Pięciobój nowoczesny - PŚ: słaby występ Gutkowskiego
UIPM press release

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 10.04.2021, 18:14

Łukasz Gutkowski zajął 34. miejsce w zawodach Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym rozegranych w Sofii. W zawodach zwyciężył Koreańczyk Jun Woongtae.

Po wczorajszym świetnym starcie Anny Maliszewskiej dziś liczyliśmy na powtórkę w wykonaniu Łukasza Gutkowskiego, jedynego polskiego pięcioboisty, mającego zapewniony start na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jednak Polak startował poniżej swoich możliwości i naszych oczekiwań. Progres w stosunku do zawodów w Budapeszcie jest, bo tam zabrakło Polaka w finale, ale do olimpijskiej formy jeszcze Gutkowskiemu daleko. Na pływalni uzyskał on dopiero 29. czas (2:10.75). Na szermierczej planszy było jeszcze gorzej, bo 12 wygranych walk w tak wyrównanej stawce oznaczało dopiero 35. lokatę. Dwie zrzutki na parkurze sytuacji Polaka nie poprawiły i na trasę laser runu ruszył jako jeden z ostatnich. Szczególnie w tej konkurencji widać było widać jeszcze braki w przygotowaniu, bo to jedna z silniejszych konkurencji naszego pięcioboisty. Dziś biegł i strzelał przeciętnie, mijając metę na 34. miejscu.

Zawody wygrał Jun Woongtae, który świetnie zaprezentował się szczególnie w pierwszych dwóch konkurencjach. Na pływalni uzyskał drugi czas (2:02.18), wyprzedzony tylko przez Brytyjczyka Josepha Choonga, który jednak w kolejnych konkurencjach spisał się gorzej i w ostatecznym rozrachunku spadł na 15. lokatę. Na planszy Koreańczyk wygrał 21 walk, co było trzecim wynikiem. Lepiej walczyli tylko Robert Kasza (24 wygrane) i Ilya Palazkov (25). Tak Węgier, jak i Białorusin ukończyli zawody w czołowej trójce, szermierka okazała się więc kluczem do sukcesu. Całą trójka uzyskała identyczny wynik na parkurze (293 punkty - jedna zrzutka). Czystych przejazdów było dziś aż dziewięć, generalnie wszyscy w jeździe konnej prezentowali się dobrze. W kombinacji Koreańczyk wyprzedził Kaszę o dwie sekundy, a Białorusina o 6. Bieg, a zwłaszcza końcówka były bardzo emocjonujące, do podium niewiele zabrakło choćby Chińczykowi Luo Shuai.