La Liga: Dembele ratuje 3 punkty dla Barcelony
muammerokumus/Flickr

• Dodał: Rafał Judka
  • Data publikacji: 05.04.2021, 23:05

Barcelona wygrywa z Realem Valladolid 1:0 za sprawą bramki Dembele w 90. minucie spotkania. Wymęczone zwycięstwo Katalończyków oznacza, że ich strata do Atletico Madryt to już tylko jeden punkt. Walka o mistrzostwo Hiszpanii wkracza w decydującą fazę przed sobotnim El Clasico.

Gospodarze byli zdecydowanym faworytem poniedziałkowego spotkania. Blaugrana jest niepokonana w lidze od 5 grudnia, co w połączeniu ze spadkiem formy Atletico, pozwala kibicom Dumy Katalonii coraz śmielej wierzyć w odzyskanie tytułu mistrza Hiszpanii. Myśli piłkarzy na pewno krążyły już wokół sobotniego starcia z Realem Madryt, ale żeby nie nakładać dodatkowej presji na to spotkanie, musieli poradzić sobie z przetrzebionym kontuzjami i absencjami covidowymi Realem Valladolid.

Goście, pomimo byciem drużyną skazaną na porażkę, bardzo dobrze zaprezentowali się w pierwszej połowie. Real był co prawda mocno wycofany, większośc piłkarzy znajdowała się za linią piłki w fazie obrony, lecz nie wyglądało to na rozpaczliwe utrzymywanie wyniku. Można było podziwiać ich za dobrze zorganizowaną i szczelną obronę. Barcelona nie mogła znaleźć miejsca na szybkie wymiany piłek i co chwilę nadziewała się na kontry gości. Po jednej z nich Kodro trafił nawet z główki w poprzeczkę bramki ter Stegena. Dwukrotnie próbował też Roque Mesa, ale za każdym razem strzelał nad poprzeczką. Początkowo, najwięcej emocji ze strony gospodarzy wzbudził rzekomy faul na Deście w 22. minucie w polu karnym, ale ani sędzia, ani VAR nie dopatrzyli się rzutu karnego. Blaugrana dopiero w końcowej części pierwszej połowy podkręciła tempo. Najpierw pięknym podaniem od Griezmanna został obsłużony Dembele, który jednak zamiast strzału postanowił wycofać piłkę do Messiego. Ten jednak został zablokowany w ostatniej chwili. Najgroźniejszą sytuację Barcelona stworzyła już w doliczonym czasie, kiedy to zza 16-stki uderzał Pedri. Piłka po rękach Masipa uderzyła jednak tylko w słupek.

W drugiej połowie Ronald Koeman postanowił ustawić wyżej Frenkiego de Jonga, co dało Barcelonie więcej opcji w ataku. Piłka na połowie Valladolid rzeczywiście przemieszczała się szybciej, ale efektu w postaci groźnych strzałów to nie przynosiło. Gościom coraz trudniej było wyprowadzać kontry, lecz po jednej z nich w 57. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Olaza, ale uderzył tylko w boczną siatkę. Chwilę później to Barcelona mogła wyjść na prowadzenie. Dembele dostał znakomitą piłkę na wolne pole i uderzył na bramkę w stronę długiego słupka. Masip wybił strzał w bok, gdzie dobijać głową próbował Griezmann, lecz futbolówka minęła słupek o centymetry. Minuty mijały, a gospodarze nadal nie mogli strzelić gola. Od 79. minuty Blaugrana grała nawet w przewadze po czerwonej kartce dla Plano, ale to też nie pomagało drużynie Komeana. Szturm na bramkę gości opłacił się jednak w 90. minucie. Piłkę do siatki wpakował Ousmane Dembele, po zgraniu głową wprowadzonego wcześniej Araujo.

Styl w tym spotkaniu był nieważny. Barcelona po ciężkim meczu z Valladolid zdobyła upragnione trzy punkty. To oznacza, że strata do Atletico to już tylko "jedno oczko". Blaugrana ma już wszystko w swoich rękach jeżeli chodzi o walkę o tytuł. A już w sobotę czeka ich jeden z najważniejszych meczów sezonu. Dla Ronalda Koemana ważny jest też brak żółtych kartek dla de Jonga i Messiego, którzy w przypadku otrzymania takiej w spotkaniu z Valladolid opuściłby starcie z Królewskimi.

Barcelona - Real Valladolid 1:0 (0:0)
Bramki: 90’ Dembele
Barcelona: ter Stegen - Mingueza (63’ Araujo), de Jong, Lenglet - Dest (87’ Puig), Busquets (64’ Braithwaite), Pedri (77’ Moriba), Alba - Messi, Griezmann (63’ Trincao) - Dembele
Real Valladolid: Masip - Sanchez, Gonzalez, Olaza - Janko (65’ Hervias), Mesa, Plano, Alcaraz, Nacho - Guardiola (77’ Marcos Andre), Kodro (85’ Rubio)
Żółte kartki: 28’ Griezmann, 43’ Mingueza, 84’ Braithwaite - 40’ Gonzalez, 73’ Guardiola, 80’ Masip, 90’+4 Sergio
Czerwone kartki: 79’ Plano
Sędzia: Santiago Jaime Latre