TAURON Liga: Chemik Police w finale!
Biuro prasowe Chemik Police

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 01.04.2021, 22:35

Grupa Azoty Chemik Police pokonała 3:1 E.Leclerc Moyę Radomkę Radom w rewanżowym meczu półfinałowym TAURON Ligi. Było to drugie zwycięstwo policzanek nad siatkarkami z Mazowsza. Tym samym aktualne mistrzynie Polski awansowały do finału rozgrywek, w którym staną przed szansą obrony tytułu. Podopieczne Ferhata Akbasa o złoto zagrają ze zwyciężczyniami pojedynku pomiędzy ŁKS-em Commerceconem Łódź a Developresem Skyres Rzeszów.

Przed starciem w lepszym położeniu były policzanki, które w wyjazdowym meczu w Radomiu nie straciły seta. Podopieczne Riccardo Marchesiego tylko w pierwszym secie zdołały toczyć wyrównaną walkę z mistrzyniami Polski i ostatecznie zeszły z parkietu pokonane. Aby przedłużyć rywalizację radomianki musiały więc zaprezentować swoją najlepszą siatkówkę.

Mecz lepiej rozpoczęły jednak obrończynie tytułu. Problemy radomianek ze skończeniem pierwszej akcji i wykorzystany kontratak przez Indy Baijens dały gospodyniom dwupunktowe prowadzenie – 5:3. Siatkarki z Mazowsza szybko odrobiły jednak straty i gra toczyła się akcja za akcję – 10:1, 14:14. W decydującej fazie seta na prowadzenie wyszły przyjezdne, które po błędzie technicznym Marleny Kowalewskiej odskoczyły na 15:17. Kolejny punkt podopieczne trenera Marchesiego zdobyły po skutecznym bloku Katarzyny Skorupy – 15:18. Siatkarki Chemika zdołały wyrównać na 18:18, dzięki wchodzącej z ławki Natalii Mędrzyk, która popisała się dwoma asami serwisowymi. Choć radomianki odzyskały przewagę (19:21), ponownie straciły ją po własnych błędach. W efekcie mogliśmy oglądać bardzo emocjonującą końcówkę. W niej więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki Radomki. Dwa „oczka" przewagi uzyskały po autowym ataku Jovany Brakocević i tym razem nie zaprzepaściły swojej szansy. Decydujący punkt zdobyła Bruna Honorio pewnym atakiem ze skrzydła – 22:25.

Podrażnione policzanki rozpoczęły drugą odsłonę od dwupunktowego prowadzenia po udanej kontrze Jovany Brakocević – 3:1. Świetna gra pod siatką podopiecznych Ferhata Akbasa uniemożliwiała przeciwniczkom odrobienie strat. Na półmetku gospodynie skończyły serię kontrataków i po mocnym uderzeniu serbskiej atakującej prowadziły już 13:9. Dobra passa Chemika trwała jednak dalej. Kolejnym skutecznym blokiem popisała się Indy Baijens, a Jovana Brakocević nie zawodziła w ofensywie. W efekcie przewaga Chemika zwiększyła się do sześciu „oczek" – 16:10. Rozpędzone policzanki grały z każdą minutą coraz lepiej, a rywalki nie potrafiły zahrozić im żaxnym elementem gry. Ostatecznie mistrzynie Polski wygrały pewnie 25:18 po skutecznym ataku Indy Baijens.

W kolejnej odsłonie policzanki szły za ciosem. Znakomita zagrywka Natalii Mędrzyk oraz wykorzystane kontrataki pozwoliły im szybko odskoczyć na 7:3. W połowie seta siatkarki Radomki częsciowo zniwelowały jednak straty po serii błędów rywalek – 14:12. Autowy atak ze środka Indy Baijens jeszcze bardziej zbliżyło Radomkę do mistrzyń Polski – 15:14. Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt, ale wciąż to policzanki były z przodu. Podopiecznym trenera Marchesiego udało się wyrównać w końcówce po udanej kontrze Bruny Honorio – 20:20. Ostatecznie jednak proste błędy Radomki oraz znakomita postawa Sinead Jack w ofensywie pozwoliły siatkarkom Chemika rozstrzygnąć partię na swoją korzyść - 25:23.

Czwartego seta z wysokiego „C" rozpoczęły siatkarki z Mazowsza. Dwa asy serwisowe Bruny Honorio i wykorzystana kontra pozwoliły Radomce objąć trzypunktowe prowadzenie – 3:6. W drużynie Chemika wciąż znakomicie funkcjonował jednak blok, dzięki któremy gospodynie doprowadIły do wyrównania – 8:8. Niedługo potem punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Indy Baijens, a kontratak wykorzystała Natalia Mędrzyk. W efekcie policzanki zmieniły przeciwniczki na prowadzeniu – 12:9. Ekipa Radomki walczyła jednak do samego końca i zdołała wyrównać na 22:22. Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt, a o zwycięstwie ostatecznie rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Punkt na wagę finału zdobyła niezawodna Natalia Mędrzyk - 26:24 i to Grupa Azoty Chemik Police zapewniła sobie udział w meczu o złoto TAURON Ligi.

Grupa Azoty Chemik Police – E. Leclerc Moya Radomka Radom 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 26:24)

MVP: Natalia Mędrzyk