Tenis - WTA Bogota: Osorio Serrano sensacyjną zwyciężczynią!
Gastón Cuello/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 11.04.2021, 20:36

Maria Camila Osorio Sorreno sprawiła ogromną niespodziankę i wygrała turniej rangi WTA 250 w Bogocie. Tenisistka, która do rywalizacji przystąpiła dzięki dzikiej karcie przyznanej od organizatorów, w niedziele w finałowym starciu pokonała Tamarę Zidansek 5:7,6:3,6:4. Dla 19-latki jest to pierwszy wygrany turniej tej rangi w karierze.

W przeciwieństwie do Tamary Zidansek, obecność w wielkim finale 19-letniej Kolumbijki można było uznać za sporą sensację. Pomimo, że Maria Osorio Sorreno do turnieju przystąpiła dzięki tkzw. dzikiej karcie, to nie straciła do ostatniego pojedynku żadnego seta, tym samym wyczynem przed rozpoczęciem finału mogła pochwalić się również Słowenka. Natomiast w niedzielnym starciu za faworytkę można było upatrywać 23-latkę, za którą przemawiało dużo większe doświadczenie.

Niespodziewanie lepiej finałowe spotkanie rozpoczęła Kolumbijka. Sorreno bardzo szybko wysunęła się na dwugemowe prowadzenia, które równie szybko roztrwoniła. Zawodniczki w kolejnej części nie były w stanie uzyskać dwugemowej przewagi. Dużo lepiej pod koniec premierowego seta zagrała Słowenka i przy wyniku 6:5 stanęła przed szansą zamknięcia partii. Zidansek zachowała koncentracje do samego końca i zapisała na swoje konto pierwszego seta.

Początek drugiej odsłony meczu wskazywał, że klasyfikowana na 93. miejscu w rankingu WTA, zakończy pojedynek już w tym secie. Słowenka jednak dwukrotnie nie wykorzystała okazji na podwyższenie prowadzenia po przełamaniu serwisu rywalki. Natomiast młoda Kolumbijka wykazała się ogromną wolą walki i po wygraniu czterech z rzędu gemów, wyrównała stan meczu.

Obie tenisistki, po raz pierwszy w tym turnieju były zmuszone zagrać decydującego seta. Lepiej trzecią odsłonę rozpoczęła 180. rakieta świata. Szybko jednak odpowiedziała Zidansek i na tablicy wyników widniał rezultat remisowy. Piąty gem tej partii był niezwykle długi oraz wyrównany, ale i jak się później okazało - kluczowy. Osorio Sorreno przełamała swoją rywalkę, a dzięki dobrej dyspozycji serwisowej utrzymała przewagę jednego przełamania do końca spotkania. Tym samym zawodniczka z Ameryki Południowej sprawiła ogromną niespodziankę swoim kibicom, wygrywając jako zawodniczka grająca w Bogocie z dziką kartą.

Tamara Zidansek (SLO)[5] - Maria Camila Osorio Sorreno (COL)[WC] 7:5, 3:6, 4:6