Podsumowanie lig: życiowy mecz Michała Sokołowskiego

• Data publikacji: 29.03.2021, 11:05

To był kolejny dobry tydzień w wykonaniu polskich koszykarzy. Na największe słowa uznania zasługuje Michał Sokołowski, który w wygranym przez De Longhi Treviso meczu zdobył aż 28 punktów. Było to jego najlepsze spotkanie na włoskich parkietach.

Liga hiszpańska

Nasz przegląd rozpoczniemy od 28. kolejki ligi ACB, w której było kilka niespodziewanych wyników. W Vitorii TD Systems Baskonia przegrała z Herbalife Gran Canaria. Goście zmierzyli się z mistrzem kraju tuż po awansie do półfinału Eurocup. Zespół z Wysp Kanaryjskich przyjechał na mecz z Baskonią bez swojego lidera AJ Slaughtera, a mimo to dominował przez cały mecz i sensacyjnie wygrał aż 99:78. "W buty Slaughtera wszedł" Andrew Albicy, który rzucił aż 24 punkty. Aleksander Balcerowski ponownie miał problemy z faulami i w dziewięć minut zdobył jeden punkt. Herbalife ma bilans 11-15 i zajmuje 11. miejsce w tabeli, zachowując realną szansę na awans do play-off.

TD Systems Baskonia spadła zaś z trzeciego miejsca w tabeli. Mistrz kraju został wyprzedzony przez Lenovo Teneryfę. W hicie kolejki zespół z Teneryfy wygrał 90:86 z Walencją. Na początku meczu Lenovo miało kilka punktów przewagi, ale później inicjatywę przejęli goście. Teneryfa odrobiła kilka punktów straty i był remis 81:81. Później pięć punktów z rzędu w decydujących momentach zdobył Marcelino Huertas i to przechyliło szalę na korzyść gospodarzy. Aż 21 punktów zdobył Giorgi Shermadini.

Po trzech meczach pauzy do składu Retabetu Bilbao Basket wrócił Jarosław Zyskowski. Przez większość spotkania z UCAM Murcią Bilbao prowadziło, ale na dwie minuty przed końcem to rywale byli bliżej zwycięstwa. Ostatecznie doszło do dogrywki, w której Retabet pewnie wygrał 16:8. Zyskowski wyszedł w pierwszej piątce i na samym początku rzucił cztery punkty. W sumie w 17 minut zdobył osiem oczek. Retabet jest przedostatni w tabeli przed Acunsą. Zespół Jarosława Zyskowskiego dotrzymał kroku Coosurowi Realowi Betis (także 7 zwycięstw), który niespodziewanie wygrał z Joventutem.

Tyle samo wygranych ma także Urbas Fuenlabrada. Drużyna ta przez większość meczu prowadziła z Barceloną. W drugiej połowie wicelider zdobył kilka punktów przewagi, ale Fuenlabrada się nie poddała i walczyła do końca o sprawienie niespodzianki. Jednak Barca wygrała 81:79 pomimo wyrównanej gry oraz braku Cory'ego Higginsa i Nikoli Miroticia. W ostatnich dniach zaprezentowany został Pau Gasol, ale jeszcze nie znalazł się w składzie. Barcelona nadal ma dwa zwycięstwa straty do prowadzącego Realu Madryt, który również z dużymi kłopotami wygrał zaledwie 77:76 na wyjeździe z BAXI Manresą. BAXI nie straciło jednak dystansu do ósmej Unicajy. Ekipa z Malagi długo prowadziła w meczu z Heredą San Pablo Burgos, ale ostatecznie przegrała 93:101. Adam Waczyński w prawie 21 minut zdobył dziewięć punktów.

Lenovo Teneryfa - Walencja 90:86
UCAM Murcia - Retabet Bilbao Basket 82:90 (po dogrywce)
Movistar Estudiantes - MoraBanc Andora 97:85 (po dogrywce)

Liga włoska

Niesamowity występ w meczu De Longhi Treviso z Allianz Pallacanestro Trieste zanotował Michał Sokołowski. Jego zespół pewnie wygrał 95:76, a Polak zdobył aż 28 punktów, czyli najwięcej w sezonie. "Sokół" był najskuteczniejszy w całym meczu, trafił sześć trójek i wykonał fenomenalny wsad. Treviso wyprzedziło w tabeli swoich rywali i awansowało na 6. miejsce, przybliżając się do play-offów. Liderem jest Olimpia Mediolan, która przegrała na wyjeździe 63:69 z Umaną Reyer Wenecja. Jakub Wojciechowski zdobył dla gości cztery punkty.

De Longhi Treviso - Allianz Pallacanestro Trieste 95:76
Umana Reyer Wenecja - Olimpia Mediolan 69:63

Liga niemiecka

To nie był łatwy tydzień dla Syntainics Mitteldeutscher. Zespół Michała Michalaka zmierzył się najpierw z Bayernem Monachium w meczu 31. kolejki rozgrywanym awansem, a potem w starciu 25. kolejki z Albą Berlin. "Wilki" walczyły, ale nie sprawiły niespodzianki w żadnym z tych spotkań, przegrywając odpowiednio 66:85 i 82:93. Michalak zdobył odpowiednio 13 i 18 punktów. Tym samym ze średnią 20 punktów na mecz jest nadal liderem klasyfikacji strzelców. W tabeli Mitteldeutscher jest na 16. miejscu i utrzymuje bezpieczną przewagę nad strefą spadkową.

Z tymi samymi zespołami, co Mitteldeutscher zmierzył się Hamburg Towers. Drużyna z Hamburga w obydwu spotkaniach sprawiła niespodzianki, wygrywając 90:75 z Albą oraz 91:86 po dogrywce z Bayernem. Towers awansowali na szóste miejsce w tabeli. Na pozycji lidera umocnili się MHP Riesen Ludwigsburg po zwycięstwach z Oliver Wurzburg i medi bayreuth.

Hamburg Towers - Alba Berlin 90:75 (8. kolejka)
Bayern Monachium - Syntainics Mitteldeutscher 85:66 (31. kolejka)
Oliver Wurzburg - MHP Riesen Ludwigsburg 72:82 (19. kolejka)
Niners Chemnitz - Lowen Brunszwik 92:98 (11. kolejka)

Liga francuska

Le Portel po wyrównanym meczu wygrało 84:83 z Chalon/Saone. Najlepszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Mateusz Wojciechowski, który zdobył 14 punktów. Le Portel w tabeli jest 13. Prowadzi Monako przed Dijon i Strasbourgiem. W bezpośrednim starciu tych zespołów druga drużyna ligi przegrała 78:84 z trzecią.

Le Portel - Chalon/Saone 84:83
Strasbourg - Dijon 84:78