Łyżwiarstwo figurowe: kwalifikacje olimpijskie rozdane! Polska na razie z jednym miejscem w Pekinie

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 02.04.2021, 14:20

Tegoroczne mistrzostwa świata w Sztokholmie były niezwykle ważne nie tylko dlatego, że były jedyną międzynarodową imprezą sezonu. Ich wyniki determinowały rozdanie 80% miejsc na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. W łyżwiarstwie figurowym są one przyznawane krajom w zależności od wyniku ich reprezentacji w poszczególnych konkurencjach.

Skomplikowany system kwalifikacyjny

Po światowym czempionacie przyznano 24 miejsca w zmaganiach solistek, 23 u solistów, 16 w parach sportowych i 19 w parach tanecznych. Reprezentacje krajowe będą mogły liczyć na maksymalnie trzy wejścia w każdej konkurencji. By zdobyć taką liczbę przepustek, dwóch najlepszych reprezentantów musiało zebrać maksymalnie 13 punktów - zajęte miejsce odpowiada ilości punktów, np. pierwsze miejsce to jeden punkt. Łyżwiarze zakwalifikowani do programu długiego zajmujący miejsce 16. lub niższe otrzymali 16 punktów. W przypadku skończenia rywalizacji po pierwszym segmencie zmagań zdobywali 18 punktów. Obstawienie dwóch miejsc w Pekinie wymagało uzyskania maksymalnie 28 punktów. Przy jednym reprezentancie w konkurencji musiał ulokować się co najmniej na 10. miejscu, by zdobyć dwa miejsca i na drugim, by wywalczyć maksymalną kwotę.

Zawody ostatniej szansy - Nebelhorn Trophy

W przypadku zdobycia wystarczającej liczby punktów do uzyskania dwóch lub trzech miejsc, ale bez kwalifikacji dwóch lub trzech reprezentantów do przejazdów dowolnych, takie miejsce trzeba ponownie zabezpieczyć na zawodach rozgrywanych jesienią. Tradycyjnie już, ostatnim przystankiem kwalifikacji olimpijskiej jest Nebelhorn Trophy (22-25 września). Tam zawodnicy będą walczyć również o pozostałe miejsca niezdobyte na mistrzostwach świata - takim krajom przypadnie maksymalnie jedno miejsce. W Pekinie wystartować może po 30 solistów i solistek, 19 par sportowych i 23 tanecznych.

Pierwszeństwo w zdobyciu kwalifikacji jesienią będą miały federacje, które prowizorycznie zabezpieczyły dodatkowe miejsce. Jeśli wysłani zawodnicy nie uplasują się w czołowej siódemce (soliści), szóstce (solistki), trójce (pary sportowej) lub czwórce (pary taneczne) miejsca automatycznie przejdą na następnych zawodników w klasyfikacji, którzy nie wywalczyli żadnego miejsca w Sztokholmie.

Kwalifikacje olimpijskie zdobyte na mistrzostwach świata 2021 w konkurencji solistów

Kraj Najlepsze miejsce na MŚ Drugie najlepsze miejsce na MŚ Punkty razem Maksymalna liczba miejsc dostępna dla danej reprezentacji MIEJSCA ZAGWARANTOWANE Dodatkowe miejsca do potwierdzenia

pozostałe: 2.

USA, Rosja, Kanada, Francja i Korea Południowa mają jeszcze szanse na uzyskanie prawa startu dla dodatkowego zawodnika. Np. amerykańska federacja może wysłać do Oberstdorfu solistę (innego niż ten, który zakwalifikował się do programu dowolnego na mistrzostwach świata) by zabezpieczyć jeszcze jedną lokatę. Przy uplasowaniu się w czołowej szóstce mogliby wystawić pełną trzyosobową reprezentację w Pekinie.

Kwalifikacje olimpijskie zdobyte na mistrzostwach świata 2021 w konkurencji solistek

pozostałe: 3.

USA, Belgia i Austria będą mogły wywalczyć dodatkowe miejsca.

Kwalifikacje olimpijskie zdobyte na mistrzostwach świata 2021 w konkurencji par sportowych

pozostałe: 1.

Kwalifikacje olimpijskie zdobyte na mistrzostwach świata 2021 w konkurencji par tanecznych

Pierwsza kwalifikacja dla Polski

Najważniejszy cel sezonu dla pary tanecznej Natalia Kaliszek-Maksym Spodyriew został osiągnięty w Sztokholmie - wywalczyli dla Polski miejsce w Pekinie. Występ toruńskich łyżwiarzy na mistrzostwach świata pozostawił pewien niedosyt, ale tancerze już pracują nad nowym tańcem krótkim. W przyszłym sezonie będzie musiał być utrzymany w klimacie rytmów ulicznych (hip hop, disco, swing, krump, popping, funk, jazz, reggae, reggaeton, blues), a fragmentem obowiązkowym (tzw. pattern dance) będzie Midnight Blues.

Co z Kurakową?

Rozczarowanie po nieudanym starcie mogło pozostać u Jekatieriny Kurakowej. Urodzona w Moskwie łyżwiarka reprezentuje polskie barwy od 2019 roku i na podwórku krajowym zdecydowanie nie ma konkurencji. Po dobrych startach na mistrzostwach świata juniorów 2020 (7. miejsce) i mistrzostwach Europy (10.) kwalifikacja olimpijska wydawała się jedynie formalnością. Niestety, Kurakowa po programie krótkim nie zakwalifikowała się do finałowej części zmagań, skończyła na 32. pozycji. Droga na igrzyska nie została jednak zamknięta - łyżwiarka dalej ma szansę na wywalczenie biletu jesienią w Oberstdorfie.

Spełnienie marzeń

Ogromną niespodziankę sprawił Donovan Carrillo, który wywalczył miejsce na igrzyskach dla Meksyku w kategorii solistów. Ostatnim reprezentantem kraju w łyżwiarstwie figurowym na igrzyskach był Ricardo Olavarrieta w 1988 i 1992 roku. - Po tylu latach wysiłku, poświęcenia i zaangażowania wywalczyłem kwalifikację na igrzyska zimowe igrzyska 2022. Dalej nie mogę uwierzyć, jestem nieskończenie wdzięczny wszystkim, którzy mnie wspierali i pomogli mi spełnić to marzenie - napisał 21-latek na Instagramie. Oprócz Carrillo, zimową kwalifikację dla Meksyku wywalczył również Jonathan Soto Moreno (biegi narciarskie).

Szwedzki Joker

Szwedzki Komitet Olimpijski swojego czasu zyskał złą sławę po decyzji o niewysłaniu Alexandra Majorova na igrzyska w 2018 roku. Mimo, że łyżwiarz wywalczył kwalifikację na Nebelhorn Trophy, komitet nie wyraził zgody na jego wyjazd - Majorov nie uplasował się w czołowej ósemce, czego wymagała szwedzka organizacja. Petycję wstrząśniętych decyzją fanów, nawołującą o umożliwienie mu występu, podpisało prawie 15 tysięcy osób. W ojczyźnie kwalifikację do Pekinu wywalczył młodszy brat Majorova, Nikolaj. Miejsce dla solistki brawurowo wywalczyła Josefin Taljegård, najstarsza debiutantka w Sztokholmie. 25-latka szczególnie przypadła fanom ze względu na oryginalny program dowolny do muzyki z filmu Joker.