Euroliga: trwa walka o awans do fazy play-off

• Data publikacji: 03.04.2021, 11:15

Za nami 33. kolejka Euroligi. Do zakończenia sezonu zasadniczego pozostało tylko jedna seria gier, a znamy zaledwie sześciu pewnych uczestników fazy play-off. W grze o dwa pozostałe miejsca są jeszcze cztery zespoły.

W tej edycji Euroligi walka o awans do fazy play-off jest bardzo interesująca. W 33. kolejce awans do kolejnej części zmagań jako szósty zapewnił sobie Bayern Monachium. Bawarczycy po wyrównanym meczu wygrali u siebie 71:70 z Żalgirisem Kowno. W ostatnich sekundach trzy rzuty wolne na zwycięstwo wykorzystał Władimir Lucić. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja o dwa pozostałe miejsca w czołowej ósemce. Najbliżej awansu z 19 zwycięstwami jest Real Madryt. Hiszpański zespół dość pewnie wygrał 72:63 z Olympiakosem mimo braku na ławce trenerskiej zawieszonego Pablo Laso.

Obecnie na ósmym miejscu plasuje się Zenit St. Petersburg. Ekipa z Rosji pokonała LDLC Asvel Villeurbanne. Do przerwy gra była wyrównana, ale po zmianie stron zespół Xaviego Pascuala całkowicie zdominował rywalizację, wygrywając drugie 20 minut 46:16, a cały mecz 87:53. To najwyższe zwycięstwo Zenitu w historii występów w Eurolidze. Mateusz Ponitka w 22 minuty zdobył sześć punktów oraz miał siedem zbiórek i dwie asysty. Jego drużyna ma jeszcze do rozegrania dwa spotkania, w tym zaległe z Panathinaikosem.

Na awans do fazy play-off mogą liczyć jeszcze TD Systems Baskonia i Walencja. W ostatniej kolejce zespoły te zmierzą się w bezpośrednim spotkaniu, ale muszą także liczyć na potknięcia Realu i Zenitu. Ekipa z Walencji zachowała jeszcze szansę na play-offy po niesamowitym powrocie w starciu z Albą Berlin. Hiszpański zespół w drugiej połowie odrobił dwucyfrową stratę i sięgnął po zwycięstwo 90:86. Z faworyzowanym Anadolu Efez o zwycięstwo walczyła Baskonia. Mistrz Hiszpanii przez większą część spotkania gonił wynik, a Luca Vildoza celną trójką na dwie sekundy przed końcem doprowadził do dogrywki. W dodatkowym czasie gry zdecydowanie lepsi byli goście z Turcji, którzy wygrali 111:101. Aż 30 punktów zdobył Shane Larkin, który trafił sześć rzutów za trzy punkty.

Prowadzenie po rundzie zasadniczej zapewnione ma już Barcelona, która pokonała na wyjeździe 82:73 Fenerbahce. Ekipa z Turcji także zagra w play-offach. Za tydzień do Stambułu przyjedzie Real Madryt, który bardzo potrzebuje zwycięstwa na koniec rozgrywek. Zenit St. Petersburg zmierzy się z Maccabi Tel Awiw. Z zespołów walczących o awans w bezpośrednim pojedynku Walencja podejmie TD Systems Baskonia.