Tenis - ATP Marbella: hiszpański finał dla Carreno-Busty
Nacho Castejón Martínez / flickr

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 11.04.2021, 22:40

Najwyżej rozstawiony w turnieju ATP 250 na kortach ziemnych w Marbelli Pablo Carreno-Busta (15. ATP) pokonał po zaciętej walce w finale swojego rodaka Jaume Munara (95. ATP) 6:1, 2:6, 6:4. W rywalizacji deblowej zwyciężyła para Ariel Behar/Gonzalo Escobar.

W poniedziałek (4 kwietnia) rozpoczął się europejski sezon gry na kortach ziemnych, którego zwieńczeniem będzie wielkoszlemowy Roland Garros (30 maja - 13 czerwca). W znanym hiszpańskim kurorcie Marbella zorganizowano po raz pierwszy turniej rangi ATP Tour. Była to impreza zastępująca odwołany z powodu pandemii koronawirusa turniej w Houston. Najwyżej rozstawionym zawodnikiem był reprezentant gospodarzy Pablo Carreno-Busta (15. ATP), który jest ubiegłorocznym półfinalistą US Open i ćwierćfinalistą French Open 2020. Do finału w Marbelli awansował po zaciętym pojedynku ze swoim rodakiem Albertem Ramosem (6:1, 3:6, 7:6(5)). Natomiast jego przeciwnikiem w walce o tytuł był inny Hiszpan Jaume Munar, który w drugiej rundzie pokonał turniejową "dwójkę" Fabio Gogniniego. Dla Carreno-Busty i młodszego Munara była to pierwsza oficjalna konfrontacja w międzynarodowej imprezie.

Po pierwszym secie hiszpańskiego finału zapowiadało się na szybkie zwycięstwo bardziej doświadczonego Carreno-Busty, gdyż Munar został przełamany dwa razy i wygrał tylko jednego gema. Jednak druga partia przyniosła wiele emocji i powrót do gry 23-letniego Hiszpana. Do piątego gema rywalizacja była wyrównana, jednak w szóstym Munar wykorzystał drugiego breakpointa i przełamał Carenno-Bustę, co powtórzył później dwa gemy dalej. Ten set zakończył się wynikiem 6:2 dla Munara i zapowiadał duże emocje w finałowej partii. W trzecim secie tenisiści szli "łeb w łeb" do stanu 4:4. W dziewiątym gemie młodszy Hiszpan dzielnie się bronił, a Carenno-Busta wykorzystał dopiero siódmego breakpointa. Był to kluczowy moment dla całego spotkania, gdyż Munar nie zdołał już przełamać przeciwnika i przegrał tę partię 4:6.

Całe spotkanie trwało dwie godziny i dwadzieścia minut i skończyło się wynikiem 6:1, 2:6, 6:4, a Jaume Munar posłał sześć asów serwisowych przy jednym Pablo Carreno-Busty. Dla rozstawionego z "jedynką" reprezentanta gospodarzy był to piąty tytuł w tourze, natomiast 23-letni Munar po raz pierwszy zagrał w finale zawodów cyklu ATP.

W finale rywalizacji deblowej nieoczekiwanie zmierzyła się para Ariel Behar i Gonzalo Escobar z duetem Tomislav Brkic i Nikola Cacic. Lepsi okazali się tenisiści z Ameryki Południowej, którzy wygrali 6:2, 6:4. Następny turniej na "mączce" rozpocznie się w poniedziałek (11 kwietnia) w Monaco (ATP Masters 1000), w którym wystąpi Polak Hubert Hurkacz.

Wyniki singla:

Pablo Carreno-Busta (ESP)[1] - Jaume Munar (ESP) 6:1, 2:6, 6:4.

Wyniki debla:

Ariel Behar(URU)/Gonzalo Escobar(ECU) - Tomislav Brkic(BIH)/Nikola Cacic(SRB) 6:2, 6:4

Tytus Olszewski – Poinformowani.pl

Tytus Olszewski

Miłośnik ogólnie pojętego sportu, a przede wszystkim narciarstwa alpejskiego oraz tenisa ziemnego. Zawodnik amator oraz trener narciarstwa. Na codzień studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w wolnych chwilach lubi pisać artykuły. Redaktor w Poinformowani.pl oraz radiu UJOT FM.