko ograły gorzowską Eneę i również prowadzą 2:0 w serii.

Pierwszy mecz rywalizacji z Basketem Bydgoszcz na swoją korzyść rozstrzygnęły koszykarki Arki Gdynia, pokonując wicemistrza 62:48. Podopieczne trenera Gundarsa Vetry są niepokonane od 51 meczów i w niedzielę zamierzały tę passę przedłużyć, a zarazem uczynić kolejny krok w kierunku awansu do finału. Pierwsza kwarta to wyrównana gra i wymiana ciosów pomiędzy obiema ekipami. Arka prezentowała bardzo zespołową koszykówkę, a dodatkowo bydgoszczanki szybko złapały komplet przewinień i koszykarki z Gdyni często stawały na linii rzutów osobistych. Zespół z Trójmiasta wykorzystał fragment nieskutecznej gry Basketu i odskoczył na różnicę ośmiu oczek. Po pierwszej odsłonie podopieczne trenera Gundarsa Vetry prowadziły 20:12. Początek drugiej kwarty to festiwal nieskuteczności w wykonaniu obu drużyn, który po dwóch minutach gry celnym rzutem za trzy zakończyła Angelika Slamova. Bydgoszczanki próbowały odrobić straty i częściowo ta sztuka przyjezdnym się udała. Basket wygrał tę partię półfinałowego starcia 19:17, ale w przerwie meczu w Gdyni Arena i tak prowadziły miejscowe. Po powrocie na parkiet Arka utrzymywała bezpieczną przewagę oraz wykorzystywała proste straty popełniane przez koszykarki z Bydgoszczy. Ta kwarta padła łupem gdynianek, ale przewaga gospodyń nieco zmalała i ostatnia odsłona zwiastowała wiele emocji. Świetnie tę część rozpoczęły zawodniczki Basketu, które dzięki skutecznej akcji duetu McBride – Stankiewicz zniwelowały straty do pięciu oczek. Natychmiast odpowiedziała ekipa z Trójmiasta, a dwukrotnie zza łuku trafiła Marissa Kastanek. Podopieczne trenera Piotra Kulpekszy nie zamierzały jednak odpuszczać i dzięki ambitnej postawie ponownie zdołały zbliżyć się do rywalek na różnicę zaledwie pięciu punktów. Wicemistrzynie Polski bliskie były sprawienia niespodzianki, ale końcówka meczu należała do gdynianek, które ostatecznie triumfowały w całym spotkaniu 65:60 i w serii prowadzą już 2:0. Znakomite zawody po stronie bydgoskiego Basketu rozegrała Shante Evans. Podkoszowa bydgoszczanek niedzielny pojedynek zakończyła z dorobkiem 25 oczek.

W drugim półfinale trzykrotny mistrz Polski z Polkowic mierzył się z Eneą Gorzów Wlkp. W pierwszym spotkaniu pewne zwycięstwo odnotowały polkowiczanki, pokonując zespół z województwa lubuskiego 76:60. Niedzielny mecz zwiastował wiele emocji, a równie ciekawie zapowiadał się pojedynek dwóch najlepiej asystujących zawodniczek sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi Kobiet, czyli Weroniki Gajdy oraz Dominiki Owczarzak. Początek półfinałowego starcia lepiej rozpoczęły koszykarki CCC, które od pierwszych minut skutecznie punktowały. Gorzowianki zdołały jednak doprowadzić do wyrównania na cztery minuty przed końcem tej odsłony i nie odstawały od doświadczonej ekipy z Polkowic. Ostatecznie ta kwarta padła łupem gospodyń. Po powrocie na parkiet dzięki celnemu trafieniu z półdystansu Megan Gustafson, gorzowianki po raz pierwszy w tym meczu wyszły na prowadzenie. Gra była wyrównana, żadna z ekip nie była w stanie wypracować sobie dużej przewagi. Każda skuteczna akcja gorzowskiej Enei spotykała się z natychmiastową odpowiedzią podopiecznych trenera Karola Kowalewskiego. Na dwie minuty przed końcem drugiej odsłony „Pomarańczowe” zdołały odskoczyć od rywalek na różnicę siedmiu oczek. Skuteczna gra w końcówce drugiej partii przyniosła zamierzone efekty i w przerwie spotkania w Polkowicach prowadziły miejscowe. CCC odnalazło właściwy rytm i po powrocie na parkiet zaznaczało swoją dominację. Gospodynie utrzymywały bezpieczną przewagę i przed ostatnią kwartą na tablicy widniał wynik 69:57 na korzyść polkowiczanek. W finałowych dziesięciu minutach niedzielnego starcia gorzowska Enea zupełnie się pogubiła. CCC Polkowice dopisywało kolejne punkty do swojego dorobku i wypracowało sobie 24 oczka przewagi. Ostatecznie CCC pewnie triumfowało, pokonując Eneę 96:72. "Pomarańczowe" potrzebują już tylko jednego zwycięstwa, by awansować do wielkiego finału.

VBW Arka Gdynia – Basket 25 Bydgoszcz 65:60 (20:12, 17:19, 14:13, 14:16)

CCC Polkowice – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp 96:72 (23:20, 18:13, 28:24, 27:15)