PKO Ekstraklasa: wyjazdowa wygrana Warty Poznań

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 05.04.2021, 14:46

Warta Poznań wygrała 2:1 wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze. Na listę strzelców w zespole Piotra Tworka wpisali się Jan Grzesik i Mateusz Kupczak. Honorowego gola po pięknym strzale zdobył Jesus Jimenez.

Górnik w spotkaniu z Wartą wystąpił w koszulkach upamiętniających 65-lecie premierowego sezonu zabrzan w ekstraklasie. Zwycięstwo w poniedziałkowym starciu pozwoliłoby im wskoczyć na czwarte miejsce i tym samym zbliżyć się do gry w przyszłosezonowej edycji europejskich pucharów. Goście z Poznania pokonując w poprzedniej kolejce Podbeskidzie, praktycznie zapewnili sobie utrzymanie w lidze. Dodatkowo bardzo ściśnięta tabela pozwalała im myśleć nawet o bardzo wysokiej lokacie na koniec rozgrywek.

Już w czwartej minucie groźnie zrobiło się pod bramką Martina Chudego. Daleki wrzut z autu wykonał Jan Grzesik, a zamykający akcję Mateusz Kuzimski trafił w boczną siatkę. Spotkanie zaczynało znacząco spadać, gdy niespodziewanie prosty błąd w przyjęciu piłki przez Aleksandra Paluszka wykorzystali goście. Gola dla poznaniaków zdobył Grzesik. Strzelona bramka podziałała pobudzająco na piłkarzy Warty, którzy mogli podwyższyć prowadzenie za sprawą Macieja Żurawskiego. Ten jednak nie zdołał pokonać bramkarza. Gospodarze byli zupełnie bez pomysłu na zorganizowanie jakiejkolwiek składnej akcji pod bramką Warcian. Do przerwy mieliśmy zasłużone 0:1.

Trener Marcin Brosz na drugą połowę zarządził dwie zmiany personalne i skorygował formację. Na nic to się zdało. Szybko drugą bramkę zdobył Mateusz Kupczak i zrobiło się 0:2. Chwilę później w słupek trafił jeszcze Żurawski. Czas płynął, a Górnik pozostawał bez choćby jednego celnego uderzenia. Aż do 70. minuty, kiedy to na strzał z dystansu zdecydował się Jesus Jimenez. Futbolówka odbiła się jeszcze od gracza Warty i znalazła się w okienku bramki Adriana Lisa. Bardzo aktywny był najlepszy strzelec gości Mateusz Kuzimski. Napastnik mógł ustalić wynik spotkania, ale po interwencji Chudego nie trafił do pustej bramki. Mecz zakończył się rezultatem 1:2 i Warcianie zrównali się punktami z Górnikiem. Na domiar złego Marcin Brosz nie będzie mógł w kolejnym pojedynku skorzystać z pauzującego za kartki lidera defensywy Przemysława Wiśniewskiego.

Górnik Zabrze - Warta Poznań 1:2 (0:1)

Bramki: 70' Jimenez - 30' Grzesik, 49' Kupczak

Górnik: Chudy - Wiśniewski, Paluszek (46' Krawczyk), Gryszkiewicz - Rostkowski (46' Ściślak), Prochazka, Kubica, Janża, Manneh (80' Nowak) - Jimenez, Boakye (80' Sobczak)

Warta: Lis - Kuzdra, Ivanov, Ławniczak, Kiełb - Grzesik (74' Rodriguez), Trałka, Kupczak, Baku, Żurawski (75' Czyżycki) - Kuzimski (90' Jaroch)

Żółte kartki: 33' Manneh, 77' Wiśniewski, 78' Gryszkiewicz

Sędzia: Paweł Raczkowski