EBL: Zastal pewnie pokonuje Spójnię w pierwszej rundzie play-offów
Andrzej Romański/EBL

• Data publikacji: 30.03.2021, 21:55

We wtorek rozpoczęła się pierwsza runda play-offów Energa Basket Ligi. W drugim spotkaniu wieczoru naprzeciwko siebie stanęły ekipy Zastalu Zielona Góra oraz Spójni Stargard. Gospodarze według ekspertów byli zdecydowanym faworytem tej serii. Zawodnicy ze Stargardu liczyli na sprawienie niespodzianki i rozpoczęcie rywalizacji od zwycięstwa.

Zgodnie z przewidywaniami lider ligi zdecydowanie ruszył do ataku od pierwszych minut. Zawodnicy Zastalu rzucili pierwsze osiem punktów z rzędu. Ekipa Spójni nie pozostała bierna na sytuację na parkiecie i rzuciła się do odrabiania strat. Na czele gości stanął po raz kolejny Filip Matczak. Obrońca już w pierwszej kwarcie zdobył dziesięć punktów, co pozwoliło im najpierw rywali dogonić, a na krótko przed końcem pierwszej części objąć punktowe prowadzenie. Drugą kwartę ponownie rozpoczął Zastal, jednak gospodarze byli zdecydowanie słabsi od przeciwników w celności rzutów z gry. W ekipie gości dobre spotkanie rozgrywał również Raymond Cowels. Amerykanin zdobywał kolejne punkty, które pozwalały Spójni niespodziewanie walczyć o zwycięstwo w tym spotkaniu. Zastal jednak pewnie wykorzystywał błędy przeciwnika i na przerwę zszedł z prowadzeniem 40:39.

Na samym początku drugiej połowy nic się nie zmieniło i obie ekipy nadal grały równo, nie odpuszczając nawet na moment. W trzeciej kwarcie gospodarze nadal imponowali stuprocentową skutecznością rzutów osobistych w odróżnieniu od przeciwników, którzy z celnością w tym spotkaniu mieli spore problemy. Zastal w dalszym ciągu pewnie wykorzystywał każde potknięcie zawodników Spójni. Ta nieustępliwość pozwoliła na wyrobienie sobie siedmiopunktowej przewagi przed ostatnią częścią spotkania. Czwarta kwarta rozpoczęła się od siedmiu kolejnych punktów zdobytych przez zawodników z Zielonej Góry. Spójnia próbowała gonić rywala, ale była bezsilna wobec ofensywy lidera ligi. Do końca spotkania prowadzenie nie uległo zmianie i gospodarze pewnie objęli prowadzenie w serii. Ekipa Spójni ma niewiele czasu do poprawy swojej gry, ponieważ kolejne spotkanie już w czwartek.

Enea Zastal BC Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard 90:70 (20:21, 20:18, 24:17, 26:13)

Zastal: Brembly 15, Freimanis 15, Bowlin 14, Richard 14, Groselle 14, Koszarek 7, Berzins 4, Williams 3, Sulima 2, Put 2, Traczyk 0, Porada

Spójnia: Matczak 20, Cowels 19, Threatt 9, Steele 8, Faust 8, Kostrzewski 3, Gudul 2, Młynarski 1, Han 0, Siewruk 0, Grudziński 0, Potap.