Gimnastyka artystyczna – PŚ: kwalifikacje olimpijskie na ostatniej prostej
By עידן רובינס - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.03.2021, 16:25

Linoj Aszram, Borjana Kalejn i bułgarska zbiorówka zdominowały zawody Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej w Sofii. Polki zajęły odległe pozycje. Zmagania są zaliczane do kwalifikacji olimpijskich.

Sezon olimpijski czas zacząć

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią gimnastyczki artystyczne wróciły do zmagań najwyższej rangi. W ubiegłym roku odwołano wszystkie zawody z cyklu Pucharu Świata, w obecnym sezonie zaplanowano cztery edycje tego wydarzenia, będące zarazem częścią kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Tokio.

Pucharowe zmagania zainaugurowano w miniony weekend w Sofii, a przed nami jeszcze rywalizacja w Taszkencie, Baku i Pesaro. Trzy najwyżej sklasyfikowane indywidualistki nie mające jeszcze kwalifikacji olimpijskiej, wywalczą w nich przepustki do Japonii dla swoich krajów (przy zachowaniu limitu max. dwóch zawodniczek z jednego państwa). Komplet dwóch kwalifikacji do Tokio zdobyły wcześniej zawodniczki z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Bułgarii i Izraela, a po jednej przepustce przysługuje na razie gimnastyczkom z Japonii i Azerbejdżanu.

Do rywalizacji w stolicy Bułgarii przystąpiło 60 indywidualistek i 11 zbiorówek. W tym gronie nie było reprezentantek Rosji, które w lutym br. zdominowały turniej Grand Prix w Moskwie, zajmując w nim indywidualnie pięć pierwszych miejsc. Pod nieobecność Rosjanek prym w Sofii wiodły gospodynie oraz Linoj Aszram.

Bułgarsko-izraelski pojedynek na szczycie, talent z Włoch

Zaciętą rywalizację o zwycięstwo w wieloboju indywidualnym stoczyły Aszram i Bułgarka Borjana Kalejn. Obie zawodniczki otrzymywały zbliżone noty za swoje układy, na półmetku zmagań prowadziła przedstawicielka gospodarzy, jednak w końcowym rozrachunku minimalnie lepsza okazała się gimnastyczka z Izraela. Linoj Aszram triumfowała z łączną notą 98.450, wyprzedzając rywalkę o 0.2 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się Białorusinka Alina Garnasko, ze stratą ponad 2 pkt., a kolejne lokaty przypadły Anastazji Sałos (Białoruś), Katrin Tasewej (Bułgaria) i Wiktorii Onoprijenko (Ukraina).

W wyścigu po olimpijskie przepustki po zawodach w Sofii lideruje Japonka Chisaki Oiwa, która w wieloboju zajęła 8. pozycję. Na miejscach zapewniających bilet do Tokio aktualnie znajdują się również Sabina Taszkenbajewa z Uzbekistanu (9. lokata) i Węgierka Fanni Pigniczki (11.).

W finałach z poszczególnymi przyborami Borjana Kalejn powetowała sobie przegraną w wieloboju. Bułgarka zdobyła trzy złote medale (obręcz, maczugi, wstążka), a w zmaganiach z piłką stanęła na najniższym stopniu podium. Linoj Aszram tym razem wypadła znacznie słabiej, kończąc zmagania z dwoma krążkami: złotem z piłką i brązem z obręczą. Objawieniem podczas finałowych występów była Włoszka Sofia Raffaeli. W swoim debiucie w zawodach Pucharu Świata 17-latka wywalczyła dwa medale: srebro z maczugami i brąz ze wstążką. Wcześniejsze zmagania wielobojowe Raffaeli ukończyła na 10. pozycji. Dwa krążki w finałach zdobyła także Anastazja Sałos, a po jednym medalu z Sofii przywiozą Katrin Tasewa i Alina Garnasko.

Polki w tle

W zmaganiach indywidualistek w Sofii wystąpiły dwie reprezentantki Polski. Nasze zawodniczki  w wieloboju uplasowały się na pozycjach w piątej dziesiątce. Bardziej doświadczona Małgorzata Roszatycka była 42. z łączną notą 71.550, a debiutującą w Pucharze Świata Julię Wierzbę sklasyfikowano pięć lokat niżej z wynikiem 68.025. Najlepsze miejsca Polek podczas dwudniowych zmagań to 32. pozycja Roszatyckiej w układzie z obręczą oraz 39. lokata Wierzby w rywalizacji z piłką. Od miejsc, która dawałaby Polkom szansę na zdobycie przepustki do Tokio dzielą nas lata świetlne - Fanni Pigniczki ukończyła wielobój z wynikiem 87.100.

Bułgarska zbiorówka potwierdza medalowe aspiracje przed igrzyskami

Zmagania zbiorówek zdominowała drużyna gospodyń, deklasując rywalki. W wieloboju zbiorówka bułgarska uzyskała wynik 84.350 pkt. (oba układy Bułgarek sędziowie ocenili na ponad 40 pkt.), co było rezultatem o blisko 14 pkt. lepszym od drugich w klasyfikacji Azerek i trzecich Japonek. Poza podium Rosjanki, występujące w Sofii w rezerwowym składzie. W finałach również nie było mocnych na zespół gospodyń, który rywalizację w Sofii ukończył z kompletem złotych krążków. Dwa srebra dla Japonek, a brązowe krążki powędrowały do Rosji i Azerbejdżanu.

Kolejne zawody Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej odbędą się w dniach 16-18 kwietnia 2021 w Taszkencie.