Premier League: Newcastle coraz bliżej utrzymania
Adam Haworth / wikimedia

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 11.04.2021, 15:04

W meczu 31. kolejki Premier League Burnley dość niespodziewanie uległo na swoim stadionie drużynie Newcastle 1:2. Pomimo olbrzymiej przewagi drużyny Seana Dyche’a to goście ostatecznie wyjeżdżają z hrabstwa Lancashire z tarczą. Bohaterem Newcastle został Allan Saint-Maximin, który pojawił się na boisku w drugiej połowie. Dzięki zwycięstwu podopieczni Steve’a Bruce’a zrobili krok w stronę utrzymania w Premier League.

Sobotnie spotkanie na Turf Moor miało dla obu zespołów kolosalne znaczenie. Zarówno gospodarze, jak i ekipa „Srok” uwikłane są w walkę o utrzymanie w Premier League. Zainkasowanie kompletu punktów w niedzielnym spotkaniu przez Burnley pozwoliłoby odskoczyć podopiecznym Seana Dyche’a strefie spadkowej na 10 „oczek” i zrobić olbrzymi krok w stronie pozostania w elicie. Piłkarze Newcastle, będący na ostatnim bezpiecznym miejscu, w przypadku wywalczenia 3 punktów, oddaliliby się od Fulham na dystans 6 „oczek”. Za faworytów większość ekspertów zgodnie uważała gospodarzy, zważywszy na to, że zawodnicy z St. James’ Park nie zaznali zwycięstwa od siedmiu spotkań.

Od pierwszego gwizdka sędziego gospodarzom bardziej zależało na zdobyciu bramki i ta sztuka udała im się w 18. minucie. Po płaskim zagraniu Wooda spod linii końcowej gola zdobył Matej Vydra. Po stracie bramki goście próbowali zagrozić bramce Peacoocka-Farella, jednak piłkarze z Turf Moor bardzo uważnie grali w obronie i neutralizowali wszystkie próby „Srok”. W 38. minucie podopiecznym Steve’a Bruce’a udało się jednak przechytrzyć rywali. Po składnej akcji i dośrodkowaniu Murphy’ego przed szansą Joelinton. Jego strzał z bliskiej odległości fantastycznie obronił golkiper gospodarzy, a chwilę później miała miejsce konsultacja z wozem VAR. W polu karnym Burnley James Tarkowski wybijając piłkę zaatakował Seana Longstaffa. Prowadzący spotkanie Anthony Taylor nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego dla gości i po konsultacji z VAR – em podtrzymał swoją decyzję. Do końca pierwszej części spotkania obie drużyny stworzyły zagrożenie pod bramką rywali, jednak gole nie padły i do szatni do gospodarze schodzili w lepszych nastrojach.

Druga połowa mogła rozpocząć się ekspresowego podwyższenia prowadzenia gospodarzy, jednak po strzale Lowtona fantastyczną interwencją popisał się Martin Dubravka. Piłkarze Burnley dążyli do zdobycia kolejnej bramki, jednak to „Sroki” zdołały doprowadzić do wyrównania. Wprowadzony chwilę wcześniej Allan Saint-Maximin znalazł się w polu karnym i przytomnie wycofał ją do ustawionego przed polem karnym Jacoba Murphy’ego. Ten uderzeniem z pierwszej piłki pokonał Peacoocka-Farrela i na tablicy wyników ponownie pojawił się remis. Steve Bruce miał nosa co do wprowadzenia francuskiego napastnika, gdyż pięć minut później za sprawą jego trafienia „Sroki” wyszły na prowadzenie. Saint-Maximin otrzymał piłkę w okolicach 40 metra od bramki Burnley i podprowadził ją pod pole karne przeciwnika. Następnie zwodem zgubił Tarkowskiego i precyzyjnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Po nagłej utracie kontroli wydarzeń na boisku zawodnicy Burnley potrzebowali czasu, aby wrócić do swojej gry. Zawodnicy Seana Dyche’a próbowali ponownie pokonać Dubravkę (m. in. strzały Vydry i duża ilość dośrodkowań w pole karne), jednak słowacki bramkarz za każdym razem udaremniał zdobycie bramki gospodarzom. W samej końcówce to goście byli bliżej ustalenia wyniku spotkania, jednak strzał Almirona ofiarnie wybronił Tarkowski. Ostatecznie, pomimo olbrzymiej przewagi Burnley, to „Sroki” zdobyły komplet oczek na Turf Moor, czym poprawiły swoją sytuację w walce o utrzymanie w Premier League. Dzięki zwycięstwu podopieczni Steve’a Bruce’a odskoczyli na pięć punktów strefie spadkowej i jednocześnie na dystans jednego „oczka” zbliżyli się do niedzielnego rywala.

Burnley – Newcastle 1:2 (1:0)

Bramki: 18’ Vydra – 59’ Murphy, 64’ Saint-Maximin

Burnley: Peacok-Farell – Lowton, Tarkowski, Mee, Pieters – Gudmunsson (90+1’ Mumbongo), Westwood, Brownhill, McNeil – Vydra, Wood

Newcastle: Dubravka – Murphy, Clark, Fernandez, Dummett, Ritchie – Almiron (90+3’ Hendrick), Shelvey, Longstaff – Joelinton (57’ Saint-Maximin), Gayle (57’ Wilson)

Żółte kartki: Brownhill

Sędzia: Anthony Taylor