Hokej - PHL: JKH GKS Jastrzębie mistrzem Polski!
TVP Sport

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 03.04.2021, 16:41

JKH GKS Jastrzębie pierwszy raz w historii ze złotym medalem mistrzostw Polskim! Na własnym lodowisku ograli Comarch Cracovię 3:2. W serii finałowej zwyciężyli 4-1.

Początek meczu zdecydowanie zdominowali jastrzębianie. Po celnym strzale Jana Sołtysa w siódmej minucie przez większość gry utrzymywali kontrolę nad krążkiem. Kilka samotnych akcji Cracovii kończyło się celnymi strzałami, jednak Patrik Nechvátal był niepokonany. Hokeiści zaprezentowali także kolejną słabą grę w przewadze - gospodarze zmarnowali okazję na podwyższenie wyniku po odgwizdanym faulu Jewgienija Sołowiowa.

Po przerwie Cracovia trochę się rozbudziła. W 32. minucie po zamieszaniu pięknym strzałem popisał się Welsh. Wynik wyrównał się tylko na trzy minuty, gospodarze po chwili odpowiedzieli kolejnym trafieniem - tym razem zamieszanie pod bramką Dienisa Pieriewozczikowa sprytnie wykorzystał Kamil Wałęga i było już 2:1.

Trzecia tercja rozpoczęła się brutalnie dla Jastrzębia - na lód padł trafiony krążkiem w twarz Maciej Urbanowicz, ale na szczęście obyło się bez rozlewu krwi. Cracovia w desperackim ataku cały czas starała się napierać. Dużo emocji przyniosło wyrównanie - w końcu udało się krakowianom wykorzystać przewagę. W 6 na 4 po dobrym zamku z daleka wymierzył Jakub Šaur w 54. minucie. Dużo nerwów pod bramką gości i fenomenalna akcja Jastrzębia. Doskonałe podanie Wróbla do tyłu dla zmylenia przeciwnika i do bramki trafił Jiří Klimíček. Jak się okazało chwilę później, był to strzał na złoty medal dla GKS-u.

Dla Jastrzębia to pierwsze mistrzostwo Polski w historii. Dwukrotnie zdobywali srebro i brąz. Cracovia srebrnych medali mistrzostw Polski ma już trzy. Całość rozgrywek wygrywali aż 12. razy. GKS nie tylko wywalczył historyczne mistrzostwo - w tym sezonie sięgnęli jeszcze po Puchar i Superpuchar Polski.

JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia - 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

- Cały czas wierzyliśmy, że mamy co trzeba, żeby zdobyć mistrzostwo. Chłopaki walczyli z poświęceniem. Chcę podziękować zawodnikom za wspaniały sezon - mówił na antenie TVP Sport Róbert Kaláber, trener Jastrzębia i reprezentacji Polski. - Jestem bardzo szczęśliwy, że ciężką pracą udało nam się wygrać nad pieniędzmi. Są ważne, ale nie decydują w sporcie, decyduje walka, przygotowanie, cierpliwa praca - dodał pytany o zderzenie różnych filozofii obu finałowych drużyn.

Źródło: TVP Sport